galca la craiova 2
Costel Gâlcă a dezvăluit că a vrut să transfere un jucător de la Universitatea Craiova în La Liga
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-RAPID BUCURESTI, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (30.03.2024)
Vestea primită de Universitatea Craiova, după înfrângerea cu FCSB. Când revine Alexandru Mitriță
FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA FOTBAL CLUB SA - AFC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (11.12.2023)
Gigi Becali a făcut o ofertă pentru starul din SuperLigă și a primit răspunsul imediat
LIVE Liga Digi Sport
FCSB FCSB
1 - 1
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Sb 18.03.2023 20:00

FCSB - Universitatea Craiova 1-1. Markovic, reușită superbă. Ambele echipe au avut câte un gol anulat

18.03.2023, 21:50

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

FCSB și Universitatea Craiova au remizat, scor 1-1, în prima etapă din play-off. Ambele echipe au avut câte un gol anulat.

FCSB - Universitatea Craiova 1-1. Ambele echipe au avut câte un gol anulat

FCSB a început meciul în ofensivă, dar Coman a fost blocat de Mateiu. După alte două faze de atac ale lui FCSB, cei care au deschis scorul au fost oltenii. Markovic a reușit o acțiune personală superbă și a înscris în minutul 32.

Până la pauză, doar echipa lui Eugen Neagoe a mai avut ocazii bune. Mitrea a trimis cu capul, dar Târnovanu a fost pe fază, apoi Baiaram a fost incomodat de Cristea, iar Ivan a ratat două șanse în două minute, însă prima dintre ele a fost imensă.

FCSB - Universitatea Craiova 1-1. Markovic a marcat un gol superb

FCSB a avut primele ocazii din repriza secundă, Cordea a ratat singur cu portarul, iar apoi tot el a mai irosit o oportunitate. În minutul 59, Edjouma a căzut în careu și a cerut penalty, dar a primit cartonaș galben.

FCSB a egalat în minutul 66, prin același Edjouma. Oltenii au avut și ei un gol anulat în minutul 79, prin Koljic, pe motiv de offside. În prelungiri, FCSB a cerut încă un penalty, la un duel dintre Ndong și Sorescu, dar arbitrul nu a acordat, iar meciul s-a terminat la egalitate, 1-1.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - Universitatea Craiova 1-1:

FCSB - Universitatea Craiova deschide balul din play-off-ul anunțat drept cel mai puternic dintre toate cele care s-au jucat până acum în Liga 1. Partida este programată de la ora 20:00, pe Arena Națională și este în direct pe Digi Sport 1.

FCSB - Universitatea Craiova, LIVE VIDEO, ora 20:00, la Digi Sport 1

Niciuna dintre echipe nu are voie să facă vreun pas greșit dacă într-adevăr vor să aibă în continuare șanse la câștigarea campionatului. Iar un rezultat de egalitate nu ar ajuta cu adevărat pe niciuna dintre formații. Așa că ne așteaptă un meci în care fiecare dintre echipe va dori să învingă.

Chiar dacă sunt 30 de puncte în joc în play-off și distanța de șase puncte de la locul 1 la locul 5 poate fi anulată în cele 10 etape programate, nimeni nu-și permite greșeli.

Înaintea meciului FCSB - Universitatea Craiova, Live Video 20:00 DGS 1, Lucian Filip spune că "un titlu cu FCSB nu se compară cu nimic"

"Le-am zis băieților că un titlu cu FCSB nu se compară cu nimic din ce au trăit până acum în carieră. ...

În comparaţie cu anii trecuţi, cred că jucătorii au căpătat mai multă experienţă, mai ales în meciurile cu presiune, aşa că aşteptările sunt mari de la fiecare echipă.

Dacă ne luăm după experienţă, clar CFR are cele mai multe şanse la titlu. Dar şi Farul a arătat bine. Cred că CFR are prima şansă, şi noi avem şansa a treia. Cu siguranţă va fi cel mai spectaculos play-off şi asta este bine pentru suporteri.

