CFR Cluj v FCSB - Superliga, Cluj-Napoca, Romania - 09 Apr 2023
Elias Charalambous a vorbit despre relația cu Gigi Becali: ”Să fiu sincer!”
elias
Elias Charalambous: ”Avem multe talente. Eu sunt un dezastru! Pintilii e campionul”
Superliga Stage 25: CFR 1907 CLUJ vs RAPID BUCURESTI Romania Superliga stage 25: CFR 1907 CLUJ vs. FC RAPID BUCURESTI, d
Live Video&Text CFR Cluj - Rapid 3-2, ACUM, în direct la Digi Sport 1. Giuleștenii au ratat penalty
Etapa 8 Superliga: CFR Cluj-Rapid
Play-off
CFR Cluj CFR Cluj
1 - 1
FCSB FCSB
Du 10.12.2023 20:00

CFR Cluj - FCSB 1-1. Remiză spectaculoasă în Gruia! Roș-albaștrii au avut un gol anulat

10.12.2023, 21:58

• SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

Derby-ul dintre CFR Cluj - FCSB s-a încheiat la egalitate, scorul 1-1, în etapa a 19-a din SuperLiga României.

Astfel, FCSB rămâne în fruntea clasamentului, cu 38 de puncte, tot la cinci puncte în fața celor de la CFR Cluj.

CFR Cluj - FCSB 1-1. Ardelenii rămân la cinci puncte în urma roș-albaștrilor

Formația din Gruia a început mai bine partida, iar tabela se putea debloca încă din minutul 1, la un șut al lui Avounou.  Scorul a fost deschis însă în minutul 7, după un corner scurt executat de Tachtsidis. Grecul a combinat cu Otele, care i-a pasat înapoi, iar Tachtsidis l-a învins pe Târnovanu cu un șut cu stângul.

Ardelenii își puteau dubla avantajul în minutul 10, când Otele a trimis peste poartă, iar atacantul fostei campioane a mai irosit o ocazie importantă în minutul 15.

FCSB a restabilit egalitatea în minutul 26, după o centrare perfectă a lui Florinel Coman și o finalizare impecabilă a lui Darius Olaru, care nu a terminat prima repriză pe teren, după ce a fost accidentat de Avounou.

Bîrligea a ratat și el în minutul 38, iar Sava s-a făcut remarcat la un șut expediat de Adrian Șut din minutul 40.

După pauză, Coman l-a învins pe Sava cu o execuție superbă de la distanță, dar golul său a fost anulat la VAR pentru un fault comis de Valentin Crețu.

Au urmat apoi ocazii ratate ale celor de la CFR Cluj prin Bîrligea și Otele, iar Băluță a încercat să înscrie cu un șut de la mare distanță, dar mingea a aterizat pe plasa porții lui Sava.

Compagno a ratat și el o ocazie importantă în minutul 61, însă Juricic a irosit cea mai mare ocazie a celei de-a doua reprize, când a trimis pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - FCSB 1-1

CFR Cluj - FCSB 1-1

UPDATE 12:19 - VIDEO EXCLUSIV FCSB pare că a dat lovitura cu Luis Phelipe. Soluția care poate acoperi ”gaura” din jocul roș-albaștrilor - Detalii aici

UPDATE 12:00 - Avertisment pentru CFR Cluj înainte de derby-ul cu FCSB - Detalii aici

UPDATE 11:39 - A auzit că Adrian Mutu poate fi numit în locul său și nu s-a ferit să spună ce crede: "Nu ne putem compara!" - Detalii aici

UPDATE 10:50 - EXCLUSIV Luis Phelipe a semnat cu FCSB, dar Grozavu l-ar fi vrut la Rapid: ”Cântă, dansează, se potrivește Giuleștiului” - Detalii aici

UPDATE 10:35 - Andrea Compagno: ”Mi-a dat o palmă peste ochi și mi s-a spart lentila” - Detalii aici

UPDATE 10:14 - Luis Phelipe i-a făcut caracterizarea lui Gigi Becali, după transferul la FCSB - Detalii aici

UPDATE 09:22. Război total înainte de derby: CFR Cluj a făcut o ofertă pentru atacantul dorit de FCSB! - Detalii aici

• CFR Cluj - FCSB, din etapa 19 a SuperLigii, va începe la ora 20:00 și va fi în direct la Digi Sport 1. Meciul va putea fi urmărit și în format Live Video&Text pe digisport.ro, precum și în Aplicația Digi Sport.

FCSB, liderul la zi din campionat, va avea o misiune dificilă la Cluj, mai ales că vine după o perioadă în care jocul nu a funcționat la nivelul așteptărilor lui Gigi Becali (65 de ani). Eliminarea din Cupa României, după un 0-2 la Craiova, cu FCU, meci în care roș-albaștrii au evoluat slab, pune o presiune în plus pe elevii lui Elias Charalambous și ai lui Mihai Pintilii.

