Ivaylo Petev le-a transmis un mesaj clar jucătorilor Universității Craiova înaintea derby-ului cu Rapid
FCSB FCSB
3 - 2
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Sb 03.10.2020 22:00

FCSB - Dinamo 3-2 | Derby de zile mari! 5 goluri, doi eliminați, faze controversate, final tensionat

03.10.2020, 22:46

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FCSB - Dinamo s-a încheiat 3-2, într-un derby spectaculos, care a avut goluri superbe, penalty-uri, eliminări și decizii controversate de arbitraj.

Meciul a început furtunos, cu ocaziile lui Borja Valle, din minutele 3 și 4. FCSB a replicat prin Tănase, care a ratat o șansă, iar peste un minut a a deschis scorul. Dinamoviștii au trecut pe lângă gol prin Isma Lopez, însă cei care au marcat au fost tot roș-albaștrii, prin Iulian Cristea, aflat la prima reușită din carieră în derby.

FCSB - Dinamo 3-2! Final tensionat pe Arena Națională

"Câinii" au primit penalty în minutul 25, după o fază în care a fost implicat Panțîru și l-a făcut pe MM Stoica să ”explodeze” pe social media iar Borja Valle a transformat. Iulian Cristea a fost din nou protagonist și a înscris, dar a greșit poarta, iar tabela arăta 2-2 după 42 de minute.

În partea secundă, Vlad a respins spectaculos șutul lui Sorescu, iar Camara a ratat și el o șansă bună pentru "câini". În minutul 75, FCSB a primit un penalty controversat, iar căpitanul Tănase a transformat. Un minut mai târziu, dinamoviștii au rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Isma Lopez, dar și această fază a fost una discutabilă.

Spre final, Vlad a avut o nouă paradă de senzație la șansa lui Fabbrini, iar FCSB - Dinamo s-a terminat 3-2. Ultimul 3-2 dintre FCSB și DInamo a avut loc în mai 2012, când FCSB a terminat pe 3, iar Dinamo pe 5. După acest rezultat, FCSB își trece în cont a treia victorie consecutivă în fața marii rivale.

Primul episod din ”Derby de România” al acestui sezon se va juca pe cel mai mare stadion al țării, Arena Națională, închis în ultimele săptămâni pentru lucrări de refacere la suprafața de joc.

LIVE VIDEO FCSB - Dinamo, de la 21:00, în direct la Digi Sport 1

Cele două rivale vin după înfrângeri în ultima rundă de campionat. FCSB a fost învinsă categoric la Iași de Poli, 2-5, în timp ce Dinamo a cedat în fața UTA-ei, 0-1 în ”Ștefan cel Mare”.

Spre deosebire de meciul cu Poli, FCSB se va putea baza pe fotbaliști precum Andrei Miron, Ovidiu Popescu, Florin Tănase sau Sergiu Buș în derby, reveniți în lot înaintea deplasării la Iași după o perioadă în care au avut COVID-19.

La FCSB au fost testați negativ, în săptămâna derby-ului, și Iulian Cristea, Vali Crețu, Ionuț Vînă, Olimpiu Moruțan și Dennis Man.

Din lotul ”roș-albaștrilor”, doar Marius Briceag mai este depistat cu COVID-19, dar la derby vor absenta și Darius Olaru, suspendat, și Florinel Coman, accidentat.

De cealaltă parte, Cosmin Contra are la dispoziție aproape întreg lotul pentru meciul cu FCSB, în afara lui Vlad Achim, accidentat, niciun fotbalist de la Dinamo nefiind depistat cu COVID-19 de la startul acestui sezon.

