FOTBAL:FCSB-RAPID BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (5.11.2023)
MM Stoica, mesaj cu mai puțin de 24 de ore înainte de FCSB - Farul: ”Să punem punct”
Video Cum l-a ironizat Teodora pe MM Stoica, după ce ”șeful” de la FCSB a speriat-o
S-a scris istorie în SuperLigă: borna impresionantă atinsă în sezonul 2023/2024
FCSB FCSB
0 - 2
Sb 22.12.2018 20:00

FCSB - CFR Cluj 0-2. Campioana încheie anul cu un avans de 6 puncte, după un meci cu trei eliminări

22.12.2018, 21:55

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

CFR Cluj a câştigat cu 2-0 pe Arena Naţională şi toată lumea, de la fani la Gigi Becali, îi cere demisia lui Nicolae Dică. FCSB e acum la 6 puncte de lider, dupa un derby cu trei eliminaţi.

Fanii reveniţi pe Arena Naţională au făcut atmosferă la început, dar au amuţit la execuţia spectaculoasă a lui Deac.

FCSB a avut prima ocazie abia la zece minute după pauză, prin Gnohere. Tot francezul s-a lovit cu Mureşan şi situaţia a fost cât pe ce să degenereze.

Gnohere a mai irosit o şansă, înainte ca roş-albaştrii să rămână în zece. Roman l-a faultat pe Ioniţă când Dică tocmai se pregătea să-l introducă pe Rusescu. Djokovic a zguduit transversala din lovitură liberă, după care "Bizonul" a trecut pentru a treia oară pe lângă gol.

Bălgrădean s-a remarcat şi el la capul lui Omrani, iar Arlauskis a jucat rol de fundaş în faţa lui Gnohere. Portarul lituanian i-a refuzat golul şi lui Tănase, înainte ca oaspetii să rămână şi ei în zece - Mureşan a luat al doilea galben.

În prelungiri, Nedelcu l-a faultat în careu pe Păun, iar Ioniţă a risipit emoţiile de la 11 metri. Bălaşa a văzut la randul lui al doilea galben pentru proteste, iar CFR s-a impus cu 2-0 şi iernează la 6 puncte peste FCSB.

FCSB FCSB
  • 90+7 fr2

FINAL DE MECI! CFR Cluj a câştigat cu 2-0 şi încheie anul 2018 cu un avans de 6 puncte în fruntea Ligii 1, la capătul unui meci cu trei eliminaţi.

• 90+6 gp gp

GOOOOOL, 2-0 CFR! Ioniţă a transformat impecabil lovitura de pedeapsă şi a consfinţit victoria campioanei pe Arena Naţională.

• 90+5 cgr cgr

Bălaşa a fost şi el eliminat. A luat al doilea galben pentru proteste.

• 90+4 p p

Penalty CFR! Nedelcu l-a faultat pe Păun, iar Colţescu nu a stat pe gânduri şi a acordat lovitură de la 11 metri.

• 90+2 cgr cgr

S-a restabilit egalitatea numerică. Mureşan a luat al doilea galben şi a fost eliminat, după un nou duel cu Gnohere.

• 90 s s

Ultima schimbare şi la CFR. Lang a intrat în locul lui Deac.

• 89 cg cg

Galben şi pentru Benzar, după un duel cu Păun.

• 88 oc oc

Ocazie FCSB! Florin Tănase a tras tare şi foarte bine plasat, din prima, dar Arlauskis a avut o intervenţie pe măsură şi a respins.

• 86 oc oc

Ocazie FCSB! Omrani a ratat la rândul său o şansă uriaşă de a închide meciul. A trimis cu capul din 6 metri, dar Bălgrădean a scos de sub bară cu un reflex extraordinar.

• 83 oc oc

Ocazie FCSB! O nouă şansă irosită de Gnohere, foarte neinspirat în această seară. Francezul s-a demarcat foarte bine, dar nu l-a putut învinge pe Arlauskis.

• 82 s s

Ultima modificare la FCSB. Alexandru Stan a intrat în locul Dennis Man.

• 82 s s

Schimbare la FCSB. Intrat la pauză, Moruţan i-a lăsat locul lui Rusescu.

• 80 oc oc

Ocazie CFR! Omrani a fost aproape de a da lovitura decisivă cu 10 minute înainte de final, dar atacantul campioanei a fost blocat în ultimul moment.

• 78 cg cg

Cartonaş galben primit de Mureşan, după un duel cu Gnohere.

• 75 s s

O adoua schimbare la oaspeţi. Păun a intrat în locul lui Ţucudean.

• 74 cg cg

Cartonaş galben şi pentru Gnohere, care a avut o reacţie nervoasă la intrarea lui Culio.

• 74 cg cg

Cartonaş galben primit de Culio, după un fault cinic asupra lui Gnohere.

• 74 oc oc

Ocazie CFR! Djokovic a tras violent din lovitură liberă, dar a lovit bara transversală a porţii lui Bălgrădean.

• 72 cg cg

Cartonaş galben primit de Bălaşa, pentru proteste.

• 72 cr cr

FCSB în 10! Mihai Roman a primit direct cartonaşul roşu, după un fault în postură de ultim apărător asupra lui Ioniţă. O intervenţie exact la limita careului.

• 69 oc oc

Ocazie FCSB! Cea mai mare şansă pentru gazde. Gnohere a tras cu dreptul din interiorul careului, Arlauskis a fost bătut, dar Mureşan a reuşit să respingă de pe linia porţii.

• 66 s s

O modificare şi la clujeni. Ioniţă i-a luat locul lui Bordeianu.

• 61 cg cg

Cartonaş galben primit de Camora, după un fault asupra lui Dennis Man.

• 56 oc oc

Ocazie FCSB! O nouă şansă irosită de golgheterul vicecampioanei. Gnohere a luat o acţiune pe cont propriu şi a tras tare din interiorul careului, dar Mureşan a intervenit providenţial şi a deturnat mingea din drumul spre poartă.

• 54 oc oc

Ocazie FCSB! Probabil cea mai bună acţiune reuşită de roş-albaştri în această seară. Benzar a centrat foarte bine, dar Gnohere a dat pe lângă minge din poziţie ideală, la doar câţiva metri de poartă.

Schimbare la FCSB. Moruţan a intrat în locul lui Coman.

PAUZĂ pe Arena Naţională! CFR conduce cu 1-0, datorită golului senzaţional marcat de Deac.

• 28 g g

GOOOOOL, 1-0 CFR! Deac a deschis scorul pe Arena Naţională cu o execuţie incredibilă. Aflat cu spatele la poartă, jucătorul campioanei a trimis din prima, din săritură şi din întoarcere, şi l-a surpirns pe Bălgrădean, ieşit puţin din poartă.

• 26 fm fm

Primul şut pe poartă al vicecampioanei. L-a trimis Dennis man, dar execuţia sa a fost pe mijlocul porţii, iar Arlauskis a prins uşor.

• 16 fm fm

Roş-albaştrii au reuşit să marcheze, după o ieşire riscantă a lui Arlauskis, dar golul lui Florinel Coman nu a fost acordat, din cauza unui offside.

• 14 fm fm

Vinicius a trimis cu capul în urma unui corner, dar prea slab şi pe mijlocul porţii, astfel că Bălgrădean a prins fără probleme.

A început meciul. Lovitura de start a aparţinut oaspeţilor.