FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Exclusiv Florinel Coman și Darius Olaru, luați în colimator de Florin Prunea după România - Irlanda de Nord 1-1
Snapinsta.app_428168848_951784336663471_4679091930891240357_n_1080
Concluziile lui Andrea Compagno, după o lună de la transferul în China: ”Sunt fericit”
George Becali to Sell FCSB Soccer Team, Bucharest, Romania - 24 Apr 2023
Ofertă de ȘASE milioane de euro! Gigi Becali a dat răspunsul pe loc: ”Cu Dumnezeu nu negociezi”
FCSB FCSB
4 - 0
FC Voluntari FC Voluntari
Lu 11.04.2022 21:00

FCSB – FC Voluntari 4-0. “Roș-albaștrii” se apropie la cinci puncte de liderul CFR Cluj

11.04.2022, 22:59

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FCSB a câștigat meciul cu FC Voluntari, scor 4-0, pe Arena Națională, în etapa a patra din play-off-ul Ligii 1, în direct pe Digi Sport 1.

FCSB reușește cea mai clară victorie din septembrie 2021 încoace

După cea mai clară victorie din play-off, FCSB se apropie la cinci puncte de liderul clasamentului, CFR Cluj (45 de puncte - 40 de puncte).

A fost o partidă fără emoții pentru “roș-albaștri”, care aveau un avans de două goluri după 26 de minute. Antrenorul Toni Petrea a privit partida din tribună, fiind suspendat.

Darius Olaru a deschis scorul în minutul 5, cu un șut din șase metri, după o eroare imensă în apărarea oaspeților.

FC Voluntari a creat pericol doar în urma unor lovituri de cap, prin Adam Nemec și Ulrich Meleke, dar portarul Ștefan Târnovanu a fost atent.

FCSB și-a dublat avantajul în minutul 26, după ce Ianis Stoica a fructificat centrarea ideală a lui Ovidiu Popescu.

Florin Tănase, golgheter în play-off-ul Ligii 1

După o primă repriză ideală, FCSB a făcut trei schimbări la pauză, spre surprinderea fanilor. A ieșit inclusiv marcatorul golului secund, Ianis Stoica.

Florin Tănase, căpitanul FCSB-ului, și-a confirmat statutul de golgheter și a înscris de două ori până la final, în minutele 70 și 78.

Florin Tănase (27 de ani) a ajuns la 15 goluri în Liga 1, în 28 de meciuri, fiind cel mai bun marcator în play-off, cu patru reușite.

FCSB obține cea mai clară victorie din septembrie 2021 până în prezent. Pe 12 septembrie, FCSB o învingea pe Dinamo cu 6-0.

• În runda următoare din play-off-ul Ligii 1, FCSB joacă în deplasare cu CFR Cluj, pe 17 aprilie, iar FC Voluntari joacă pe teren propriu cu FC Argeș, pe 16 aprilie.

VIDEO Rezumatul meciului FCSB - FC Voluntari 4-0

Clasamentul Ligii 1, play-off

-Știrea inițială-

De partea cealaltă, FC Voluntari a înregistrat două victorii consecutive și începe jocul cu FCSB de pe poziția a patra, cu 30 de puncte. Un eventual succes ar aduce echipa pregătită de Liviu Ciobotariu la doar patru lungimi de adversara de astăzi și ilfovenii ar intra cu șanse serioase în lupta pentru locul secund.

• Ultima întâlnire directă dintre cele două echipe, în finalul sezonului regulat, a fost decisă la ultima fază de execuția de generic a lui Octavian Popescu, care a înscris de la aproximativ 30 de metri.
  • În ultimele 14 confruntări directe din campionat, FCSB s-a impus în 7 rânduri, 3 victorii le-au aparținut celor de la FC Voluntari, iar 4 jocuri s-au încheiat la egalitate.

Florin Tănase este cel mai bun marcator al celor de la FCSB, cu 13 reușite, în timp ce Vadim Rață este golgheterul lui FC Voluntari, cu 7 goluri.

FCSB - FC Voluntari | LIVE VIDEO, ora 21:00, pe Digi Sport 1. Toni Petrea nu va sta pe bancă

La conferința de presă premergătoare duelului cu FC Voluntari, Toni Petrea a declarat că nu va putea sta pe bancă la meciul cu ilfovenii. Antrenorul FCSB-ului a ajuns la patru cartonașe galbene în acest sezon și va fi nevoit să stea o etapă, la fel ca Dan Petrescu.

