FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - AFC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
”Nu se pune problema de frică”. Mesajul lui Bogdan Andone, înaintea meciului decisiv pentru FC Botoșani
FOTBAL:CFR CLUJ-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (14.04.2024)
Reveniri spectaculoase la FCSB! Echipele de start alese de Charalambous și Petrescu
LIVE Premier League: Tottenham-Burnley
Etapa 37
FCSB FCSB
2 - 1
Poli Iasi Poli Iasi
Du 20.08.2023 21:30

FCSB - Poli Iași 2-1. Victorii pe linie pentru roș-albaștri în SuperLiga României

20.08.2023, 23:30

• Premier League: Tottenham - Burnley, sâmbătă, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Într-o atmosferă superbă pe Arena Națională, partida dintre FCSB și Poli Iași s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 2-1, în etapa a șasea din SuperLiga României.

FCSB este lider în clasamentul SuperLigii, cu 15 puncte acumulate în cinci etape, în timp ce Poli Iași este ultima clasată, cu doar trei puncte.

FCSB - Poli Iași 2-1. Încă trei puncte importante pentru roș-albaștri în cursa spre titlu

FCSB a fost echipa mai periculoasă în prima parte a meciului. Pantea putea deschide scorul încă din minutul 3, cu un balon înalt expediat spre poarta moldovenilor, iar Șut a trimis puțin pe lângă poartă câteva minute mai târziu.

Compagno a irosit o ocazie uriașă în minutul 14, când a trimis pe lângă poartă dintr-o poziție ideală. Italianul a mai bifat o ratare importantă și cinci minute mai târziu, când l-a luat la țintă pe Ailenei.

Olaru a avut șansa să deschidă scorul în minutul 29, dar portarul moldovenilor a respins peste poartă șutul căpitanului de la FCSB.

Coman a executat foarte bine o lovitură liberă în minutul 39, însă Ailenei a respins în bara transversală.

Scorul a fost deschis în minutul 44, cu o execuție de excepție a lui Ovidiu Popescu din afara careului. Moldovenii au marcat în prelungiri, dar golul lui Marchioni a fost anulat după analiza VAR.

După pauză, moldovenii au fost mai periculoși, iar Bordeianu l-a pus la treabă pe Târnovanu în minutul 49.

Compagno a mai irosit o șansă importantă în minutul 62, însă Olaru a dublat avantajul roș-albaștrilor câteva minute mai târziu cu un șut din careu.

Poli Iași a redus din diferență în minutul 79, cu o torpilă a lui Vașvari, iar Samayoa putea restabili egalitatea câteva minute mai târziu.

Coman își putea trece numele pe lista marcatorilor în minutul 88, însă, singur cu portarul, a trimis pe lângă poartă.

VIDEO Rezumatul partidei FCSB - Poli Iași 2-1

FCSB vine după eșecul din Danemarca, 0-2 cu Nordsjaelland, care a consemnat eliminarea din Conference League, în turul trei preliminar. În campionat, în schimb, ”roș-albaștrii” au un parcurs perfect, patru victorii cu U Craiova 1948, Dinamo, Oțelul și CFR Cluj.

Poli Iași, în schimb, nou-promovată în SuperLigă, are o singură victorie, cu Farul, și patru înfrângeri, cu CFR, Hermannstadt, UTA și Universitatea Craiova, în acest start de sezon.

Echipa lui Leo Grozavu este, cu cele trei puncte acumulate, ultima clasată. FCSB, în schimb, este pe locul doi, cu 12 puncte, două sub Universitatea Craiova, care are, însă, două meciuri mai mult disputate.

Ocazie FCSB

Coman scapă singur spre poarta moldovenilor, însă trimite puțin pe lângă stâlpul din dreapta.

• 82 oc
    Ocazie Poli Iasi

Bordeianu centrează din flancul drept, iar Samayoa reia cu capul puțin peste poarta roș-albaștrilor.

• 79 g
    Gol Poli Iasi

Moldovenii bat scurt o lovitură liberă, iar Vașvari expediază o torpilă de la distanță și îl învinge pe Târnovanu.

Gol FCSB

Coman îi pasează lui Olaru în careu, iar căpitanul roș-albaștrilor își așează balonul și șutează cu stângul, fără șansă pentru Ailenei.

• 67 s

Phelipe este înlocuit cu Buș.

• 62 oc
    Ocazie

Coman are o pătrundere frumoasă în careul advers, îi driblează pe fundașii moldovenilor și îi pasează lui Compagno, care șutează pe direcția lui Ailenei.

• 62 s

Vojtus este înlocuit cu Ion.

• 59 oc
    Ocazie FCSB

Miculescu șutează de la marginea careului, însă balonul trece peste poarta moldovenilor.

• 49 oc

Bordeianu trimite la poartă din lovitură liberă, dar Târnovanu are o intervenție bună și respinge.