Ionuț Negoiță e optimist: ”Dinamo are un avantaj”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (1.09.2023)
Albion Rrahmani, tot mai aproape de Benfica! Legendarul fotbalist, ajuns președinte, este cel care îl vrea
FCSB FCSB
1 - 0
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Du 07.03.2021 20:30

FCSB-Gaz Metan Mediaș 1-0 | Florin Tănase i-a readus pe roș-albaștri pe primul loc. Gol, la singura fază, în prelungiri

07.03.2021, 22:20

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• WTA Miami Open: Simona Halep - Paula Badosa, 22:00, DGS 1

FCSB s-a chinuit cu Gaz Metan Mediaș și a reușit să marcheze abia în minutul 90+2, când mingea a ajuns și prima data pe poartă. Florin Tănase i-a readus pe roș-albaștri pe primul loc.

Medieșenii au jucat extrem de curajos, mai ales în primele 45 de minute, când și-au trecut în cont trei ocazii foarte mari. Sarr, de două ori, 13 și 15, dar mai ales Chamed (34) nu au reușit să fructifice șansele avute iar asta i-a costat la final.

FCSB-Gaz Metan Mediaș 1-0 | Moruțan, omul cu pasa de gol

De partea cealaltă, trupa lui Toni Petrea a pasat foarte mult, dar a lipsit din nou clarviziunea de la finalizare. Cu Oaidă, fără randament, bucureștenii au mutat pe finalul primei părți cu un atacant de meserie, Vukusic.

Nici croatul nu a adus acel plus pe faza de atac și totul părea a duce către o remiză albă. Când, cel mai probabil, nimeni nu mai credea, Moruțan a centrat în careu iar Tănase, aproape inexistent până atunci, a scos din joben o lovitură de cap perfectă care s-a oprit în plasa porții lui Pleșca.

FCSB s-a impus la limită, la singura fază pe poartă, în minutul 90+2, dar a revenit pe primul loc.

Înaintea meciului direct, FCSB este pe locul doi în Liga 1, cu 54 de puncte, trei în în spatele celor de la CFR Cluj, care au un meci mai mult disputat, 1-0 cu UTA Arad, în timp ce Gaz Metan Mediaș se află pe 12, cu 28 de puncte, nouă mai puține decât ocupanta locului șase, ultimul de play-off, Academica Clinceni.

LIVE VIDEO FCSB - Gaz Metan Mediaș, de la 20:30, la Digi Sport 1

FCSB vine la partida cu Gaz Metan Mediaș după două victorii consecutive, 1-0 cu Chindia Târgoviște și 2-0 cu FC Botoșani, rezultate ce au pus punct perioadei mai puțin faste din prima jumătate a lunii februarie, când echipa lui Toni Petrea a pierdut trei jocuri la rând, 0-1 cu Academica Clinceni, Dinamo, în Cupă, și Hermmannstadt.

De partea cealaltă, Gaz Metan Mediaș traversează o formă diametral opusă. Echipa lui Mihai Teja, fost antrenor, timp de șase luni, la FCSB, are patru înfrângeri consecutive în toate competițiile, 0-1 cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu în Cupă, 1-2 cu Botoșani, 0-1 cu CFR Cluj și 1-2 cu UTA, rezultate ce au redus aproape la zero șansele de calificare în play-off.

În prima confruntare dintre FCSB și Gaz Metan Mediaș din acest sezon, ”roș-albaștrii” s-au impus greu, cu 3-2, datorită unui gol marcat de Sergiu Buș în minutul 90, din penalty.

• 90+2 g g

GOOOOOL FCSB: 1-0, FLORIN TĂNASE! Căpitanul roș-albaștrilor a reluat imparabil, cu capul, la colțul lung, după o centrare a lui Moruțan

• 57 oc oc

OCAZIE FCSB! Octavian Popescu, singur cu Pleșca, a reluat peste poartă după o centrare a lui Moruțan și o deviere a lui Vukusic

• 56 s s

Schimbare FCSB! A ieșit Radunovic, a intrat Panțîru

• 56 s s

Schimbare FCSB! A ieșit Șut, a intrat Simion

• 47 oc oc

FCSB A SOLICITAT UN PENALTY! A fost o fază în care Ovidiu Popescu a căzut în careu, după un duel cu Velisar