FOTBAL:SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (5.04.2024)
Farul - Sepsi, LIVE VIDEO, de la ora 20:00, Digi Sport 1. Cu o victorie, ”Marinarii” urcă pe locul 2
Captură de ecran 2024-05-03 152150
Motivul pentru care Dan Petrescu a revenit la CFR Cluj: ”Aș fi vrut o pauză mai lungă”
costel-galca
Costel Gâlcă a făcut toate calculele înaintea derby-ului cu FCSB. De ce este cel mai greu meci al oltenilor
LIVE Digi Sport Special
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
0 - 2
Otelul Galati Otelul Galati
Vi 22.09.2023 18:00

FCU 1948 Craiova - Oțelul 0-2. Trupa lui Dorinel Munteanu obține prima victorie din acest sezon

22.09.2023, 19:52

• SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

Oțelul Galați s-a impus pe terenul celor de la FCU 1948 Craiova, scor 2-0, în etapa a zecea din SuperLiga României. Este prima victorie obținută de trupa pregătită de Dorinel Munteanu de la promovarea în prima ligă.

În urma acestui rezultat, FCU 1948 Craiova rămâne pe locul opt în clasament, cu 12 puncte acumulate, în timp ce Oțelul urcă pe locul nouă, la o singură lungime în urma oltenilor.

FCU 1948 Craiova - Oțelul Galați 0-2. Gălățenii au făcut spectacol în Bănie

Partida de la Craiova a început cu o ocazie importantă irosită de Albu, după o centrare a lui Chițu. Gălățenii au dat replica în minutul 13, când Pop a fost aproape să marcheze cu capul.

Oțelul a semnat o ocazie bună de gol în minutul 22, când un șut a lui Pop a trecut puțin pe lângă poartă, iar Van Durmen și-a încercat norocul cu un șut din afara careului, dar balonul a ajuns în brațele lui Dur-Bozoancă.

Blănuță a trimis cu capul în bara laterală, iar Chițu a fost aproape să înscrie în minutul 26, dar Dur-Bozoancă a avut o intervenție foarte bună și a respins.

Blănuță a mai irosit o situație importantă în minutul 37, iar Chițu a șutat peste poartă pe finalul primei reprize.

Fatai a deschis scorul în minutul 62, cu capul, la o centrare a lui Zhelev, iar Oțelul putea marca și în minutul 72, însă o intervenție a lui Popa i-a refuzat golul lui Lovric.

Totuși, al doilea gol al gălățenilor a venit în minutul 80, când Bodișteanu a marcat cu un șut cu stângul expediat din interiorul careului.

VIDEO Rezumatul partidei FCU 1948 Craiova - Oțelul 0-2

FCU 1948 Craiova traversează un moment bun, iar oltenii au două victorii la rând în SuperLiga României. Formația din Bănie ocupă locul 8 în clasament și are 12 puncte acumulate în 9 meciuri jucate.

De cealaltă parte, Oțelul Galați nu a reușit să câștige vreun meci de la promovare și ocupă locul 12 în clasament, cu 8 puncte acumulate în 9 meciuri jucate. 8 remize și un eșec reprezintă parcursul trupei lui Dorinel Munteanu în actualul sezon.

FCU 1948 Craiova și Oțelul Galați nu s-au mai întâlnit din anul 2011, atunci când formația lui Dorinel Munteanu se impunea cu 2-1, iar la finalul sezonului devenea campioana României pentru prima dată în istorie.

FCU 1948 Craiova a anunțat noul antrenor, înaintea meciului cu Oțelul

FCU 1948 Craiova a anunțat venirea lui Paul Răducan la club prin intermediul unui scurt comunicat postat pe rețelele sociale. Tehnicianul a mai fost la FCU 1948 Craiova și în mandatul lui Marius Croitoru, atunci când a ocupat funcția de director tehnic.

Bine ai revenit, Paul Răducan!

Paul Răducan a fost numit antrenor principal al echipei noastre. Se va ocupa de pregătirea echipei alături de Florin Drăgan, Dan Vasilică și Vali David.

El a semnat un contract valabil până la 30.06.2024.

Îi urăm mult succes și îi dorim cât mai multe victorii”, a transmis FCU 1948 Craiova, pe Facebook.

Gol Otelul Galati

Bodișteanu primește balonul la marginea careului, trece de Lacroix și șutează cu stângul din unghi.