Costel Gâlcă a spus cum va gestiona relația cu Mihai Rotaru în privința deciziilor tehnice: ”O să fiu clar”
FCSB FCSB
2 - 2
Hermannstadt Hermannstadt
Du 28.08.2022 21:30

FCSB - Hermannstadt 2-2. Cu restanțe de 3 luni, nou-promovata a condus de două ori și rămâne neînvinsă în acest sezon

28.08.2022, 23:28

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Surpriza sezonului de până acum poate fi considerată Hermannstadt, care rămâne neînvinsă. Cu jucători neplătiți din luna mai, sibienii au condus de două ori pe terenul vicecampioanei FCSB și au plecat cu un punct, scor 2-2, în etapa a șaptea. Butean și Dawa au marcat eurogoluri.

FCSB - Hermannstadt 2-2. Nou-promovata a condus de două ori și rămâne neînvinsă în acest sezon

Meciul a început spectaculos, cu două ocazii ale gazdelor, dar portarul Muțiu a fost pe fază de fiecare dată. Sibienii nu s-au speriat și s-au așezat bine în teren, iar în minutul 19 au ratat două ocazii în aceeași fază.

Hermannstadt a deschis scorul în minutul 19. Totul a plecat de la o minge pierdută de Dawa, iar Butean a finalizat.

Portarul Muțiu a avut apoi un reflex foarte bun la lovitura de cap a lui Tamm, însă FCSB a egalat după un minut, prin Dawa, care s-a revanșat pentru greșeala de mai devreme și a înscris spectaculos.

FCSB - Hermannstadt 2-2. Sibienii au restanțe de 3 luni

Până la pauză, Hermannstadt a mai avut o ocazie, după o combinație de efect. În startul reprizei secunde, Boboc a respins în ultimul moment din fața lui Petrescu.

Echipa lui Măldărășanu a continuat să joace curajos și a preluat din nou conducerea, prin execuția superbă a lui Paraschiv. Gazdele nu și-au revenit din șoc, iar Hermannstadt a mai avut o ocazie.

Tamm a fost apoi aproape să înscrie la un corner, iar la poarta cealaltă, Buhăcianu a irosit și el două șanse. În prelungiri, Edjouma a egalat și FCSB - Hermannstadt s-a terminat 2-2.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - Hermannstadt 2-2:

• FCSB - Hermannstadt se joacă de la 21:30 și poate fi urmărit în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, dar și pe www.digisport.ro sau în aplicația Digi Sport (disponibilă pe Google Play și App Store), de către abonații RCS & RDS.

FCSB - Hermannstadt, Live Video, 21:30, Digi Sport 1. Gazdele pot lega două victorii pentru prima dată în această ediție de campionat

FCSB a pierdut deja un număr considerabil de puncte în lupta pentru titlu. Elevii lui Nicolae Dică au început noua ediție a campionatului cu 3 remize și o înfrângere.

Prima victorie a venit abia în etapa a 5-a, contra celor de la Chindia, scor 3-2. Cu doar 6 puncte din 15 posibile, FCSB se clasează pe locul 13.

În tabăra adversă lucrurile stau ceva mai bine. Hermannstadt este neînvinsă în Liga 1 și a strâns până acum 9 puncte, care au dus-o până pe poziția a șaptea în primul eșalon. Sibienii vin după o remiză albă cu Farul, scor 0-0

FCSB - Hermannstadt, Live Video, 21:30, Digi Sport 1. Nicolae Dică a pus presiune pe jucătorii săi

Chiar dacă FCSB este doar pe locul 13 în Liga 1 în acest moment, Nicolae Dică le-a reamintit jucătorilor că obiectivul echipei este unul singur: câștigarea titlului în acest sezon.

Ne așteaptă un meci greu, întâlnim o nou-promovată care a început bine campionatul, i-am urmărit și în Liga 2, au rămas în mare cu jucătorii de atunci.

E o echipă care mie îmi place și trebuie să ne așteptăm la un joc foarte greu. Joacă un fotbal bun, a creat multe probleme adversarilor și a făcut și puncte în acest start de campionat.

Trebuie să fim conștienți că avem că obiectiv câștigarea campionatului. Acum, prioritatea noastră este campionatul. Pentru asta trebuie să muncim zilnic și să dăm totul", a declarat Dică la conferința de presă premergătoare meciului.

FCSB FCSB
  • 90+5 fr2

FCSB - Hermannstadt se termină 2-2.

• 90+2 g
    Gol FCSB

Dawa centrează lung, pentru Edjouma, care preia de lângă Butean și egalează.

• 87 oc
    Ocazie Hermannstadt

Buhăcianu câștigă un duel cu Dawa, pătrunde spre poartă, dar șutează în plasa laterală.

• 86 s
    Schimbare Hermannstadt

Popescu intră în locul lui Oroian.

• 86 s

Răuță intră în locul lui Mino Sota.

• 82 oc

Pantea pasează la adversar, Buhăcianu profită și șutează, dar nu nimerește poarta.

• 79 oc
    Ocazie FCSB

Cordea centrează din corner, Tamm reia cu capul, dar portarul reține.

• 75 oc

Buhăcianu îl păcălește pe Dawa, trece de el în viteză și șutează din unghi, deși e incomodat de Tamm, iar portarul reține.