charalambous fcsb
Foto Cum au fost surprinși Mihai Pintilii și Elias Charalambous, după ce FCSB a câștigat titlul. Ipostază rară
Gigi Becali / Foto: Inquam Photo
Exclusiv ”O să-i dau bani mulți!”. Anunțul lui Gigi Becali în miez de noapte
meciul de fotbal dintre FCSB si Farul Constanta din 27.04.2024, contand pentru Superliga Romania Playoff Etapa 7, Bucuresti, Romania
Câți bani va primi FCSB pentru titlul de campioană! Potul cel mare vine din Champions League
Etapa 7 Liga a 2-a: Otelul Galati-Hermannstadt
Play-off
FCSB FCSB
2 - 1
Farul Farul
Lu 17.04.2023 20:30

FCSB - Farul 2-1. Derby spectaculos pe Arena Națională! Roș-albaștrii, la două puncte de constănțeni

17.04.2023, 22:25

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

A fost un show incendiar la derby-ul dintre FCSB și Farul Constanța, încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 2-1, în etapa a patra din play-off-ul SuperLigii României.

Roș-albaștrii au acumulat astfel 37 de puncte și sunt pe locul trei în clasament, la un punct în urma celor de la CFR Cluj și la două în spatele constănțenilor.

FCSB - Farul 2-1. Roș-albaștrii, la două puncte în spatele liderului

Elevii lui Hagi au fost mai periculoși în startul partidei și au ratat o ocazie importantă prin Louis Munteanu, care a șutat de la marginea careului puțin pe lângă poarta lui Târnovanu.

Roș-albaștrii au dat replica după câteva minute, când Sorescu a șutat în blocajul lui Aioani.

În minutul 13, constănțenii au irosit o ocazie care l-a făcut pe Hagi să își pună mâinile în cap. Munteanu a centrat în careu, iar Grameni, aflat într-o poziție excelentă, a trimis peste poartă.

Apoi, Șut l-a pus la treabă pe Aioani cu un șut de la distanță, dar portarul lui Farul a reușit să respingă.

Primul gol al partidei a venit în minutul 34, când Compagno a transformat un penalty obținut de Octavian Popescu.

Alibec a fost aproape să restabilească egalitatea în minutul 40, însă Târnovanu a păstrat scorul neschimbat, iar Compagno putea dubla avantajul roș-albaștrilor pe finalul primei reprize, cu capul.

Imediat după startul celui de-al doilea act, FCSB a marcat din nou, prin Florinel Coman, care s-a descurcat cu fundașii constănțeni și l-a învins pe Aioani cu un șut cu stângul.

Doar câteva minute mai târziu, elevii lui Hagi au redus din diferență prin Enes Sali, care a ajuns la un balon respins în careu de Tamm și a trimis în poarta lui Târnovanu, care a încercat să respingă, însă fără succes.

Casap a irosit și el o ocazie imensă în minutul 77, dintr-o poziție ideală, iar Omrani a fost aproape să încheie partida în minutul 85, însă nu a ajuns la finalizare.

VIDEO Rezumatul partidei FCSB - Farul Constanța 2-1

FCSB - Farul Constanța 2-1

Meciul de pe Arena Națională se anunță a fi unul spectaculos, exact cum au fost cele din sezonul regulat.

Trupa lui Gică Hagi a reușit să se impună în ambele rânduri, 3-2, la București, și 3-1, la Constanța.

Ambele formații au avut un parcurs bun până acum în play-off. FCSB a înregistrat două egaluri și un succes, în timp ce Farul a avut două victorii și un meci nul.

În cazul unei victorii, formația pregătită de Mihai Pintilii și Elias Charalambous s-ar aproapia de Farul, liderul la zi al SuperLigii, la doar două puncte.

Clasament Liga 1

Bilanț nefavorabil pentru Gică Hagi în confruntările cu FCSB, din postura de antrenor

De-a lungul carierei sale de tehnician, Gică Hagi a avut multe probleme în meciurile cu FCSB. Din totalul de 27 de meciuri disputate împotriva roș-albaștrilor, "Regele" a bifat 17 eșecuri, 7 victorii și 3 remize.

Primul meci al lui Hagi împotriva FCSB-ului, din postura de antrenor, a avut loc pe 26 martie 2006, atunci când fostul mare internațional o pregătea pe Poli Timișoara. 1-2 pentru bucureșteni a fost în acea partidă.

Potrivit statisticilor, Gică Hagi a câștigat 54% din totalul punctelor puse în joc în cariera sa de antrenor în Liga 1, fiind pe locul 4 în topul actualilor tehnicieni cu peste 30 de meciuri în prima divizie. Primul loc este ocupat de Dan Petrescu (63.6%), Toni Petrea (61.2%) și Nicolae Dică (60.2%).

Gică Hagi: ”Vine o provocare mare pentru noi”

Înaintea meciului cu FCSB, Gică Hagi a transmis ce așteaptă din partea elevilor săi. Acesta are lotul complet pentru înfruntarea de luni seară.

O provocare mare pentru noi. Suntem cu toții fericiți la Constanța, dar vine o provocare mare pentru noi. Trebuie să ne impunem principiile contra unei echipe talentate. Are un lot extraordinar (n.r. FCSB).

E posibil orice cu ei. Ne dorim să facem iar un meci bun cu ei din toate punctele de vedere. Să facem ambele faze, trebuie să ne apărăm bine, pentru că adversarul are calitate.

Arătăm bine. Obiectivul numărul unu cu care mergem la București este cel de a marca goluri. Altfel, nu putem aspira la nimic.

Suntem într-un moment bun și mergem la București pentru a încerca să venim cu cele trei puncte. Suntem cu lotul complet. Prima oară ne pregătim să atacăm, dar trebuie să știm să facem ambele faze.

Așa cum a zis Petrescu, dacă suntem favoriți, înseamnă că am făcut ceva fantastic. Dacă CFR spune asta prin Dan Petrescu, e ceva extraordinar. Florinel e un jucător extraordinar, dar nu putem vorbi doar de un jucător. Titlurile se câștigă colectiv”, a spus Gică Hagi, la conferința de presă.

Ocazie FCSB

Miculescu trimite în fața porții pentru Omrani, însă atacantul roș-albaștrilor nu ajunge la finalizare.

• 77 oc
    Ocazie Farul

Kiki aruncă lung de la margine, Băluță prelungește cu capul, iar Casap trimite peste poartă dintr-o poziție ideală.

• 66 s

Edjouma este înlocuit cu Ovidiu Popescu.

• 66 s

Compagno este înlocuit cu Omrani.

• 66 s

Popescu este înlocuit cu Cordea.

• 60 oc
    Ocazie FCSB

Coman combină în careu cu Darius Olaru, iar căpitanul roș-albaștrilor finalizează cu un șut puternic, care este deviat și trece peste poartă.