Exclusiv FCSB și Craiova au bătut tot în ultima lună, dar niciuna nu e văzută favorită la titlu! Verdict clar: ”Va lua campionatul”
articol scris de Digi Sport27.10.2021, 23:44
FCSB și Universitatea Craiova au un parcurs impecabil în ultimele șase partide, în Cupa României și campionat, însă CFR Cluj e văzută favorită la titlu.
![Denis Alibec și Iulian Cristea, într-un meci CFR Cluj - FCSB / Foto: Sport Pictures](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIxJTJGMTAl/MkYyNyUyRjE0MDYzMDZfMTQwNjMwNl9h/bGliZWMucG5nJnc9MTA2MCZoPTYzNiZo/YXNoPWZlNDI1NDhlYjFiM2U4OTg2N2U5ZDZjYzE1OTY1YzE3.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Vasile Miriuță, directorul tehnic de la Minaur Baia Mare, a transmis, după înfrângerea echipei sale cu Universitatea Craiova în optimile Cupei României, 0-4, că Dan Petrescu va reuși să îmbunătățească prestațiile și rezultatele CFR-ului și să-i aducă formației din Cluj al cincilea titlu consecutiv.
CFR Cluj, văzută favorită la câștigarea campionatului
În același timp, Vasile Miriuță a ținut să evidențieze progresul din jocul Universității Craiova, înregistrat de când Laurențiu Reghecampf a preluat echipa.
”Craiova arată foarte bine cu Laurențiu Reghecampf. Joacă foarte ofensiv, joacă mai pe poartă, e stilul nemțesc, se vede că a jucat atâția ani acolo Laurențiu.
Craiova are șanse la titlu, dar îmi mențin părerea că CFR va arăta mai bine cu Dan Petrescu și va lua campionatul”, a declarat Vasile Miriuță, la Digi Sport Special.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Dacă FCSB și Universitatea Craiova au șase victorii în ultima lună din tot atâtea meciuri disputate, CFR Cluj, formație care, în același interval temporal, a disputat opt partide ca urmare a participării în cupelor europene, a înregistrat victorii în campionat cu Universitatea Craiova, UTA, Gaz Metan și Sepsi, o remiză cu Randers în Conference League, și înfrângeri cu echipa lui Laurențiu Reghecampf, în șaisprezecimile Cupei României, Rapid și Alkmaar, în cupele europene.
6-0 cu Dinamo, 1-0 cu U Craiova 1948, 5-3 cu CS Hunedoara (Cupa României), 3-2 cu Academica Clinceni, 1-0 cu Chindia și 1-0 cu CS Mioveni - ultimele șase rezultate ale FCSB-ului
1-0 cu CFR Cluj (Cupa României), 5-0 cu Dinamo, 2-0 cu U Craiova 1948, 5-0 cu Academica Clinceni, 1-0 cu Chindia și 4-0 cu Minaur Baia Mare - ultimele șase rezultate înregistrate de Universitatea Craiova
După disputarea a 13 etape, CFR Cluj este lider în Liga 1, cu un avans de nouă puncte în fața FCSB-ului, care are un meci mai puțin disputat, și de opt în fața Universității Craiova, ambele formații care au început modest sezonul dar, odată cu schimbările de antrenori, au intrat într-o perioadă fastă din punct de vedere sportiv.
Vasile Miriuță, despre relația cu Laurențiu Reghecampf
Vasile Miriuță și Laurențiu Reghecampf, implicați în meciul Minaur Baia Mare - Universitatea Craiova, au fost coechipieri la Energie Cottbus și au avut o ocazia să se revadă la partida din Cupa României.
Actualul director tehnic de la Baia Mare a recunoscut că relațiile s-au ”răcit” în ultima perioadă, însă revederea a consemnat un moment plăcut.
”Nu m-am mai văzut de mulți ani cu Reghecampf, a fost o revedere plăcută. S-au mai răcit relațiile, dar nu din cauza mea, dar hai să nu intrăm în altele. Depărtările... Știi cum e.
Putem acum, antrenând în țară, să vorbim mai mult. E un om la care țin foarte mult, un om extraordinar”, a transmis Vasile Miriuță.
Etichete: titlu liga 1 , vasile miriuta
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnMuaXcucm8lMkZnYXRld2F5JTJGZyUy/RlptbHNaVk52ZFhKalpUMW9kSFJ3SlRO/QkpUSkdKVEpHJTJGYzNSdmNtRm5aVEE0/ZEhKaGJuTmpiMlJsY2k1eVkzTXQlMkZj/bVJ6TG5KdkpUSkdjM1J2Y21GblpTVXlS/akl3TWpRbCUyRk1rWXdOeVV5UmpJMkpU/SkdNakF6TXpRM01WOHlNRE16JTJGTkRj/eFgxWnBkbWxoYmkxS1pXNXVZUzFYYVd4/emIyNHQlMkZjMmt0Uld4dmJpMU5kWE5y/TG1wd1p5WjNQVFU1TUNabyUyRlBUTXpN/Q1pvWVhOb1BUZ3hNRFE1WkRreU5tUTFa/amd5T0RrME1EYzNObUZqWTJZd09UUmpP/VGhsLnRodW1iLmpwZyZ3PTM4MCZoPTIy/OCZoYXNoPTg4ZTVjYzliYmNhN2U2OTdkM2Q0OTU2ODNlZDFmYTI4.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...