Ianis Hagi, cerut titular la echipa națională: ”E singurul care poate face diferența”
Exclusiv ”Cazul Ianis” continuă: cum ar fi reacționat Edi Iordănescu, după ce a fost ”înțepat” de Gică Hagi
FCSB FCSB
2 - 1
Argeș Argeș
Du 31.10.2021 20:30

FCSB - FC Argeș 2-1. Piteștenii au condus doar 5 minute. S-au marcat 3 goluri în 9 minute

31.10.2021, 22:15

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FCSB a câștigat greu cu FC Argeș, scor 2-1, în etapa a 14-1. Piteștenii au condus doar 5 minute și au pierdut pentru prima dată după 10 meciuri oficiale consecutive fără eșec.

FCSB - FC Argeș 2-1. Piteștenii nu mai pierduseră de 10 meciuri oficiale

Meciul a început cu o fază la care Argeșul a cerut penalty, însă arbitrul a dat fault în atac. Au urmat două ocazii ale lui FCSB. Mai întâi, Tofan a respins o minge din fața liniei porții, iar apoi Greab a reținut spectaculos lovitura de cap a lui Tănase.

În repriza a doua s-a jucat mai mult fotbal, iar șutul lui Ianis Stoica a fost parat de portar. După o oră de joc, cei care au marcat au fost piteștenii, prin Raynov.

Doar 5 minute a ținut avantajul de pe tabelă, pentru că rezerva Octavian Popescu a egalat, iar peste alte 3 minute, micuțul Vali Gheorghe a înscris cu capul și a făcut 2-1. Pe final, Vali Gheorghe a ratat ultima șansă a meciului, iar FCSB - FC Argeș s-a terminat 2-1.

VIDEo cu rezumatul meciului FCSB - FC Argeș 2-1:

FCSB - FC Argeș, care se va disputa la Buzău pentru că pe Arena Națională se schimbă gazonul distrus după competiția de jocuri online, se anunță un duel extrem de interesant. Și sunt mai multe motive.

FCSB - FC Argeș LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1

În primul rând, roș-albaștrii sunt invincibili în fața piteștenilor de când au fost preluați de Gigi Becali. Cea mai recentă victorie a celor de la FC Argeș datează din 2002, atunci când s-au impus cu 1-0 chiar în Ghencea.

Apoi, echipa antrenată acum de Andrei Prepeliță și de Mihăiță Ianovschi a ajuns la o serie de 10 partide fără înfrângere, atât în campionat, cât și în Cupa României.

Nu în ultimul rând, diseară se vor confrunta al doilea cel mai bun atac din Liga 1, FCSB (23 de goluri marcate), cu cea mai bună defensivă, FC Argeș (11 goluri primite). Cel mai bun atac al momentului din campionat îl are Universitatea Craiova, 28 de goluri, cu 5 peste roș-albaștrii, dar și cu două meciuri mai mult disputate.

1. FCSB n-a mai jucat un meci oficial din 16 octombrie. Înaintea partidei cu FC Argeș, “roș-albaștrii” s-au pregătit în formulă aproape completă.
  2. FCSB are cinci victorii consecutive în Liga 1 și ocupă locul trei în clasament, la 9 puncte de liderul CFR Cluj.
  3. FC Argeș e pe locul 8, la trei puncte de FCSB. Piteștenii au 7 meciuri la rând fără eșec în campionat și cea mai bună apărare.

FCSB - FC Argeș LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1 | Echipele probabile

FCSB și-a recuperat aproape toți jucătorii după focarul de COVID-19 și valul de accidentări. Nouă fotbaliști nu vor fi în lot pentru meciul cu FC Argeș: Valentin Crețu, Valentin Gheorghe, Octavian Popescu (în izolare), Ionuț Panțîru, Adrian Șut, Sorin Șerban, Florinel Coman, Andrei Burlacu și Ivan Mamut (accidentați).

La antrenament tocmai au revenit și Florinel Coman și Ovidiu Popescu, după accidentări serioase, dar șeptarul vicecampioanei are șanse mici să joace până în luna decembrie. De partea cealaltă, Popescu ar putea completa lotul la meciul cu FC Argeș.

FCSB: A. Vlad – D. Haruț, Vinicius, I. Cristea, Radunovic – D. Olaru, R. Oaidă, Fl. Tănase – Cordea, Keșeru, I. Stoica. Nu ar fi exclus însă ca și Budescu să evolueze din primul minut. Dacă nu, sigur va fi introdus pe parcurs, în funcție de evoluția scorului.

Pe bancă s-ar putea afla: Straton - Andrei Miron, Ovidiu Popescu, Constantin Budescu, Ovidiu Perianu, Alexandru Musi și Dumiter.

FC Argeș: Greab - Tofan, Turda, J. Miguel, Latovlevici - Meza Colli, Rainov - Viana, I. Șerban II, Ișfan - Fatai

FCSB - FC Argeș LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1 | Prepeliță își avertizează jucătorii: “Nu trebuie să pice în capcană. FCSB va fi la capacitate maximă”

Antrenorul echipei piteșteneAndrei Prepeliță, și-a avertizat jucătorii să nu o subestimeze pe FCSB, care a fost afectată de un focar de coronavirus.

"Ne așteaptă un meci foarte greu, cu o echipă foarte bună. O echipă care are o serie foarte bună de rezultate. De când a venit Edi, lucrurile s-au schimbat în bine și rezultatele lor sunt foarte bune, au reușit și transferuri foarte bune, jucători cu experiență, precum Claudiu Keșeru.

Sperăm să scoatem punct sau puncte, pentru că și noi suntem într-un moment bun.

Trebuie să ne gândim foarte serios la meci. Jucătorii noştri nu trebuie să pice în capcana asta. A mai fost un meci când ei sufereau din cauza COVID-ului şi FCSB a arătat că şi copiii sau jucătorii care au evoluat mai puțin au valoare... am pierdut acel meci.

Eu cred că, până la ora meciului, toţi jucătorii lor vor ieşi din carantină. În această perioadă, cred că ei s-au pregătit şi vor fi la capacitate maximă", a spus Andrei Prepeliță, la conferința de presă.

Ocazie FCSB

Florin Tănase îi pasează lui Vali Gheorghe, dar șutul acestuia trece pe lângă poartă.