FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
Cerința specială a jucătorilor de la FCSB înaintea meciului cu Farul
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (31.03.2024)
S-a scris istorie în SuperLigă: borna impresionantă atinsă în sezonul 2023/2024
FCSB FCSB
2 - 1
Sepsi Sepsi
Du 17.03.2024 21:00

FCSB - Sepsi 2-1. Golul lui Băluță a făcut diferența! Gazdele, la 7 puncte distanță de Rapid și Craiova

17.03.2024, 22:49

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Prima etapă din play-off se va încheia azi, duminică, 17 martie 2024, cu duelul de pe Arena Națională dintre FCSB și Sepsi, iar gazdele s-au impus cu scorul de 2-1.

Liderul din SuperLiga se va ”război” cu echipa care a intrat în play-off pe ultimul loc, însă duelul de azi nu se anunță a fi unul disproporționat.

FCSB - Sepsi 2-1. Gazdele sunt la 7 puncte distanță de Rapid și Craiova

Partida dintre FCSB și Sepsi Sfântu Gheorghe a fost decisă încă din prima repriză. Gazdele au deblocat tabela în minutul 11 prin Florinel Coman, iar oaspeții au restabilit egalitatea din penalty, în minutul 25.

Până în pauză, Băluță a marcat golul care a făcut diferența, în minutul 40. Reușita semnată de fotbalistul ”anti-gol”, cum era numit de Gigi Becali, le-a adus celor de la FCSB trei puncte mari, la debutul în play-off.

În urma acestui rezultat, FCSB a ajuns la 7 puncte distanță față de Rapid și Craiova. De cealaltă parte, Sepsi este pe locul 6, cu 22 de puncte.

VIDEO cu rezumatul partidei FCSB - Sepsi 2-1

Siyabonga Ngezana revine la FCSB pentru meciul cu Sepsi

Siyabonga Ngezana (26 de ani) va fi din nou în lotul celor de la FCSB, după ce a fost absent la ultimul meci al ”roș-albaștrilor” din cadrul sezonului regulat.

Fundașul central sud-african a fost suspendat la umilința FCSB-ului cu Rapid, scor 0-4, din cauza cumulului de cartonașe galbene.

Acum, suspendarea lui Siyabona Ngezana a expirat și revine în echipa FCSB-ului pentru duelul cu Sepsi, primul duel al ”roș-albaștrilor” din play-off.

Echipa probabilă a FCSB-ului pentru meciul cu Sepsi:

FCSB: Târnovanu - Antwi, Ngezana, Dawa, Radunovic - Șut, Olaru, Lixandru - Oct. Popescu, Băluță, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad, Chiricheș, Panțîru, V. Crețu, Ov. Popescu, Alhassan, Miculescu, Phelipe, Pandele, Toma, Laszlo, Manolache
Absenți: Haruț, Pantea, Radaslavescu (accidentați)
Antrenor: Elias Charalambous

Sepsi: D. Moldovan - Oroian, Ninaj, D. Ciobotariu, Fl. Ștefan - N. Păun, Kallaku - R. Varga, Aganovic, K. Varga - Safranko
Rezerve: Raj. Niczuly, Bălașa, Kecskés, A. Dumitrescu, Oteliță, Rența, J. Rodríguez, Kallaku, Debeljuh, Rondon, K. Varga
Absenți: M. Ștefănescu (suspendat), Roland Niczuly, C. Matei, Alimi (accidentați)
Antrenor: Bernd Storck.

Angelescu, acuzații de ”omenie” înainte de FCSB - Sepsi: ”E clar cine va câștiga!”

Cu 24 de ore înaintea jocului de pe Arena Națională, Victor Angelescu, acționarul minoritar de la Rapid, încinge spiritele. Oficialul giuleștenilor a transmis că, din punctul său de vedere, Marius Ștefănescu, cel mai bun jucător al covăsnenilor, a luat intenționat un cartonaș galben la meciul precedent, cu Petrolul, pentru a nu juca împotriva FCSB-ului.

Mai mult, Angelescu a declarat că Gigi Becali și Laszlo Dioszegi s-au înțeles asupra unui eventual transfer al lui Ștefănescu la FCSB, iar faptul că extrema nu joacă duminică ar fi partea dintr-o ”omenie” între cei doi patroni.