De partea cealaltă, ardelenii par a fi pe un trend ascendent, mai ales că Andrea Mandorlini și-a mai recuperat din accidentați.

CFR Cluj - FCSB Live Video, 20:00, DGS 1 | Echipele probabile

CFR Cluj: R. Sava - Mogoș, Kresic, M. Ilie, Camora - C. Deac, Muhar, Tachtsidis, Avounou - Otele, Bîrligea
Rezerve: Hindrich, Juricic, Ziv Morgan, E. Krasniqi, R. Filip, Konoplianka, Cvek, T. Lucaci, Fica
Absenți: Ajeti, Cr. Manea (accidentați)
Antrenor: Andrea Mandorlini

FCSB: Târnovanu – Pantea, Ngezana, Lixandru, Radunovic – Olaru, Șut, Oct. Popescu – Băluță, Compagno, Fl.Coman
Rezerve: Vlad, Crețu, Ganea, Dawa, Haruț, Rotariu, Radaslavescu, Miculescu, Djokovic
Absenți: Chiricheș, Oct. Popescu (Accidentați)

• S-au întâlnit în Supercupa României din 2021:
    15.04.2021 CFR (Iordănescu) - Steaua (Petrea) 0-0. CFR s-a impus la loviturile de departajare cu 4-1

”Vă mulțumește un egal?”. Elias Charalambous a anunțat obiectivul FCSB-ului pentru meciul cu CFR

După 18 etape jucate, FCSB este liderul clasamentului la cinci puncte în fața celor de la CFR Cluj.

La conferința de presă premergătoare partidei, Elias Charalambous a fost întrebat dacă echipa sa se va mulțumi cu un egal. Cipriotul nu a stat prea mult pe gânduri și a anunțat că obiectivul este câștigarea celor 3 puncte.

”Suntem conștienți că mâine avem de jucat un meci mare, este foarte important pentru echipa noastră. Jucăm împotriva unei echipe bune, mai ales când joacă acasă. Este un oponent direct, dar obiectivul nostru este să câștigăm toate cele trei puncte.

Cred în jucătorii mei, cred că au calitatea necesară să câștige. Chiar dacă nu am jucat foarte bine în ultimele meciuri, dacă analizăm meciurile din întregul sezon, ele ne-au adus unde suntem. Știm că trebuie să avem performanțe mult mai bine, iar mâine sper că ne vom arăta calitatea.

Jucătorii știu că pot să facă mai multe, iar eu am încredere în ei mereu. Din punctul meu de vedere, nu cred că jucătorii trebuie să îmi demonstreze mie sau staff-ului ceva, dar sigur fanilor trebuie să le ofere ceva mai mult.

(n.r. Vă mulțumește un egal?) CFR e o echipă cu experiență, dar noi nu jucăm niciodată la egal. Dacă ne gândim la un egal, vom obține cel mult un egal. Noi jucăm toate meciurile la victorie”, a declarat Elias Charalambous.

Cristi Balaj a anunțat că peste 10.000 de oameni vor fi prezenți la derby-ul cu FCSB

Cristi Balaj, președintele celor de la CFR Cluj, a declarat că echipa sa are o mulțime de suporteri prezenți la stadion atât când joacă pe teren propriu, cât și în deplasare. Oficialul Ardelenilor a transmis că se așteaptă ca peste 10.000 de spectatori să fie prezenți la meci.

”Este rece afară. Noi avem mai mulți spectatori la meciurile din deplasare pentru că atunci când evoluăm în deplasare, spectatorii, din ceea ce am remarcat, vin nu doar să vadă echipa gazdă care nu are același număr de spectatori la celelalte partide, ci vin în mod special să vadă și CFR-ul.

Spectatori vom avea pentru că, deși este rece, de fiecare dată au venit atunci când am jucat cu echipe importante, precum Lazio, Slavia Praga sau FCSB. Vom aduna peste 10.000 de oameni, sigur că da.

FCSB are suporteri în țară, ca și noi. Mulți vin să vadă o partidă interesantă și nu vin doar pentru CFR Cluj, vin să vadă și echipa adversă. De fiecare dată când am avut spectatori în tribune și ne-au susținut, am avut rezultate bune”, a declarat Cristi Balaj, potrivit Fanatik.

VIDEO cu rezumatul partidei FCSB - CFR Cluj 1-0, 6 august 2023

FCSB FCSB
  • 90+6 final
    Final meci
  • 88 oc
    Ocazie CFR Cluj

Fică îi pasează în lateral lui Krasniqi, acesta trimite în fața porții, dar Juricic șutează pe lângă poartă.

• 87 oc
    Ocazie FCSB

Coman câștigă un duel în flancul stâng, pătrunde în careu și îi pasează lui Compagno, care trimite în plasa laterală.