Balaj a ”intervenit” în disputa dintre Mutu și Tachtsidis: ”A demonstrat că are caracter”
Fotbalistii clujeni, printre care se află Răzvan Sava, Panagiotis Tachtsidis si Karlo Muhar / Foto: Sport Pictures
Video Primul jucător de la CFR Cluj care și-a anunțat plecarea. ”Nu cred că voi rămâne la acest club”
Exclusiv Gigi Becali a reacționat imediat, după ce FCSB a devenit campioana României
LIVE Fotbal Club
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
1 - 3
Sb 17.02.2024 21:30

FCU Craiova - CFR Cluj 1-3. Echipa lui Adi Mutu se apropie la trei puncte de Rapid

17.02.2024, 23:30

• Premier League: Aston Villa - Chelsea, sâmbătă, 22:00, DGS 2

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

CFR Cluj a învins-o cu scorul de 3-1 pe FCU Craiova, în etapa a 26-a din SuperLiga României.

Astfel, CFR Cluj ajunge la 45 de puncte în clasament și ocupă locul trei în ierarhie, la trei lungimi în urma celor de la Rapid. De cealaltă parte, FCU Craiova rămâne pe locul 12 în clasament, cu 30 de puncte acumulate în 26 de etape.

FCU Craiova - CFR Cluj 1-3. Ardelenii câștigă în Bănie

Ardelenii și-au trecut în cont o ocazie importantă în minutul 5, când Bîrligea a scăpat spre poartă, dar Negru a reușit să blocheze șutul.

Echipa lui Adrian Mutu a deschis scorul în minutul 13, după o intervenție greșită a lui Gurău. El Kaddouri a profitat de eroarea lui Gurău și înscris în poarta oltenilor.

Ardelenii au mai irosit o ocazie importantă în minutul 19 prin Bîrligea, iar Deac putea înscrie în minutul 35, după o pătrundere frumoasă în careul oltenilor.

Oltenii au restabilit egalitatea în minutul 40, prin Baeten, care l-a învins pe Sava cu un voleu superb, însă egalitatea de pe tabelă nu a durat prea mult pentru că ardelenii au înscris din nou în prelungirile primei reprize.

În repriza secundă, echipa patronată de Adrian Mititelu a încercat să restabilească egalitatea, dar au fost puține momente în care s-a apropiat de poarta adversă, iar pe final, ardelenii au dat lovitura de grație. Muhar a înscris cu un șut expediat de la marginea careului și a stabilit scorul final.

VIDEO Rezumatul partidei FCU Craiova - CFR Cluj 1-3

Misiunea echipei lui Adrian Mititelu este infinit mai grea, dar nu imposibilă. În acest moment, craiovenii sunt la doar cinci puncte de ultima poziție care asigură calificarea în Top 6, ocupată de Petrolul cu 35 de puncte.

Echipa lui Giovanni Costantino poate alinia cea mai bună formulă, în timp ce Mutu nu se va putea baza pentru acest duel pe Tachtsidis (suspendat), Kresic (accidentat) și pe Abeid.

FCU Craiova - CFR Cluj Live Video, 21:30, DGS 1. Formațiile probabile

FCU Craiova: Gurău - R. Negru, Lekiatas, Lacroix, Mascarenhas - Vl. Achim, D. Albu - Baeten, Bauza, Bahassa - A. Chițu
Rezerve: R. Popa, Kvakic, Dragu, Padula, Compagnucci, Asamoah, Bounaas, Vl. Pop, Blidar, Sidibe, Blănuță, Ibrahim
Absenți: Abbey, I. Zanfir, Al. Vodă (fără drept de joc)
Antrenor: Giovanni Costantino

CFR CLUJ: R. Sava - Cr. Manea, Boben, M. Ilie, Camora - Muhar, Keita, El. Haddouri - C. Deac, Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich, Ajeti, R. Filip, Mamic, Serebe, Mogoș, Avounou, Fofana, Fica, Michael
Absenți: Tachtsidis (suspendat), Kresic (accidentat), Abeid (învoit)
Antrenor: Adrian Mutu

Stadion: Ion Oblemenco (Craiova).

Panagiotis Tachtsidis, amendat de Adrian Mutu

Panagiotis Tachtsidis (33 de ani) a fost amendat, după CFR Cluj - Rapid 0-1.

Adrian Mutu a anunțat că grecul a fost amendat din cauza cartonașului galben primit pentru proteste etapa trecută. Panagiotis Tachtsidis a fost avertizat când era pe banca de rezerve și e suspendat pentru următorul joc, cu FCU Craiova.

Este mai temperamental. Trăiește foarte intens meciul. A vrut să pună presiune pe arbitri, dar l-a costat.

A primit și o amendă. Sper că învață din această greșeală”, a declarat Adrian Mutu, la conferința de presă premergătoare meciului lui CFR Cluj cu FCU Craiova, care se joacă azi, de la ora 21:30, în direct la Digi Sport 1.

De asemenea, Adrian Mutu a anunțat că a purtat o discuție cu Ioan Varga, patronul echipei, după eșecul cu Rapid.

Am avut o discuție normală cu patronul. Era normal. S-a încheiat și perioada de transferuri. Trebuia să luăm niște decizii. Le-am luat și nimic mai mult”, a anunțat Adrian Mutu.

Schimbări la CFR Cluj

Adrian Mutu a transmis că va schimba în formula de start la meciul cu FCU Craiova.

Am trecut peste meciul cu Rapid, chiar dacă a fost o înfrângere dureroasă. Am avut ghinion mare la golul pe care l-am primit. Sper că am învățat din greșeli și să ne întoarcem pe drumul victoriilor.

Băieții s-au antrenat bine săptămâna asta, sunt concentrați. Știu că au nevoie de o victorie pentru a rămâne acolo sus. Vor fi niște schimbări în primul 11, o să vedeți sâmbătă”, a spus Adrian Mutu.