"Întâlnim un adversar care din punctul meu de vedere este surpriza plăcută a acestui campionat. Au obținut două victorii în play-off împotriva unor echipe puternice. Voluntari este o formație bine organizată, bună la fazele fixe, dar trebuie să intrăm și să câstigăm jocul.

A fost o săptămână grea după înfrângerea cu Craiova, la finalul unui meci bun al nostru. Am încercat să le ridic moralul jucătorilor și să îi fac să se gândească la următoarea partidă, pentru că mai sunt șapte meciuri până la final.

(n.r. despre suspendare) Zilele trecute am primit informația. Nu știam nici noi antrenorii că se mai păstrează cartonașele galbene. La jucători se anulează la finalul sezonului regulat, dar la antrenori nu, interesant", a spus Petrea, la conferința de presă.

FCSB FCSB
  • 90+3 fr2

Final de meci! Victorie clară pentru FCSB, a doua clasată în play-off-ul Ligii 1.

• 90+2 cg
    Cartonaş galben FCSB

Florinel Coman este avertizat de către arbitru.

• 84 s
    Schimbare FCSB

Iese Florin Tănase, intră Andrei Ioan Dumiter.

• 81 s

Iese Octavian Popescu, intră Florinel Coman.

• 78 g
    Gol FCSB

Florin Tănase înscrie din nou pentru FCSB, cu o execuție simplă din câțiva metri. Darius Olaru depășește doi adversari în careu și centrează perfect pentru căpitanul "roș-albaștrilor".

• 74 s
    Schimbare FC Voluntari

Iese Lukas Droppa, intră Helder Tavares.

• 74 s

Iese Ricardinho, intră George Merloi.

• 70 g
    Gol FCSB

Florin Tănase înscrie cu un șut din centrul careului, după pasa lui Darius Olaru. Un rol important pentru acest gol l-a avut și Octavian Popescu.

• 66 cg

Adrian Șut este avertizat de către Sebastian Colțescu.

• 62 s

Iese Adam Nemec, intră Ion Gheorghe.

• 60 oc
    Ocazie FCSB

Florin Tănase primește mingea în careu și centrează pentru Octavian Popescu, dar un fundaș al oaspeților trimite mingea în corner.

• 57 oc
    Ocazie FCSB

Octavian Popescu îi pasează în careu lui Răzvan Oaidă, care șutează către colțul scurt, dar portarul Mihai Popa respinge mingea în corner.

Iese Ulrich Meleke, intră Lorand Fulop.

Iese Marius Briceag, intră Alexandru Vlad.

Iese Ianis Stoica, autorul golului secund, și intră Andrei Cordea.

Iese Malcom Edjouma, intră Adrian Șut.

Iese Ivan Mamut, intră Răzvan Oaidă.

Începe repriza a doua. FCSB a făcut trei schimbări, FC Voluntari a operat două modificări.

Pauză pe Arena Națională. Avantaj clar pentru FCSB!

• 43 cg

Risto Radunovic primește cartonașul galben pentru un fault dur asupra lui Ulrich Meleke, care se resimte.

• 40 cg
    Cartonaş galben FC Voluntari

Adam Nemec este avertizat de către Sebastian Colțescu.

• 36 oc
    Ocazie FCSB

Risto Radunovic centrează către colțul lung pentru Florin Tănase, care nu poate relua mingea precis, din voleu.

• 34 cg

Ivan Mamut primește cartonașul galben, pentru o intrare dură asupra lui Igor Armaș.

• 26 g
    Gol FCSB

Ianis Stoica înscrie cu un șut din șase metri, după centrarea ideală a lui Ovidiu Popescu.

• 16 oc
    Ocazie FCSB

Octavian Popescu șutează de la aproximativ 20 de metri de poartă, dar mingea se duce peste transversală.

• 11 oc
    Ocazie FC Voluntari

Ulrich Meleke trimite mingea cu capul, din careu, către colțul scurt, dar portarul FCSB-ului este pe fază și reține balonul.

• 5 g
    Gol FCSB

Darius Olaru deschide scorul pe Arena Națională, cu un șut din șase metri, după o eroare imensă în apărarea oaspeților.

• 4 oc
    Ocazie FCSB

Adam Nemec trimite o lovitură de cap din careu, dar portarul Ștefan Târnovanu este atent și respinge mingea în corner.

• 2 oc
    Ocazie FCSB

Prima ocazie a meciului. Darius Olaru șutează din afara careului, pe lângă poarta lui Mihai Popa.

Începe meciul de pe Arena Națională. FC Voluntari are mingea.