FOTBAL:ASTRA GIURGIU-STEAUA BUCURESTI, PLAY OFF LIGA 1 ORANGE (16.04.2016)
Un rival nu crede în varianta Marius Șumudică la Rapid: ”Este un subiect închis”
FOTBAL:CSMS IASI-STEAUA BUCURESTI, LIGA 1 (28.05.2015)
Video Gigi Becali, așteptat de jucătorii de la FCSB să sărbătorească titlul pe stadion: ”Ne-am bucura”
FCSB FCSB
1 - 1
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Du 31.07.2022 22:30

FCSB - U Craiova 1948 1-1. Meci electrizant, cu ocazii "la minut". Florinel Coman a avut două bare

31.07.2022, 23:59

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

FCSB - U Craiova 1948 s-a terminat 1-1, în etapa a treia din Superliga, după un meci superb, cu ocazii "la minut".

După debutul cu victorie pe banca FCSB-ului, 4-2 cu Saburtalo, în Conference League, Nicolae Dică a obținut o remiză cu oltenii antrenați de Marius Croitoru, care a stat în tribună, din cauza unei suspendări.

Meciul a început furtunos, cu o ocazie a FCSB-ului, urmată imediat de replica oltenilor, dar Târnovanu a fost la post. A urmat apoi lobul lui Coman, parat spectaculos de Popa, iar la cealaltă poartă, Bauza a ratat singur cu portarul.

Târnovanu s-a remarcat apoi la lovitura de cap a lui Compagno, iar peste câteva minute, același atacant a fost blocat de Dawa. Ianis Stoica a irosit apoi o șansă, după o ieșire pe sub minge a portarului.

FCSB - U Craiova 1948 1-1. Oltenii au egalat dintr-un penalty acordat cu ajutorul VAR-ului

Peste nici 5 minute, FCSB a avut două oportunități în interval de câteva secunde, prin Ianis Stoica și Cordea. Ritmul incredibil a continuat, iar Compagno și Bauza au ratat exasperant în aceeași fază.

Robert Popa a respins șutul violent al lui Ovidiu Popescu, iar mingea trimisă de Coman, din lovitură liberă, a fost reținută de portar. Același Coman a încheiat prima repriză cu o transversală.

Partea secundă a început în aceeași cadență, iar Ianis Stoica a ratat din nou. În minutul 47, Tamm, intrat la pauză, a deschis scorul, numai că peste nici 10 minute, oltenii au primit un penalty cu ajutorul VAR-ului, iar Compagno a transformat lovitura de pedeapsă.

Olaru a avut și el apoi o oportunitate, iar Cordea nu a nimerit poarta. Octavian Popescu a făcut și el o fază superbă, cu un dribling de efect în careu, dar nu a reușit să înscrie.

Pe final, șutul lui Marquet a fost respins de Târnovanu de sub transversală, iar Cordea a ratat și el pe final. Același Coman a avut apoi a doua bară, singur cu portarul, iar FCSB - U Craiova 1948 s-a terminat 1-1.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - U Craiova 1948 1-1:

FCSB o întâlnește pe U Craiova 1948 într-un meci din etapa a 3-a a Superligii care va începe duminică și se va termina luni.

• Meciul dintre FCSB și U Craiova 1948 se joacă de la ora 22:30, și poate fi urmărit în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, dar și pe www.digisport.ro sau în aplicația Digi Sport (disponibilă pe Google Play și App Store), de către abonații RCS & RDS.

FCSB - U Craiova 1948, LIVE VIDEO, 22:30, Digi Sport 1. Nicolae Dică, la primul test în campionat după revenirea pe banca ”roș-albaștrilor”

Pentru FCSB urmează al doilea meci cu Nicolae Dică pe bancă, după meciul din Conference League cu Saburtalo Tbilisi, scor 4-2 (4-3 la general). ”Roș-albaștrii” speră la prima victorie în campionat, după ce în primele două etape au obținut un singur punct din duelurile cu U Cluj, scor 1-1, și cu Rapid, scor 0-2.