• 3 este locul ocupat de FCSB în clasament înaintea derby-ului, cu 9 puncte
  • 12 este poziția pe care se află Dinamo, cu 5 puncte.
FCSB FCSB
  • 90+4 fr2 fr2

FINAL! FCSB - Dinamo 3-2

• 90+3 cg cg

Cartonaș galben Octavian Popescu, pentru că l-a tras de tricou pe Răuță

• 90+3 cr cr

DINAMO A RĂMAS ÎN 9! RĂUȚĂ A FOST ELIMINAT! Dinamovistul și-a pierdut cumpătul și l-a lovit pe Octavian Popescu

• 90+1 cg cg

Cartonaș galben, Andrei Vlad

• 83 s s

Schimbare FCSB! A ieșit Man, a intrat Șut

• 80 oc oc

Ocazie Dinamo! Superparadă a lui Vlad. Fabbrini a reluat cu capul după o centrare a lui Gonzales

• 78 s s

Schimbare Dinamo! A ieșit Gol, a intrat Fabbrini

• 77 s s

Schimbare FCSB! A ieșit Moruțan, a intrat Vînă

• 76 cr cr

DINAMO A RĂMAS în 10! ISMA LOPEZ, ELIMINAT!

• 76 gp gp

GOOOOOL FCSB: 3-2, FLORIN TĂNASE! Căpitanul roș-albaștrilor a marcat din lovitură de pedeapsă

• 75 p p

PENALTY FCSB! Man a fost faultat de Lopez

• 69 cg cg

Cartonaș galben Răuță, pentru joc periculos la Buziuc

• 68 oc oc

Camara a reluat din prima, cu stângul, de la marginea careului mare, dar Vlad nu s-a orientat și a respins în corner.

• 61 cg cg

Cartonaș galben Ovidiu Popescu

• 52 cg cg

Cartonaș galben Gol, pentru un fault la Man

• 50 oc oc

Ocazie Dinamo! Sorescu a reluat din prima după o centrare a lui Gonzales, dar Vlad a respins miraculos peste poartă

• 46 sr2 sr2

A început repriza a doua!

Schimbare FCSB! A ieșit Perianu, a intrat Octavian Popescu (17 ani)

Schimbare FCSB! A ieșit Buș , a intrat Buziuc

• 45+1 fr1 fr1

Pauză!

• 42 ag ag

GOOOOOL DINAMO: 2-2, IULIAN CRISTEA-AUTOGOL! Sorescu a centrat de pe stânga, Nemec, complet liber în careu, a șutat mingea l-a lovit în cot pe Cristea, după care s-a dus în plasă.

• 33 fm fm

Sorescu a reluat spectaculos, cu stângul, fără preluare, de la marginea careului de 16 metri, dar mingea s-a dus pe lângă bara din dreapta porții lui Vlad.

• 29 cg cg

Cartonaș galben Borja Valle, după o palmă peste față dată lui Panțîru

• 26 gp gp

GOOOOOL DINAMO: 2-1, BORJA VALLE! ”Decarul” roș-albilor a marcat din lovitură de pedeapsă.

• 25 p p

Penalty DINAMO! Panțîru l-a faultat pe Gonzales. I-a pus o mână în piept și Radu Petrescu a arătat punctul cu var.

• 23 s s

Schimbare Dinamo! A ieșit Mihaiu, a intrat Sorescu.

• 17 g g

GOOOOOL FCSB: 2-0, IULIAN CRISTEA! Fundașul central a marcat primul său gol în derby, cu capul, de lângă bara din stânga porții, după o centrare perfectă a lui Ovidiu Popescu din partea opusă.

• 16 cg cg

Cartonaș galben Florin Tănase, pentru un clinci cu Camara

• 16 cg cg

Cartonaș galben Camara, pentru un clinci cu Tănase

• 12 oc oc

Ocazie Dinamo! Isma Lopez a șutat din interiorul careului, după o pasă a lui Camara, dar Crețu a respins

• 8 g g

GOOOOOL FCSB: 1-0, FLORIN TĂNASE! Contraatac al roș-albaștrilor. Man a recuperat după o gafă a lui Gol, i-a pasat foarte bine în față lui Tănase, acesta a intrat în careu și a marcat la colțul lung

• 7 oc oc

Tănase a reluat cu capul, puțin pe lângă bară, din centrarea lui Moruțan

• 4 oc oc

Ocazie la poarta roș-albaștrilor! Panțîru a deviat din fața porții goale, după o pasă a lui Valle în careul de 6 metri nemec nu a mai ajuns ca să devieze în gol.

• 3 fm fm

Borja Valle a executat o lovitură liberă, lateral stânga, dar centrarea s-a dus pe lângă poartă.