”Mi se pare incredibil”. Alex Chipciu e surprins de reacțiile provocate de Vlad Chiricheș
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (9.03.2024)
FCSB FCSB
4 - 1
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Jo 02.03.2023 20:00

FCSB - Petrolul 4-1. Golul lui Șut, "dubla" lui Compagno și foarfeca lui Edjouma îi readuc pe "roș-albaștri" pe locul 3

02.03.2023, 21:50

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

FCSB a câștigat fără emoții cu Petrolul, scor 4-1, într-un meci spectaculos din etapa a 28-a. Compagno a marcat o dublă, iar Edjouma a încheiat recitalul cu o foarfecă.

FCSB - Petrolul 4-1. Compagno a reușit o dublă, iar Edjouma a marcat din foarfecă

Spectacolul de pe Arena Națională a început chiar din minutul 5, când Șut a dechis scorul pentru FCSB. După numai 4 minute, Petrolul a egalat, după golul lui Felix Mathaus.

A urmat o ocazie a lui Jair, cu un șut din afara careului, însă Târnovanu a fost la post. Octavian Popescu și-a încercat norocul din lovitură liberă, dar Vâlceanu a parat.

În minutul 27, Borța l-a faultat în careu pe Olaru, iar Compagno a transformat penalty-ul primit. Până la pauză, "roș-albaștrii" au mai avut o șansă prin Octavian Popescu, însă portarul ploieștenilor a respins din vinclu.

FCSB - Petrolul 4-1. Roș-albaștrii revin pelocul 3

Partea secundă a început la fel de spectaculos ca și prima. Compagno l-a pus din nou la treabă pe Vâlceanu, iar imediat Octavian Popescu nu a nimerit poarta din două ocazii pe care le-a avut în două minute.

În minutul 57, Compagno a reușlit dubla și l-a egalat pe golgheterul Dugandzic, cu 16 goluri. Nici Miculescu nu l-a putut bate pe portar. Pe final, același portar al ploieștenilor a intervenit fantastic la ocaziile lui Olaru și Tamm.

După o ocazie "timidă" a Petrolului, Edjouma a închis tabela în minutul 87, printr-o foarfecă superbă și FCSB - Petrolul s-a terminat 4-1.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - Petrolul 4-1:

FCSB și Petrolul se înfruntă în etapa a 28-a a Ligii 1, de la ora 20:00, în direct la Digi Sport 1.

Meciul dintre FCSB și Petrolul poate fi urmărit, de asemenea, pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

FCSB - Petrolul, LIVE VIDEO, 20:00, Digi Sport 1, în etapa a 28-a a Ligii 1

FCSB are un moral bun înaintea confruntării cu Petrolul din etapa a 28-a a Ligii 1. ”Roș-albaștrii” s-au impus în runda precedentă pe terenul celor de la FC Argeș, scor 2-1.

De partea cealaltă, elevii lui Florin Pârvu nu trec printr-un moment foarte bun. În 2023 au câștigat un singur meci din șase disputate până acum. ”Lupii galbeni” au pierdut runda trecută cu CFR Cluj, scor 2-5.

În turul sezonului regulat, meciul dintre Petrolul și FCSB s-a încheiat cu victoria ”roș-albaștrilor”, scor 2-0, pe stadionul Ilie Oană.

Acum, înaintea meciului direct, cei de la FCSB se află pe locul patru în campionat, cu 51 de puncte, în timp ce petroliștii ocupă locul opt, cu 33 de puncte din 27 de partide disputate. Mihai Pintilii (38 de ani), antrenorul de facto de la FCSB, nu va fi prezent pe bancă, întrucât a primit o suspendare de patru etape din partea Comisiei de Disciplină din cadrul FRF.

Clasament Liga 1

clasament liga 1
Clasamentul din Liga 1 / Foto: Digi Sport

Leo Strizu, despre meciul cu Petrolul

Aș vrea să vorbesc mai puțin de acest meci, dar mai mult de această săptămână, care cuprinde trei meciuri. De unul am scăpat, am luat cele trei puncte. Ne-am propus, ca un mic obiectiv, să scoatem maximum din aceste trei meciuri.

Trebuie să avem grijă de rulajul jucătorilor, pentru a aborda meciurile proaspeți, cu energie. Ne ajută foarte mult aceste 9 puncte. Toate echipele care joacă împotriva Stelei (n.r.- FCSB-ului) își vor schimba fața. Ne așteptăm la un meci greu”, a declarat Leo Strizu, la conferința de presă.

Ce a spus Florin Pârvu despre meciul cu FCSB din Liga 1

Este cel de-al treilea joc din acea serie despre care am spus, înainte să înceapă, că este una infernală. Din păcate, n-am reușit să obținem puncte din meciurile cu Farul si CFR, dar mergem, mâine, cu încredere la București și ne dorim să venim acasă cu un rezultat pozitiv.

Meijers și Papp și-au ispășit suspendarea și vor fi apți mâine seară. În plus, Budescu s-a antrenat normal, a și avut la dispoziție minute în ultimul joc, și se prezintă bine acum.

L-am pierdut, în schimb, pe Moldoveanu, cel care s-a accidentat la ultimul antrenament dinaintea partidei cu CFR, are o leziune fibrilară și estimările sunt că va lipsi două-trei săptămâni.

E clar că ne trebuie puncte în aceste meciuri ce au mai rămas de disputat din sezonul regular. Trebuie să fim acea furnicuță care adună tot ce se poate, pentru că orice punct acumulat acum ne va fi de mare ajutor în play-out.

Mi-ar plăcea să scoatem maxim posibil din fiecare joc, dar ceea ce pot să promit este că vom face tot cee ace depinde de noi ca să aducem puncte. Rareori mi-a fost dat ca, după un meci pierdut acasă, întreg stadionul să fie alături de noi!

Le mulțumesc public celor din tribune, iar pentru noi este un moment care ne-a motivate suplimentar! Avem mare nevoie de susținerea suporterilor noștri, Petrolul trăiește prin fanii săi absolut minunați și sper să nu-i dezamăgim la meciurile următoare”, a precizat antrenorul Petrolului.

Gol FCSB

După un șut blocat, mingea sare la Edjouma, care marchează din foarfecă.

• 85 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Bratu driblează scurt și șutează din colțul careului, dar cam slab, iar portarul reține.

• 83 s
    Schimbare Petrolul Ploiesti

Tucaliuc intră în locul lui Irobiso.

• 81 oc
    Ocazie FCSB

Miculescu centrează în careu, Tamm reia cu capul, dar Vâlceanu respinge cu un reflex superb.

• 81 oc
    Ocazie FCSB

Olaru primește o pasă filtrantă, dar șutul său e parat de Vâlceanu.

• 76 s

Ovidiu Popescu intră în locul lui Octavian Popescu.

• 75 s

Omrani intră în locul lui Compagno.

• 73 s

Dumitriu intră în locul lui Jair.

• 73 oc
    Ocazie FCSB

Edjouma pasează perfect la Miculescu, dar portarul respinge șutul său, deși acesta avea ocazia să paseze la Compagno.