Untitled-1
Drum liber către FCSB! Fotbalistul pleacă de la actuala echipă la finalul sezonului. De ce depinde transferul
Cum ar urma să arate primul 11 al FCSB-ului cu Farul. Îi face pe plac Mirel Rădoi lui Gigi Becali?
FC Bayern München v Real Madrid CF - UEFA Champions League 2025/26 Quarter-Final Second Leg
Exclusiv Scenariu neverosimil: ”Arbitrul nu știa că Eduardo Camavinga avea galben”. Craioveanu a răbufnit: ”Te bagă la congelator”
Digi Sport 1 Live
Acum

FCSB-Dinamo, ora 20:30, Digi Sport 1. Ultimele detalii despre marele meci

24.09.2017, 18:02

UPDATE: Oficialii FCSB se așteaptă ca la ora meciului să fie prezenți pe stadion în jur de 25.000 de spectatori, cu tot cu fanii dinamoviști, care au primit 8.000 de bilete.

collage fcsb dinamo
  • Europa League: Celta Vigo - Freiburg, joi, 19:45, DGS 1

  • Europa League: Nottingham Forest - Porto, joi, 22:00, DGS 1

UPDATE: FCSB - Dinamo, ”paralizează” Bucureștiul. Oficialii Poliției Române au decis să ia mai multe măsuri de restricționare a traficului. Peste 280 de polițiști vor fi mobilizați pentru acest meci.

FCSB - Dinamo e meciul care împarte România în două, iar în acest weekend Liga 1 se pregătește de ”Eternul Derby”. Duminică, 24 septembrie, de la ora 20:30, se va disputa confruntarea dintre marile rivale din fotbalul românesc. Partida va fi transmisă în direct pe Digi Sport 1. Va fi episodul cu numărul 171, în toate competițiile, din ”El Clasico” de România.

Tehnicienii celor două echipei, Nicolae Dică și Vasile Miriuță, se află la primul lor ”El Clasico” de România, ca antrenori. Dică a preluat-o pe FCSB în vara acestui an, dar tehnicianului de 37 de ani nu-i sunt străine duelurile dintre roș-albaștri și echipa din Ștefan cel Mare. El a mai asistat de pe bancă la aceste meciuri, fiind antrenor secund la FCSB pe vremea lui Costel Gâlcă și Mirel Rădoi. Acesta știe ce înseamnă un astfel de joc și pentru un jucător, evoluând în foarte multe asemenea confruntări cu miză.

De partea cealaltă, Vasile Miriuță se află la primul său meci pe banca celor de la Dinamo, acesta fiind numit antrenor în săptămâna marelui derby. Antrenorul de 49 de ani știe și el ce înseamnă un astfel de joc, fiind jucătorul ”câinilor” între 1990 și 1991.

FCSB - Dinamo: Miriuță va debuta la Dinamo în ”Eternul Derby”

Miriuţă este primul antrenor dinamovist din ultimii aproape 15 ani care îşi face debutul chiar împotriva marii rivale. Ultimul în această situaţie a fost Ioan Andone, în 2003, la celebrul meci în care s-a inaugurat nocturna pe stadionul din Ştefan cel Mare; atunci, Steaua s-a impus cu 4-2.

"Fălcosul" l-a înlocuit pe Cornel Dinu chiar înaintea derby-ului, după ce "câinii" au pierdut trei meciuri la rând. Schimbarea de pe bancă nu a produs şocul dorit, iar roş-albaştrii au câştigat prin golurile marcate de Claudiu Răducanu, de două ori, Gabriel Boştină şi Marian Aliuţă. Pentru gazde au punctat Ionel Dănciulescu, din penalty, şi Gabriel Tamaş.

Vasile Miriuță a întâlnit de 10 ori rivala de moarte a roș-albilor, pe care a învins-o o singură dată. Mai exact, fix acum un an de zile, 22 septembrie 2016, când se afla pe banca celor de la CFR. Ardelenii reușeau prima victorie în fața roș-albaștrilor la București, după 68 de ani, scor 2-1. În celelalte nouă întâlniri, tehnicianul ”câinilor” a mai obținut trei remize, restul de șase partide fiind eșecuri.

FCSB - Dinamo: Absențe importante pentru roș-albaștri

Nicolae Dică nu se va putea baza la meciul cu Dinamo pe liderul echipei sale, Mihai Pintilii. Mijlocașul defensiv a primit cartonaș galben în meciul din etapa precedentă cu CFR Cluj, scor 1-1, și a ajuns la 4 galbene în această ediție de campionat, fiind automat suspendat.

