Foto Ce banner a apărut în tribune înainte de derby-ul FCSB - Farul Constanța de pe Arena Națională
FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Dinamo e amenințată cu retrogradarea, iar Zeljko Kopic e resemnat: ”Ar fi un miracol să ne salvăm!”
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (27.04.2024)
Live Video&Text FCSB - Farul 1-0, ACUM, Digi Sport 1. David Miculescu a deschis scorul pe Arena Națională!
Etapa 7 Superliga: FCSB-Farul Constanta
Play-off
FCSB FCSB
3 - 3
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Du 29.07.2018 22:00

FCSB - Dinamo 3-3. Derby nebun în deschiderea sezonului. Alb-roşiii au egalat de trei ori

29.07.2018, 22:50

• Premier League: Aston Villa - Chelsea, sâmbătă, 22:00, DGS 2

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Primul derby al României din acest sezon a fost unul cu adevărat nebun. FCSB a condus de trei ori în faţa lui Dinamo, care a revenit de fiecare dată pentru primul 3-3 între cele două rivale din ultimii 30 de ani.

Învinsă în prima etapă de Astra, FCSB a început în atac derby-ul cu numărul 173. Florin Tănase l-a întins pe Penedo, iar din cornerul rezultat, Gnohere a marcat primul lui gol împotriva fostei echipe.

Astfel, francezul a devenit primul străin care a înscris în derby pentru ambele rivale.

În replică, Popovici a trimis, de la distanţă, spre poarta lui Bălgrădean. A fost semnul revenirii pentru Dinamo, care a egalat înainte de pauză, prin Axente, ajutat de gafa lui Benzar.

În startul reprizei secunde, Lucian Filip a avut şansa lui 2-1, dar Penedo a fost la post, la fel a făcut şi la şutul lui Bălaşa. Însă portarul panamez a gafat imediat după cele două parade, la un corner executat de Florinel Coman, când a scăpat mingea în poartă.

Şase minute mai târziu, căpitanul Nistor a adus a doua egalare pentru dinamovişti. Până la final, scenariul s-a repetat pentru a treia oară. Cu a doua dublă în tricoul FCSB, Florinel Coman a făcut 3-2, dar petrecerea roş-albaştrilor a fost stricată în minutul 89, de golul superb al lui Mihai Popescu.

S-a terminat 3-3, rezultat care s-a înregistrat ultima oară între cele două formaţii în iunie 1988, în Ghencea.

FCSB FCSB
  • 90+3 fr2

FINAL DE MECI! După un derby nebun, FCSB şi Dinamo şi-au impărţit punctele. Roş-albaştrii au condus de trei ori, dar echipa lui Florin Bratu a avut răspuns de fiecare dată şi are 4 puncte în primele două etape. De cealaltă parte, vicecampioana rămâne fără victorie în Liga 1 şi are un singur punct.

• 89 g g

GOOOOOL Dinamo, 3-3! Mihai Popescu a egalat cu o lovitură superbă de cap, în urma unui corner. Execuţie imparabilă a fundaşului.

• 85 s s

Ultima schimbare şi la FCSB. Moruţan a intrat în locul lui Dennis Man.

• 77 cg cg

Nistor a primit cartonaşul galben, pentru proteste.

• 76 s s

Ultima schimbare la Dinamo. Sorescu i-a lăsat locul lui Pesic.

• 74 oc oc

Ocazie Dinamo! O acţiune personală de toată frumuseţea reuşită de Salomao, dar şutul portughezului, care l-a depăşit uşor pe Momcilovic, nu a prins spaţiul porţii.

• 72 s s

A doua modificare la FCSB. Qaka a intrat în locul lui Gnohere.

• 69 s s

Schimbare la Dinamo. Moldoveanu i-a luat locul lui Axente.

• 68 g g

GOOOOOL, 3-2 FCSB! Continuă nebunia pe Arena Naţională. Florinel Coman, găsit complet liber în careul advers de pasa lui Florin Tănase, a reuşit dubla, cu un şut la colţul lung.

• 63 s s

Schimbare la Dinamo. Gomelt a intrat în locul lui Hanca.

