elias
Elias Charalambous a câștigat titlul cu FCSB, iar presa din Cipru a reacționat imediat
Captură de ecran 2024-04-29 084106
Gigi Becali l-a dat afară după doar 416 minute jucate, iar acum e campion. Poate da peste FCSB în UCL
BeFunky-collage (1)
Gabi Tamaș a spus ce îi lipsește lui Radu Drăgușin: ”De asta stă mai jos”

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

FCSB a învins-o pe Sepsi Sfântu Gheorghe cu scorul de 1-0, în etapa cu numărul 25 din SuperLigă.

FCSB este lider detașat în SuperLiga României, cu 54 de puncte acumulate în cele 25 de etape, în timp ce Sepsi este pe locul șapte în clasament, cu 33 de puncte.

FCSB - Sepsi 1-0. Roș-albaștrii au câștigat la limită pe Arena Națională

Roș-albaștrii au avut prima ratare mare a meciului. Coman a scăpat singur spre poarta adversă, dar a trimis puțin pe lângă poartă. Covăsnenii au dat replica doar câteva minute mai târziu, prin șutul lui Aganovic. Ciobotariu a avut și el o ratare mare în minutul opt.

Târnovanu a intervenit bine la șutul lui Păun, iar roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 16, prin Băluță.

Covăsnenii au irosit două ocazii mari de a restabili egalitatea, mai întâi prin Oroian, iar mai apoi prin Kallaku, iar Miculescu și-a trecut și el în cont o ratare importantă.

Ngezana a avut și el o ratare mare în minutul 29, iar Safranko putea egala cu capul trei minute mai târziu.

Cea mai mare ocazie de gol din al doilea act al înfruntării i-a aparținut lui Luis Phelipe, după o pasă superbă a lui Darius Olaru. Rămas singur în careul advers, brazilianul a șutat chiar pe direcția lui Niczuly. Balonul a sărit la Băluță, acesta a întors pentru șutul lui Alhassan care a trecut peste poartă.

1
Clasamentul din SuperLiga României / Foto: Flashscore

VIDEO Rezumatul meciului FCSB - Sepsi Sfântu Gheorghe 1-0

Înainte de această partidă, FCSB se află pe prima poziție din SuperLigă și are șansa să refacă diferența de opt puncte față de Rapid, în cazul unei victorii. În același timp, Sepsi ocupă poziția a șasea, ultimul loc care duce în play-off.

Covăsnenii se află la egalitate de puncte cu FC Hermannstadt, care va primi vizita Petrolului Ploiești. Este important de precizat că în meciul tur, FCSB s-a impus cu 5-2.  Sepsi a câștigat ultima dată pe terenul FCSB-ului în aprilie 2021, când s-a impus cu 2-1 în play-off-ul campionatului.

În această partidă, Elias Charalambous nu se va putea baza pe Adrian Șut, care este suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. În același timp, Bernd Storck nu îi va puta folosi pe Ninaj, suspendat, și pe Marius Ștefănescu, răcit.

Echipele probabile pentru FCSB - Sepsi:

• FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic - Olaru, Lixandru, Alhassan - Băluță, Miculescu, Coman
  • Sepsi: Niczuly - Popa, Ciobotariu, Kecskes, Fl. Ștefan – J. Rodriguez, N. Păun - I. Gheorghe, C. Matei, Kallaku - Safranko

Elias Charalambous, mesaj clar înaintea meciului

La conferința de presă dinaintea meciului cu Sepsi, Elias Charalambous a făcut o scurtă analiză a duelului. Antrenorul celor de la FCSB a evidențiat faptul că trupa lui Bernd Storck este una foarte puternică, însă nu concepe pași greșiți din partea elevilor săi.

"După cum știți, avem un alt meci greu cu o echipă foarte bună din punctul de vedere. Au un antrenor foarte bun (n.r. Bernd Storck) și știm că va fi greu, dar avem nevoie de 3 puncte”, a spus Elias Charalambous.