Exclusiv Gigi Becali a reacționat imediat, după ce FCSB a devenit campioana României
fcsb 2
Video FCSB este noua campioană a României! Titlul, asigurat matematic după 2-1 cu Farul
LIVE Fotbal Club
FCSB FCSB
0 - 0
FC Voluntari FC Voluntari
Du 22.10.2023 21:00

FCSB - FC Voluntari 0-0. Remiză spectaculoasă pe Arena Națională! Băluță a nimerit bara pe final

22.10.2023, 22:55

• Premier League: Aston Villa - Chelsea, sâmbătă, 22:00, DGS 2

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Meciul dintre FCSB și Voluntari s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, în etapa cu numărul 13 din SuperLiga României.

FCSB este lider în clasament, cu 30 de puncte, la patru lungimi în fața celor de la CFR Cluj, în timp ce FC Voluntari ocupă locul 12, cu 13 puncte.

FCSB - FC Voluntari 0-0. Băluță a nimerit bara în prelungiri

Chiar dacă golurile au lipsit, a fost o mulțime de faze spectaculoase la ambele părți. Carnat i-a pus probleme lui Târnovanu în minutul 7, cu o centrare șutată, iar Compagno putea deschide scorul în minutul 11, cu un șut din întoarcere.

Crepulja a șutat peste poartă în minutul 13, iar atacantul italian de la FCSB a mai irosit o șansă mare de gol în minutul 18, când a trimis în blocajul lui Jesus Fernandez. Tot Compagno a nimerit plasa laterală în minutul 32, iar Armaș a avut o intervenție salvatoare în minutul 35.

Coman a cerut să fie înlocuit în minutul 40, după ce a acuzat dureri musculare.

După pauză, roș-albaștrii au cerut penalty în minutul 51, după ce au acuzat un henț comis de către un fundaș al ilfovenilor, însă arbitrul a lăsat jocul să continue. Roș-albaștrii au cerut penalty și în minutul 55, după o respingere a lui Armaș.

Miculescu putea deschide scorul în minutul 73, dar Fernandez a reușit să respingă.

Ilfovenii puteau profita de o eroare a lui Târnovanu în minutul 79, însă Florea nu a reușit să înscrie din interiorul careului.

Miculescu a mai avut o eroare mare în minutul 82, iar cinci minute mai târziu, FCSB a cerut din nou penalty, după o deviere cu mâna a lui Paz.

Pe final, Băluță le putea aduce victoria roș-albaștrilor, dar a nimerit bara cu o execuție din careu.

VIDEO Rezumatul partidei FCSB - FC Voluntari 0-0

Gruparea roș-albastră ocupă fotoliul de lider al campionatului, cu 29 de puncte, la 3 lungimi în fața CFR-ului, echipa clasată pe locul secund. De partea cealaltă, FC Voluntari se află pe poziția a 13-a, cu doar 12 puncte.

Cele două formații s-au întâlnit de 18 ori pe prima scenă a fotbalului românesc: 9 victorii FCSB, 3 succese Voluntari și 6 remize. Pe teren propriu, vicecampioana s-a impus în 6 rânduri în fața ilfovenilor, care au câștigat un singur meci. Alte două partide s-au încheiat la egalitate.

Olaru este cel mai bun marcator al FCSB-ului în acest sezon, cu 6 reușite, iar Merloi (accidentat) și Nemec sunt golgheterii Voluntariului, cu câte 3 goluri.

Elias Charalambous a învins în singurul său duel cu Voluntari, 2-1 în februarie 2023. De partea cealaltă, Ilie Poenaru, antrenorul de facto, s-a confruntat de 9 ori cu FCSB, dar a câștigat doar o dată. În rest, a înregistrat 3 remize și 5 înfrîngeri.

FCSB - FC Voluntari | LIVE VIDEO, 21:00, DGS 1. Elias Charalambous: ”Există o posibilitate ca Rotariu să fie titular!”

La conferința de presă premergătoare partidei, Elias Charalambous a fost întrebat dacă Rotariu va fi introdus în primul ”11” la meciul contra ilfovenilor.

Rotariu este în lot, există o posibilitate să fie titular. Toți jucătorii care sunt în lot au șansa să fie titulari, este valabil și pentru Rotariu”, a declarat Elias Charalambous la conferința de presă.

În urmă cu câteva zile, Gigi Becali a anunțat clar că Dorin Rotariu va fi titular cu FC Voluntari.

Rotariu va juca atacant dreapta, de-asta l-am luat. Vedeți cu Voluntari acum. O să fie titular. Cum e, cum nu e, va juca titular și cu asta basta”, a anunțat Gigi Becali.

Cum ar putea arăta FCSB la meciul cu Voluntari: Târnovanu - Pantea, Dawa, Ngezana, Radunovic - Olaru, Șut (Lixandru), Ov. Popescu - Rotariu, Compagno, Coman

Clasament SuperLiga

FCSB FCSB
  • 90+7 final
  • 90+5 oc
    Ocazie FCSB

Miculescu deviază cu capul un balon, iar Băluță șutează din careu, însă nimerește bara latearlă.

Ocazie FCSB

Ovidiu Popescu îi pasează în careu lui Miculescu, acesta șutează cu stângul, dar portarul ilfovnilor blochează foarte bine.

• 87 oc
    Ocazie FCSB

Ovidiu Popescu ajunge la un balon respins în careu și șutează puternic. Balonul îl lovește în mână pe Paz, iar roș-albaștrii cer penalty.

• 86 s

Carnat este înlocuit cu Voican.

• 82 oc
    Ocazie FCSB

Șut îl lansează pe Miculescu, care pătrunde în careu și șutează puternic cu dreptul, dar Fernandes respinge.

• 80 oc
    Ocazie FC Voluntari

Florea îi pasează lui Rață, care șutează din unghi, dar balonul trece pe lângă poartă.

• 79 oc

Târnovanu greșește o pasă, balonul ajunge la Andrei, îi lasă balonul lui Nemec, acesta pasează pentru Florea, dar acesta greșește preluarea.