De partea cealaltă, cei de la U Craiova 1948 au trei puncte în clasamentul Superligii, după ce în prima etapă au pierdut pe terenul celor de la Farul, scor 1-2, iar în runda secundă au învins campioana CFR, scor 3-1.

clasament-superliga
Clasamentul Superligii / Foto: Digi Sport

În stagiunea trecută, în meciurile disputate în sezonul regulat, FCSB a obținut patru puncte din confruntările cu U Craiova 1948. ”Roș-albaștrii” s-au impus în tur, scor 1-0, în timp ce meciul retur de la București s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

Remarcatul lui Nicolae Dică înaintea meciului cu U Craiova 1948

Antrenorul FCSB-ului a rămas impresionat de Juan Bauza (26 de ani), mijlocașul argentinian al formației din Bănie. Dică este convins că fotbalistul sud-american va face diferența în partidele în care se va afla pe teren.

”FCU Craiova are o echipă bună, cu experiență. S-a văzut la meciul lor cu CFR Cluj că au fost conduşi şi au reuşit totuşi să întoarcă scorul.

Bauza de la ei este într-o formă foarte bună, dacă va fi sănătos, va face diferența în multe partide în acest sezon”, a transmis Nicolae Dică, la conferința de presă.

Jucătorii lui U Craiova 1948, despre duelul cu FCSB

Radu Negru și Jeremy Huyghebaert sunt fotbaliștii de la U Craiova 1948 care au prefațat duelul contra FCSB-ului.

Întâlnim FCSB, echipa cu cel mai bun lot, cel puțin pe hîrtie, din România. Venim cu un moral bun după jocul nostru cu cei de la CFR. Sperăm să facem o partidă bună, să plecăm cu toate cele trei puncte de la București. Și să jucăm ceea ce antrenăm, pentru că dacă vom face acest lucru, sigur nu are cum să iasă rău.

Este o rivalitate de mulți ani. Și acest aspect va conta. Căci este un meci frumos, cu o atmosferă frumoasă. Ați văzut câtă lume se strânge mereu pe Arena Națională. Plus că gazonul este de cea mai bună calitate. Nu avem niciun motiv să nu jucăm fotbal”, a declarat Radu Negru, în cadrul unei conferințe de presă.

Meciul este unul dificil. E important pentru noi să avem continuitate după meciul cu CFR. Cred că avem atuurile să facem un meci bun și cred că suntem pregătiți pentru acest lucru”, a precizat și Jeremy Huyghebaert.

Ocazie FCSB

Octavian Popescu pasează pentru Coman, care șutează din careu, dar cam slab, iar portarul reține.

• 90+3 oc
    Ocazie FCSB

Octavian Popescu îi pasează lui Coman, care combină cu călcâiul cu Mamut și tot el rămâne singur cu portarul, dar nimerește bara.

• 90 s
    Schimbare FCU 1948 Craiova

Ricardo Grigore intră în locul lui Bauza.

• 89 oc
    Ocazie FCSB

Codrea trece de Hyughebaert în banda dreaptă, pătrunde în careu și șutează din unghi, dar portarul respinge, iar mingea e degajată  de Paramatti până la Șut, care trage peste.

• 88 s
    Schimbare FCSB

Mamut intră în locul lui Olaru.

• 84 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Chițu pasează pentru Marquet, care șutează din afara careului, dar Târnovanu respinge superb.

• 82 s

Enache intră în locul lui Van Durmen.

• 81 oc
    Ocazie FCSB

Ovidiu Popescu centrează în careu, mingea e respinsă până la Olaru, care îi pasează lui Octavian Popescu, acesta trece superb printre Negru și Duarte, dându-i mingea printre picioare ultimului, dar e contrat de Compagno în momentul șutului și mingea sare peste poartă.

• 74 s

Marquet intră în locul lui Achim.

• 74 s

Chițu intră în locul lui Baeten.