”Pintilii este jucătorul cu cea mai mare experiență, este căpitanul nostru din teren și ne va lipsi foarte mult. Vom încerca să dăm totul și să-l înlocuim cum trebuie. Meciul cu Dinamo este foarte important pentru noi”, susține Dragoș Nedelcu.

Un alt semn de întrebare pentru tehnicianul de 37 de ani este și prezența lui Filipe Teixeira. Mijlocașul portughez a suferit o ușoară contuzie la meciul cu Viitorul și nu a putut fi recuperat pentru meciul cu CFR. Staff-ul medical al vicecampioanei speră să-l poată recupera pe Teixeira până la ora marelui derby.

FCSB - Dinamo: Cum ar putea arăta cele două echipe

Cele două formații nu-și permit pași greșiți. În acest moment, FCSB se află la 4 puncte în spatele liderului, CFR Cluj, în timp ce Dinamo are de recuperat un ecart de 10 puncte faţă de ardelenil (cu un meci mai puțin, partida cu Chiajna fiind amânată pentru miercurea viitoare).

Dică va folosi cel mai bun 11 pe care-l are la dispoziție. Față de meciul cu CFR, tehnicianul de 37 de ani va face două mutări. Cel mai probabil în locul lui Golofca va fi titularizat Dennis Man, jucător cu o evoluție apreciată în meciul din etapa trecută; asta în cazul în care Teixeira nu va fi recuperat la timp. Locul lui Mihai Pintilii va fi luat de Ovidiu Popescu. Dică mai are însă și varianta introducerii lui Morais pe postul de mijlocaș la închidere, iar fundaș stânga să treacă Momcilovic.

Cum ar putea arăta FCSB în eternul derby:

Niță - Benzar, Planic, Bălașa, Morais - Nedelcu, Ovidiu Popescu - Man, Budescu, Tănase - Alibec

De partea cealaltă, Miriuță fiind la primul meci pe banca echipei din șoseaua Ștefan cel Mare, și fără prea mult timp la dispoziție să schimbe ceva, va folosi cel mai probabil cam aceeași formulă pe care o folosea și Cosmin Contra. Tehnicianul de 49 de ani nu se va putea baza la meciul cu FCSB pe Costache, jucător eliminat în meciul din etapa precedentă cu CS U Craiova, scor 2-2.

Cum ar putea arăta Dinamo în eternul derby:

Penedo - Romera, Katsikas, Nedelcearu, Filip - Hanca, Paul Anton, Mahlangu, Salomao - Bokila, Rivaldinho

FCSB - Dinamo: Date statistice

Este meciul cel mai important din campionat pentru cele două echipe, fiind considerat derby-ul României; iar pentru suporterii celor două echipe acest joc este cel mai așteptat al sezonului. Până în prezent, în Liga 1 s-au disputat 140 de meciuri între cele două echipe. FCSB a câștigat 42, Dinamo 48, iar 50 s-au terminat la egalitate. În total, în toate competițiile, s-au jucat 170 de partide; 58 s-au terminat cu victoria formației pregătite de Nicolae Dică, 59 cu succesul echipei lui Vasile Miriuță, iar 53 s-au terminat la egalitate.

Primul joc între cele două echipe a avut loc pe 21 noiembrie 1948, meci câștigat atunci de Dinamo cu 1-0. Ultimul joc disputat între cele două echipe, până în prezent, a fost pe 1 mai 2017, și s-a încheiat cu victoria celor de la Dinamo cu scorul de 2-1. Pentru fosta echipă a lui Cosmin Contra, Hanca a reușit atunci o dublă, în timp ce pentru formația pregătită la momentul respectiv de Laurențiu Reghecampf reușea să înscrie Marian Pleașcă.

Cea mai mare diferență de scor între cele două echipe a fost 5-0, pentru echipa lui Dică. Roș-albaștrii s-au impus la această diferență de două ori. Prima dată se întâmpla în 1985, în semifinalele Cupei României, iar pentru echipa din Ghencea marcau atunci Lăcătuș și Pițurcă, câte o dublă, și Balint. A doua victorie cu 5-0 a Stelei a fost în 1998, iar atunci marcau Dănciulescu (dublă), Rotariu, Denis Șerban și Ciocoiu.

