FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (11.05.2024)
Elias Charalambous, discurs sincer după ce FCSB a primit titlul de campioană: ”Sunt suficient de puternic”
Video Adrian Mititelu s-a dus ”glonț” în vestiar după ce FCU Craiova a retrogradat! Anunțul făcut de patronul oltenilor
FCSB FCSB
3 - 0
Hermannstadt Hermannstadt
Sb 16.12.2023 20:00

FCSB – Hermannstadt 3-0. Roș-albaștrii, la 8 puncte de CFR Cluj! Clasamentul SuperLigii

16.12.2023, 21:55

• Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

FCSB s-a impus cu scorul de 3-0 în fața celor de la Hermannstadt, în etapa cu numărul 20 din SuperLiga.

FCSB – Hermannstadt 3-0

Meciul a început mai bine pentru Hermannstadt, care a ratat prima șansă în minutul 3, atunci când Jipa a fost periculos la poarta lui Târnovanu. Ulterior, FCSB a trecut la conducerea partidei și a început să domine, iar Darius Olaru a deschis scorul în minutul 22, grație unui șut superb, cu piciorul stâng.

Același Olaru a dublat avantajul în minutul 45, după un șut de la marginea careului. În actul secund, elevii lui Elias Charalambous au continuat să preseze, iar Florinel Coman și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, în minutul 58.

Până la final, ambele echipe au încercat să își creeze ocazii, însă scorul a rămas neschimbat. O fază controversată a avut loc în minutul 86, atunci când Butean a oprit un atac al lui Coman, iar intervenția a avut nevoie de consultarea VAR pentru a lămuri penalty-ul cerut de FCSB.

În urma acestui rezultat, FCSB se distanțează la 8 puncte în clasament de CFR Cluj, care are însă cu un meci disputat mai puțin.

Duminică, 17 decembrie, CFR joacă pe terenul lui Sepsi, de la ora 21:00, în direct pe Digi Sport 1.

image_2023-12-16_215803190
Clasamentul SuperLigii / Foto captura Flashscore

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - Hermannstadt 3-0

FCSB - Hermannstadt | Măldărășanu a spus de ce Alhassan nu va evolua

Marius Măldărășanu (48 de ani), antrenorul lui Hermannstadt, a explicat ce s-a întâmplat și care a fost discuția cu Alhassan care l-a făcut să înțeleagă că nu are rost să-l trimită în lot pentru partida de diseară.

”Va fi un meci greu, dar nici lor nu le va fi ușor. Au jucători de calitate. Poate, în unele momente, pun prea mare accent pe individualități, spre deosebire de noi, care suntem un grup unit, ne axăm pe jocul colectiv. Totul se joacă la detalii, faze fixe, sperăm ca noi să greșim cât mai puțin sau chiar deloc.

Sunt un tip pozitiv, în general. Mă ghidez și după un slogan: `Fă ceea ce poți cu ceea ce ai, acolo unde ești`. Acum, normalitatea, care la noi nu prea există, era ca jucătorul să se transfere după ultima etapă. Probabil, patronul FCSB-ului a forțat, și-a dorit fotbalistul cât mai repede și clubul a decis să se realizeze acest transfer.

Eu am declarat că Baba va juca, știam că totul era la nivel de discuții, de negocieri. Dar din momentul în care a făcut și vizita medicală, chiar dacă transferul nu a fost oficializat, mintea lui e la FCSB. Da (n.r.- a vorbit cu el), e normal, îl înțeleg. Am avut o discuție cu el, nu vrea să se accidenteze, pe undeva e normal.

Îl apreciez, și-a făcut treaba, putea pleca de sezonul trecut dacă era mai matur. Îi urez multă baftă și ne vedem de ale noastre. Era destul de retras la început, părea că adaptarea lui e un pic greoaie, însă am crezut tot timpul în el. Se antrenează foarte bine, când vrea.

De ce spun asta? Anul trecut a marcat 6 goluri, toată lumea era cu ochii pe el, dar a avut o cădere pentru că se gândea la plecare. Chiar dacă nu are o biomecanică a lovirii mingii foarte bună, a dat câteva goluri extraordinare. Pare matur, dar la minte este totuși un copil”, a spus Marius Măldărășanu, pentru Digi Sport.

• 750 de mii de euro este cota de piață a lui Alhassan, conform Transfermarkt.
  • Două goluri în 18 meciuri de campionat sunt cifrele mijlocașului în acest sezon de SuperLigă.
  • 6 reușite și două assist-uri în 30 de partide din SuperLigă a adunat Baba Alhassan în stagiunea trecută.

FCSB - Hermannstadt Live Video, 20:00, DGS 1| Echipele probabile

FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic - Olaru, Șut, Ov. Popescu - Băluță, Miculescu, Fl. Coman
Absenți: Chiricheș (accidentat), Compagno (suspendat)
Antrenor: Elias Charalambous

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, I. Stoica, A. Oroian – Balaure, Biceanu, Murgia, A. Jipa – G.Iancu, Fonseca
Rezerve: Muțiu, Antoche, Bărbuț, Bejan, Bucuroiu, Medina, A. Petre, Sota Mino, K. Ciubotaru
Absenți: Paraschiv, D. Iancu (accidentați), Baba Alhassan (neinclus în lot)
Antrenor: Marius Măldărășanu

Vicecampioana României vine după remiza controversată cu CFR Cluj, scor 1-1. Roș-albaștrii au avut un gol anulat în minutul 52 din cauza unui fault comis de Valentin Crețu asupra lui Otele.

Elias Charalambous consideră că decizia lui Sebastian Colțescu de a anula golul lui Florinel Coman nu a fost intenționată

Elias Charalambous, antrenorul celor de la FCSB, a vorbit în timpul conferinței de presă premergătoare meciului de pe Arena Națională și despre golul anulat de Sebastian Colțescu. Cipriotul a declarat că vrea să creadă în continuare că decizia arbitrului a fost doar o greșeală neintenționată.

”Sunt aici de nouă luni, aproape un an și nu am vorbit niciodată despre arbitri. Mereu când am pierdut un meci nu m-am scuzat pe mine sau pe jucători.

Sper că ceea ce s-a întâmplat săptămâna trecută să fie doar o greșeală omenească și sper să nu ni se mai întâmple acest lucru. Vreau să cred că nu a fost o greșeală intenționată.

Nu îmi place să mă plâng, meciul a trecut. Noi și jucătorii am avut o zi grea, poate și arbitrul a fost la fel.”, a spus Elias Charalambous despre golul anulat de Sebastian Colțescu în meciul cu CFR Cluj.