• 73 oc
    Ocazie FCSB

Radunovic pasează pentru Cordea, care șutează din afara careului, dar mingea ocolește poarta.

• 69 s

Octavian Popescu intră în locul lui Ianis Stoica.

• 68 cg

Baeten e avertizat.

• 65 oc
    Ocazie FCSB

Dawa pasează lung pentru Cordea, care îi așează mingea lui Olaru, dar acesta șutează peste poartă.

• 63 cg
    Cartonaş galben FCSB

Radunovic e avertizat.

• 58 gp
    Gol din penalty FCU 1948 Craiova

Compagno transformă lovitura de pedeapsă.

• 57 cg

Dawa e avertizat.

• 57 p
    Penalty

Penalty pentru olteni. Arbitrul consultă VAR-ul, după ce Dawa îl calcă pe Duarte pe gleznă.

• 47 g
    Gol FCSB

Coman centrează din corner, mingea e respinsă până la Oaidă, care trage în blocaj, dar Tamm e atent și deschide scorul.

• 47 oc
    Ocazie FCSB

Olaru pasează pentru Ianis Stoica, acesta șutează din întoarcere, dar portarul respinge.

Tamm intră în locul lui Bouhenna.

La pauză, FCSB - U Craiova 1948 0-0.

• 45 oc
    Ocazie FCSB

Bară FCSB. Coman șutează din afara careului, dar mingea nimerește transversala.

• 43 oc
    Ocazie FCSB

Florinel Coman șutează pe poartă din lovitură liberă, dar portarul reține.

• 42 cg

Achim e avertizat.

• 40 oc
    Ocazie FCSB

Rober Popa scoate șutul violent al lui Ovidiu Popescu, din afara careului. Faza continuă, iar șutul lui Olaru e prins de portar.

• 36 cg

Asamoah e avertizat.

• 34 oc

Van Durmen recuperează din picioarele lui Ovidiu Popescu, centrează în careu, dar Compagno nu reușește să trimită în poartă și mingea ajunge la Radunovic, care respinge până la Huyghebaert, acesta îi așează balonul lui Bauza, dar șutul acestuia e respins excelent de portar.

• 33 oc
    Ocazie FCSB

Compagno greșește, Cordea recuperează și șutează la colțul scurt, dar Popa reține.

• 32 oc
    Ocazie FCSB

După o centrare din corner, Popa iese pe sub minge, care ajunge pe capul lui Ianis Stoica, însă acesta trimite pe lângă poartă.

• 27 oc

Asamoah driblează pe partea stângă și pasează pe joc în careu, de unde Compagno încearcă să reia, dar e blocat de Dawa în momentul șutului.

• 25 cg

Huyghebaert e avertizat.

• 22 oc

Negru centrează în fața porții, de unde Compagno reia cu capul, dar Târnovanu are o paradă excelentă și reține de la rădăcina barei.

• 19 oc

O minge ricoșează cu noroc la Bauza, care scapă singur cu Târnovanu, dar trage pe lângă poartă.

• 17 oc
    Ocazie FCSB

Cordea combină cu Stoica, care intră în careu și centrează în fața porții, de unde Coman luftează, mingea rămâne la el, după o ieșire defectuoasă a lui Popa, acesta încearcă un lob, dar același Popa respinge spectaculos din fața lui Stoica.

• 13 oc

După un duel cu Șut, Asamoah recuperează, mingea ajunge la Baeten, care șutează din afara careului, dar Târnovanu respinge.

• 7 oc
    Ocazie FCSB

Ovidiu Popescu aruncă de la margine, Oaidă prelungește pe spate până la Coman, care e incomodat, mingea sare la Olaru, dar șutul său e blocat de Achim.

• 3 fm
    Fază meci FCU 1948 Craiova

Portarul Popa, care era ieșit din poartă, primește o pasă înapoi de la un coechipier, dar nu e atent și balonul trece de el, însă acesta aleargă și evită un eventual gol rușinos.