Exclusiv Gigi Becali a vorbit despre transferul lui Marius Ștefănescu la FCSB: ”Am semnat, am avut o convenție”
gigibecali4
Exclusiv Gigi Becali a spus de ce Joyskim Dawa a fost schimbat la pauză în meciul cu Sepsi: ”La revedere”
2024 Miami Open - Day 3 - Practice Court
Exclusiv Darren Cahill a ”supervizat” antrenamentul Simonei Halep la Miami, locul în care s-au despărțit în 2017
FCSB FCSB
1 - 0
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Du 20.05.2018 21:45

FCSB - Astra 1-0. Roș-albaștrii s-au impus grație lui Gnohere, dar titlul s-a decernat în Gruia

20.05.2018, 22:43

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

FCSB a pierdut pentru al doilea an la rând titlul, în ultima etapă, după ce a aşteptat în zadar o minune din Gruia, de la Viitorul. La fel ca în 2017, tot un meci între CFR şi Viitorul a decis campioana.

Roş-albaştrii au atacat în prima repriză, dar nu au reușit multe ocazii cu adevărat importante la poarta lui Iliev. Pe finalul primei reprize, elevii lui Nicolae Dică au fost pentru trei minute campioni, după ce Gnohere a deschis scorul. Bucuria roș-albaștrilor a fost însă de scurtă durată, pentru că, dincolo, la Cluj, și CFR a înscris în poarta Viitorului prin Djokovic, abia intrat pe teren.

Cu gândul la meciul de la Cluj, Cristi Tănase a ratat o ocazie monumentală în repriza a doua. În final, roș-albaștrii s-au impus, dar victoria a fost inutilă pentru echipa lui Nicolae Dică.

FCSB a castigat ultimul titlu în 2015, când echipa era antrenata de Constantin Gâlcă. De atunci, ros-albastrii au terminat in fiecare sezon pe locul 2.

FCSB FCSB
  • 90+3 fr2 fr2

FINAL! FCSB - Astra 1-0. Roș-albaștrii așteaptă pe teren finalul de la Cluj

• 90

Trei minute de prelungire arătate de la margine.

• 86

Oare cate minute vor fi aratate de la margine?

• 86 s s

ULTIMA SCHIMBARE ASTRA! A ieșit Mrzljak, a intrat CHIRIAC

• 83 oc oc

Ocazie Astra! Erico a șutat de la distanță, dar Bălgrădean a boxat în față

• 76 oc oc

OCAZIE URIAȘĂ FCSB! Cristi Tănase, dintr-o poziție ideală, a reluat în plasa laterală, după o fază de mare efect a lui Man.

• 66 cg cg

CARTONAȘ GALBEN ERICO! Mijlocașul a fost sancționat pentru un fault asupra lui Cristi Tănase.

• 64 fm fm

Momcilovic, din interiorul careului, a încercat să-l învingă pe Iliev, dar nu a preluat cum trebuie și mingea a ajuns la portar.

• 61 oc oc

OCAZIE FCSB! Budescu a executat o lovitură liberă, din poziție centrală, de la aproximativ 25 de metri, dar peste poartă.

• 56 s s

PRIMA SCHIMBARE ASTRA! A ieșit Urko Vera, a intrat BUȘ

PRIMA SCHIMBARE FCSB! A ieșit Gnohere, a intrat CRISTIAN TĂNASE. Budescu este atacant!

• 46 sr2 sr2

A început repriza a doua!

PAUZĂ! FCSB - Astra 1-0.

• 41 info

CFR Cluj a deschis scorul în Gruia. La acest scor, ardelenii sunt campioni.

• 40 g g

GOOOOOL FCSB: 1-0, GNOHERE! Atacantul francez a deschis scorul, după o pasă a lui Ovidiu Popescu în fața porții, dar faza a plecat de la Budescu. La acest scor, roș-albaștrii sunt campioni!

• 37 oc oc

OCAZIE FCSB! Gnohere, după un exterior de efect al lui Budescu, aflat într-o poziție foarte bună, față în față cu Iliev, a trimis pe lângă poartă.

• 34 oc oc

OCAZIE FCSB! Momcilovic a reluat cu capul, din interiorul careului, la colțul lung, dar mingea s-a scurs pe lângă bară. Era și Teixeira acolo.

• 32 oc oc

OCAZIE ASTRA! Balaure a șutat puternic cu efect, la colțul lung, dar și Bălgrădean a avut o intervenție pe măsură.

• 29 cg cg

FCSB PUTEA PRIMI PENALTY! CARTONAȘ GALBEN BUDESCU! Mijlocașul a fost sancționat pentru o simulare, în opinia lui Avram, după un duel cu Polczak. Din reluările tv se vede că a fost vorba, însă, de un fault acolo.

• 28 fm fm

Gnohere a încercat să reia cu capul, după o lovitură liberă a lui Budescu, dar mingea s-a dus pe lângă bara din dreapta porții lui Iliev.

• 25 oc oc

OCAZIE FCSB! Planic a reluat cu capul, din interiorul careului, după un corner de pe dreapta, dar Iliev a respins, prin plonjon, de pe linia porții. Faza a continuat, dar, mai apoi, Momcilovic era în ofsaid.

• 22 oc oc

OCAZIE ASTRA! Matei a șutat din colțul careului de 16 metri, după o schemă a giurgiuvenilor din lovitură liberă, dar Bălgrădean a respins în corner.

• 19 cg cg

CARTONAȘ GALBEN URKO VERA! Atacantul a fost sancționat pentru o mână în gât aplicată lui Bălașa.

• 18 oc oc

OCAZIE FCSB! Acțiune rapidă de atac a roș-albaștrilor pe traseul Planic, Teixeira, Gnohere, acesta din urmă i-a pasat lui Coman și mijlocașul a șutat puternic cu stângul, dar peste poartă.

• 16 cg cg

CARTONAȘ GALBEN COMAN! Mijlocașul a fost sancționat pentru un fault comis asupra lui Alexandru Stan.

• 13 fm fm

Florentin Matei a executat o lovitură liberă directă, de la marginea careului de 16 metri, după un fault comis de Nedelcu, dar pe lângă poarta lui Bălgrădean

• 8 oc oc

OCAZIE FCSB! Planic a reluat cu capul, din interiorul careului, după un corner executat de Teixeira, de pe dreapta, dar peste transversală.

• 7 fm fm

Abang, ajuns iar față în față cu Bălgrădean, a încercat un lob, numai că atacantul era iar în ofsaid.

• 2 fm fm

Abang a scăpat singur cu Bălgrădean, a șutat milimetric pe lângă bară, dar de la margine s-a semnalizat ofsaid.

• 1 fm fm

Budescu i-a dat lui Coman, Iliev a ieșit greșit, era și Ovidiu Popescu acolo, a fost panică în careul Astrei, dar până la urmă mingea a fost respinsă în corner.

• 1 sr1 sr1

A început partida! Giurgiuvenii au avut lovitura de start

• 0

Înaintea partidei s-a ținut un moment de reculegere în memoria celui care a fost Cristian Țopescu!

• 0

În cel mai recent meci disputat între cele două formații, în turul acestui play-off, roș-albaștrii s-au impus la Giurgiu cu 3-0.