Cele mai multe goluri în eternul derby s-au marcat în finala Cupei României din 1990, 10. Victoria i-a aparţinut lui Dinamo, după un meci de poveste, 6-4. Pentru ”câini” au marcat atunci Răducioiu, o triplă, Mateuț, Sabău și Lupu, iar pentru roș-albaștri Ilie Dumitrescu, Lăcătuș, Rotariu și Ungureanu.

FCSB - Dinamo: Duelul fanilor

Meciul dintre FCSB și Dinamo a născut de-a lungul istoriei adevărate pasiuni în rândul suporterilor. Este practic cel mai important meci al anului pentru fanii celor două formații. De-a lungul timpului între galeriile celor două rivale din capitală au existat foarte multe incidente, iar jocul este considerat unul de risc maxim. Galeriile celor două echipe obișnuiau ca la meciul direct să se dueleze în coregrafii și mesaje ironice.

În ultimii ani, lupta galeriilor a fost câștigată net de dinamoviști, ținând cont de faptul că ”Peluzele” care susțineau echipa finanțată de Gigi Becali au refuzat să mai vină la stadion, în urma scandalului dintre FCSB și Armată. Dar, ușor-ușor, roș-albaștrii și-au format o nouă galerie, din care fac parte unii dintre cei din ”Peluza Nord Steaua”, astfel că este de așteptat ca la partida de duminică să avem parte de un nou spectacol de ambele părţi.

FCSB - Dinamo: Spectatori

FCSB a pus în vânzare, de vineri, și la case, biletele pentru marele derby. Cei care nu și-au achiziționat online o pot face de la Arena Națională. 8.600 de bilete au primit roș-albii iar până acum au vândut aproximativ 5.000. Tot atâtea se pare că au comercializat și roș-albaștrii, în regim online.

Programul caselor de bilete este urmatorul:

VINERI - 10:00 - 19:00
SAMBATA - 11:00 - 19:00
DUMINICA - incepand cu ora 10:00

Tichetele sunt disponibile la urmatoarele categorii:

PELUZA 2 - INEL 1 - 15 LEI
TRIBUNA - INEL 2 - 30 LEI
TRIBUNA 2 - INEL 1 PERIFERIC - 35 LEI
TRIBUNA 2 - INEL 1 CENTRAL - 60 LEI
VIP 1 - 100 LEI

Partida dintre FCSB și Dinamo se va disputa duminică, 24 septembrie, de la ora 20:30, pe Arena Națională și va fi transmis în direct pe Digi Sport 1. Meciul va putea fi urmărit în format live text și video pe digisport.ro și m.digisport.ro.

PROGRAMUL CANALELOR DIGI SPORT

Etichete: steaua , dinamo , steaua-dinamo , video steaua dinamo , fcsb , steaua dinamo online , unde se vede steaua dinamo , fcsb - dinamo , fcsb dinamo live , fcsb dinamo online , steaua dinamo septembrie 2017 , fcsb dinamo septembrie 2017 , fcsb dinamo ce canal transmite , ce canal transmite steaua dinamo , ce canal transmite steaua dinamo septembrie , steaua dinamo septembrie 201


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Mii de italieni au ieșit în stradă, revoltați de crima românilor. Comunitatea românească se teme de tensiuni: „Suntem un pic disperați”
Mii de italieni au ieșit în stradă, revoltați de crima românilor. Comunitatea românească se teme de tensiuni: „Suntem un pic disperați”

Mii de oameni au ieșit în stradă pentru italianul de 47 de ani, ucis de români în bătaie, în fața...

Descarcă aplicația Digi24

Sondajul zilei

Top articole
juninho
Și-a dat demisia și a ”dispărut”, iar la 51 de ani ”nimeni nu l-ar recunoaște pe stradă”: ”Slujba m-a epuizat mult”

Hansi Flick și-a decis viitorul, imediat după ce Barcelona a fost eliminată de Atletico Madrid din UCL
Atletico de Madrid v FC Barcelona - UEFA Champions League 2025/26 Quarter-Final Second Leg, Spain - 14 Apr 2026
Ana Maria Tănăsie: "Pun și eu o poză în lenjerie și o să îmi bubuie Instagramul"
tanasie
Costel Gâlcă pleacă de la Rapid! Dan Șucu vrea să dea o lovitură de proporții
costel galca probleme la rapid sport pictures
Răsturnare de situație pentru Mirel Rădoi la FCSB?
FOTBAL:FCSB-UTA ARAD, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (20.03.2026)
Recomandările redacției
FC Bayern München v Real Madrid CF - UEFA Champions League 2025/26 Quarter-Final Second Leg
Exclusiv Scenariu neverosimil: ”Arbitrul nu știa că Eduardo Camavinga avea galben”. Craioveanu a răbufnit: ”Te bagă la congelator”