Aşteptăm să vină cât mai mulţi suporteri la meciurile noastre pentru că până la urmă fotbalul este un spectacol. Ideal ar fi să câştigăm în primele trei etape pentru a ne putea gândi la titlu. E important cum vom începe. Dacă noi vom câştiga, e clar că vom duce lupta pentru titlu către finalul campionatului", a declarat Lucian Filip, la conferința programată înaintea meciului cu oltenii.

"Ivan fără frică". Căpitanul Universității Craiova anunță să echipa olteană vrea să câștige meciul cu FCSB

• FCSB - Universitatea Craiova, 20:00, Live Video DGS 1. Abonații RCS-RDS pot viziona partida pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro

Va fi o partidă foarte grea pentru noi. Începe play-off-ul, trebuie să mergem la Bucureşti pregătiţi, pentru că întâlnim un adversar foarte valoros. Sunt trei puncte foarte importante pentru noi, pentru că cei de la FCSB sunt în faţa noastră şi trebuie să câştigăm.

Normal că FCSB e o echipă de bătut, dacă nu credeam asta nu mai plecam mâine la Bucureşti. Trebuie să fim concentraţi pe teren şi să muncim mult”, a declarat Andrei Ivan, la conferință.

FCSB ar putea aduce antrenor în locul lui Strizu, cu Licență Pro, în pauza competițională, adică după FCSB - Universitatea Craiova

Pauza competiţională prilejuită de meciurile echipei naţionale cu Andorra şi Belarus în preliminariile EURO 2024 poate aduce şi numirea unui antrenor cu licenţă pe banca tehnică a FCSB, spune Filip: "Probabil în această pauză competiţională se va găsi un antrenor cu licenţă.

Este o alegere destul de grea, pentru că ne aflăm în partea cea mai grea a campionatului. Cine va veni va trebui să se adapteze, pentru că echipa joacă bine în acest moment şi nu este o decizie uşor de luat".

Andrei Ivan a numit principala favorită la titlu: „Prima șansă o au cei de la CFR Cluj”

Andrei Ivan este de părere că CFR Cluj are cele mai multe şanse să câștige titlul de campioană, chiar dacă nicio echipă din play-off nu trebuie subestimată.

Nu s-a vorbit niciodată de titlu în vestiar, mereu am luat-o pas cu pas. Următorul meci este cel mai important pentru noi şi trebuie să luăm cele trei puncte. Nu ne interesează părerea altora, noi ne vedem de treaba noastră, ne antrenăm şi la finalul sezonului vom vedea pe ce loc vom termina.

Nu ştiu a câta şansă avem, dar cred că toate din play-off au şanse la titlu. Depinde şi cum începem play-off-ul. Trebuie să începem cu o victorie şi să terminăm cât mai sus.

Eu cred că prima şansă o au cei de la CFR Cluj, au fost cinci ani campioni. Dar nu trebuie subestimată nicio echipă, şi noi avem o echipă valoroasă, vom vedea la finalul campionatului”, a mai spus atacantul.

Etapa 1, play-off sezonul 2022-2023:

• FCSB - Universitatea Craiova, sâmbătă, ora 20:00, în direct la Digi Sport 1
  • Farul - Sepsi, duminică, ora 16:30, în direct la Digi Sport 1
  • CFR Cluj - Rapid, duminică, ora 19:00, în direct la Digi Sport 1
FCSB FCSB
  • 90+7 fr2

FCSB - Universitatea Craiova se termină 1-1.

• 90+4 fm
    Fază meci FCSB

Ovidiu Popescu pasează la Sorescu, dar Ndong intervine și îl deposedează în careu, iar "roș-albaștrii" cer penalty.

• 90+3 fm

Dawa îl lansează pe Cordea, care câștigă duelul cu Ndong și centrează în fața porții, dar portarul iese și reține.

• 90+2 s
    Schimbare FCSB

Radaslavescu intră în locul lui Compagno.