• 61 g g

GOOOOOL Dinamo, 2-2! Avantajul roş-albaştrilor a durat doar 6 minute. O acţiune splendidă a echipei lui Florin Bratu, începută de la Penedo, a fost finalizată de Dan Nistor cu un şut din prima, din interiorul careului.

• 59 cg cg

Cartonaş galben pentru Corbu, după o intrare tare asupra lui Florinel Coman.

• 58 oc oc

Ocazie Dinamo! Sergiu Popovici s-a descurcat foarte bine la marginea careului şi a tras violent cu dreptul, puţin peste poartă.

• 55 g g

GOOOOOL, 2-1 FCSB! Florinel Coman a executat cornerul direct pe poartă şi a marcat, profitând de o eroare incredibilă a lui Penedo, erou cu doar câteva secunde înainte.

• 54 oc oc

Ocazie FCSB! Bălaşa a executat superb o lovitură liberă de la 25 de metri, dar penedo a răspuns cu o nouă paradă senzaţională şi a respins în corner.

• 46 oc oc

Ocazie FCSB! Roş-albaştrii încep tare partea a doua. Filip a tras extraordinar de la marginea careului, dar Penedo a avut un reflex senzaţional şi a reuşit să respingă, deşi mingea a muşcat gazonul chiar în faţa panamezului.

• 46 s s

O primă schimbare la FCSB. Florinel Coman a intrat în locul lui Teixeira.

• 45+6 fr1

PAUZĂ! FCSB şi Dinamo sunt la egalitate, scor 1-1, după o repriză pe care roş-albaştrii au început-o mai bine, dar încheiată cu o uşoară dominare a "câinilor".

• 45+3 cg cg

Cartonaş galben primit de Mihai Popescu, după un fault asupra lui Gnohere.

• 45+1 g g

GOOOOOL Dinamo, 1-1! O eroare a lui Romario Benzar, la o centrare banală, i-a permis lui Mircea Axente să preia şi să tragă din întoarcere, cu piciorul stâng, lăsându-l fără replică pe Bălgrădean.

• 40 oc oc

Ocazie Dinamo! Sergiu Popovici a tras frumos de la distanţă, dar Bălgrădean a avut un reflex de excepţie şi a scos de sub bară.

• 35 cg cg

Galben pentru Hanca, după un duel cu Romario Benzar.

• 31 fm

Momente tensionate, dar lucrurile nu au degenerat. Man a căzut după ce s-a ciocnit de Mihai Popescu, iar de aici s-a format un meleu între jucătorii celor două echipe. Lucrurile s-au liniştit în cele din urmă.

• 30 fm fm

Dennis Man a luat o acţiune pe cont propriu şi, deşi era uşor dezechilibrat, a reuşit să tragă de la aproximativ 20 de metri. Mingea a luat, însă, înălţime şi a trecut peste poartă.

• 28 fm fm

O primă apariţie periculoasă a oaspeţilor în careul FCSB. Axente nu a reuşit să controleze o minge primită de la Sorescu, iar roş-albaştrii au evitat primiarea unul gol.

• 20 cg cg

Cartonaş galben şi pentru Dennis Man, pentru o intrare periculoasă asupra lui Man.

• 16 cg cg

Galben şi pentru Ovidiu Popescu, după un fault comis asupra lui Mihai Popescu.

• 13 cg cg

Cartonaş galben primit de Gnohere, după o intrare cu cotul asupra lui Mihai Popescu.

• 10 g g

GOOOOOL, 1-0 FCSB! Din cornerul rezultat, roş-albaştrii au deschis scorul. O schemă superbă a echipei lui Dică: Man i-a pasat lui Gnohere, foarte liber în mijlocul careului, iar francezul a tras imparabil cu stângul, aproape de vinclu.

• 8 oc oc

Ocazie FCSB! Contraatac foarte bun al roş-albaştrilor, finalizat de Florin Tănase cu un şut cu stângul, de la marginea careului. Penedo s-a întins şi a reuşit să respingă în corner.

• 2

Meciul a fost întrerupt timp de aproximativ 2-3 minute, din cauza torţelor din sectorul galeriei dinamoviste. Câteva au ajuns şi pe gazon.

A început meciul. Lovitura de start a aparţinut alb-roşiilor.