Florentino Perez n-a stat pe gânduri: ce a făcut imediat după Bayern Munchen - Real Madrid
Fussball Viertelfinal Hinspiel CHL 25/26: Real Madrid - FC Bayern Muenchen
Și-a semnat sentința! E convins că e OUT de la Real Madrid, după eliminarea cu Bayern Munchen
profimedia-1091402006
Fără dubii: specialistul a dat verdictul în cazul fazei care a schimbat totul în Bayern - Real Madrid
Munich, Germany. 15th Apr, 2026. Real Madrid midfielder Eduardo Camavinga (6) sent off red card during the Bayern Munich v Real Madrid UEFA Quarter-Final 2nd-Leg Champions League match at Allianz Arena, Munich, Germany on 15 April 2026 Credit: Ian Stephen
Citește și
Video Steaua - FC Bihor 3-1. ”Militarii” au întors scorul și au obținut a doua victorie în play-off!
FOTBAL:STEAUA BUCURESTI-FC BIHOR ORADEA, PLAY OFF LIGA 2 CASA PARIURILOR (15.04.2026)
Probleme pentru George Pușcaș la Dinamo
petre-george-puscas
Meghan Markle, criticată după ce a purtat bijuterii de mii de dolari la un centru social: „Nu e acolo pentru oameni!”
Meghan Markle, criticată după ce a purtat bijuterii de mii de dolari la un centru social: „Nu e acolo pentru oameni!”
Anunțul zilei: Marius Șumudică, aproape de revenire! Când se ia decizia
Anunțul zilei: Marius Șumudică, aproape de revenire! Când se ia decizia
De ce nu s-a calificat România la Mondial. Analiză pe baza informațiilor din culisele ”tricolorilor”
De ce nu s-a calificat România la Mondial. Analiză pe baza informațiilor din culisele ”tricolorilor”
Sandra Bullock, cu sutienul la vedere pe covorul roșu, într-un sacou îmbrăcat fără bluză. Superbă la 61 de ani
Sandra Bullock, cu sutienul la vedere pe covorul roșu, într-un sacou îmbrăcat fără bluză. Superbă la 61 de ani
Misha, șir nesfârșit de poze în ipostaze inedite în Santorini. Fanii, impresionați complet: „Ești frumoasă orice ai pune pe tine!”
Misha, șir nesfârșit de poze în ipostaze inedite în Santorini. Fanii, impresionați complet: „Ești frumoasă orice ai pune pe tine!”
Noul șef al ITM București, surprins cu un Lamborghini de 300.000 de euro. Bolidul nu apare în declarația de avere
Noul șef al ITM București, surprins cu un Lamborghini de 300.000 de euro. Bolidul nu apare în declarația de avere
Pensionarii dau în medie 1.000 lei pe mâncare, 550 lei pe facturi. Ce pensie îți trebuie să pui bani deoparte?
Pensionarii dau în medie 1.000 lei pe mâncare, 550 lei pe facturi. Ce pensie îți trebuie să pui bani deoparte?
A revenit la FCSB, după 5 luni! Planul lui Mirel Rădoi cu "perla" lui Gigi Becali
Una dintre cele mai frumoase sportive din România: ”O să-mi pun și eu o poză în lenjerie și o să îmi bubuie Instagramul” FOTO
Una dintre cele mai frumoase sportive din România: ”O să-mi pun și eu o poză în lenjerie și o să îmi bubuie Instagramul” FOTO
Primele imagini cu Mirel Rădoi, după ce s-a supărat pe Gigi Becali și a decis să plece de la FCSB

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

ProFm
Misha, șir nesfârșit de poze în ipostaze inedite în Santorini. Fanii, impresionați complet: „Ești frumoasă orice ai pune pe tine!”
Misha, șir nesfârșit de poze în ipostaze inedite în Santorini. Fanii, impresionați complet: „Ești frumoasă orice ai pune pe tine!”
Digi World
La un pas de moarte din cauza cercelului din nas. Cazul bizar al unei tinere:
La un pas de moarte din cauza cercelului din nas. Cazul bizar al unei tinere: "Am făcut chiar și o scrisoare de adio"
Digi Animal World
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”