La FCSB – Sepsi, e clar cine va câştiga. A câştigat ultimele şase întâlniri, i-au cam bătut peste tot. Iar faptul că cel mai bun jucător al lor ia cartonaş galben în minutul 90+4 după ce dai gol în minutul 90+2.

Ştefănescu nu joacă de trei meciuri contra FCSB-ului. Mă aştept ca de la vară Ştefănescu să joace la FCSB, să fie transferat de Gigi Becali. Un galben stupid, e cel mai bun jucător de la ei.

Dar înseamnă că a făcut-o de vreo trei ori. FCSB ne-a obişnuit să joace cu Iaşiul şi să îl ia înainte de meci pe Luis Phelipe, cu Hermannstadt îl ia pe Baba Alhassan.

Că tot vorbesc ei de omenie. Eu nu acuz, dar spun că nu mi se pare normal. Să iei un cartonaş galben în minutul 90+4 şi apoi să nu joci. Este statistică. Se vede. Sunt multe altele. Celor care le e frică de omenie au făcut-o de multe ori. Nouă ne-a dat gol Micovschi”, a spus Victor Angelescu, potrivit Fanatik.

Interesant este că Ștefănescu nu a jucat deloc contra FCSB-ului în acest sezon, prima dată din cauza unei răceli și a doua după un cartonaș galben primit cu Universitatea Craiova.

FCSB FCSB
Sepsi Sepsi
  • 94 fr2

Final de meci. FCSB s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.

• 90 sp2
    Start prelungiri repriza 2

Partida a fost prelungită cu 4 minute.

• 85 s
    Schimbare FCSB

Octavian Popescu a fost înlocuit cu Andrei Pandele.

• 82 s
    Schimbare Sepsi

Încă o schimbare și la Sepsi. Debeljuh a fost schimbat, iar pe teren a intrat Mario Rondon.

• 77 s

Florinel Coman nu a mai putut continua și a cerut schimbare. În locul său a intrat David Miculescu.

• 73 oc
    Ocazie FCSB

Ocazie uriașă pentru FCSB! Jucătorii antrenați de Elias Charalambous au irosit o șansă foarte mare de a-și mări avantajul.

• 70 s

Denis Renta a fost introdus pe teren în locul lui Davide Popsa.

• 70 s

Safranko a intrat în locul lui Kallaku.

• 65 fm
    Fază meci FCSB

Gol anulat pentru FCSB! Florin Coman a înscris, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.

• 57 s

Încă o schimbare la FCSB. Luis Phelipe a fost introdus pe teren în locul lui Alex Băluță, marcatorul golului doi.

• 51 cg
    Cartonaş galben FCSB

Alex Băluță a văzut primul cartonaș galben al partidei.

Schimbare și la Sepsi, tot la pauză. Roland Varga a intrat în locul lui Ciobotariu.

Ovidiu Popescu a fost înlocuit și el, tot la pauză, cu Valentin Crețu.

Dawa a fost schimbat la pauză cu Baba Alhassan.

Final de primă repriză. FCSB conduce la pauză, scor 2-1.

• 45 sr2

A început repriza secundă dintre FCSB și Sepsi.

• 45 sp1
    Start prelungiri repriza 1

Prima repriză este prelungită cu un minut.

• 40 g
    Gol FCSB

Gooool FCSB! Băluță a șutat foarte bine cu stângul, aproape de vinclu, și și-a readus echipa în avantaj. 2-1 pentru FCSB.

• 39 s

Oroian a acuzat probleme medicale și nu a mai putut continua, iar Aganovic a intrat în locul său.

• 32 oc
    Ocazie Sepsi

Ocazie Sepsi! Debeljuh a ajuns într-o poziție excelentă, dar șutat pe lângă poartă.

• 24 gp
    Gol din penalty Sepsi

Debeljuh a înscris din penalty, printr-o scăriță, și a restabilit egalitatea, scor 1-1.

• 22 fm
    Fază meci Sepsi

Sepsi a primit penalty, în urma unui contact dintre Debeljuh și Ngezana.

• 14 oc
    Ocazie FCSB

Ocazie uriașă ratată de FCSB! Gazdele și-au putut mări avantajul, după ieșirea greșită a portarului de la Sepsi.

• 11 g
    Gol FCSB

Gooool FCSB! Gazdele au deschis scorul în debutul meciului, datorită lui Florinel Coman.

• 8 oc
    Ocazie FCSB

Ocazie FCSB! Gazdele au prima ocazie a meciului, venită în urma șutului trimis de Florinel Coman.