FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (29.04.2024)
Video Rapid - Universitatea Craiova 1-2. Oltenii au dat lovitura în prelungiri! Giuleștenii, fără victorie în play-off
FOTBAL:CFR CLUJ-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (15.04.2023)
Video CFR Cluj - Sepsi 2-1. Karlo Muhar i-a salvat pe ardeleni în 90+6
sucu-14
Video&Foto Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova

• Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid, marți, 22:00, DGS 1

Oțelul Galați a reușit să câștige partida din cadrul etapei a doua din play-out-ul SuperLigii României.

Astfel, moldovenii au urcat pe poziția a treia, cu 23 de puncte, la doar două distanță de liderul U Cluj. De cealaltă parte, ”Juveții” au rămas pe locul 8, cu 16 puncte.

FCU Craiova - Oțelul Galați 1-2

Oțelul a început mult mai bine partida, iar Juri Cisotti a deschis scorul în minutul 17 din pasa lui Ștefan Bodișteanu.

Același Cisotti putea dubla avantajul echipei sale, însă în minutul 31 a ratat o lovitură de la 11 metri.

8 minute mai târziu, Juan Bauza a profitat de pasa senzațională a lui Dragoș Albu și a egalat și a stabilit scorul pauzei.

În a doua repriză, Oțelul a fost echipa mai periculoasă, iar Jonathan Cisse a adus victoria în minutul 51.

VIDEO cu rezumatul partidei

Oţelul s-a impus în ambele partide din sezonul regulat 2023/2024, 2-0 în deplasare (K. Fatai, Şt. Bodişteanu) şi 1-0 la Galaţi (Şt. Bodişteanu).

Şase victorii, două remize şi şapte înfrângeri au înregistrat oltenii pe teren propriu în ediţia curentă de campionat. De partea cealaltă, gălăţenii au pierdut doar trei dintre cele 15 deplasări, în rest patru succese şi opt rezultate de egalitate.

Un duel foarte interesant se anunţă a fi la nivelul băncilor tehnice, cel dintre Nicolo Napoli (231 meciuri în Superligă) şi Dorinel Munteanu (253 partide pe prima scenă), doi tehnicieni cu mare experienţă. Aceştia s-au mai confruntat în principala competiţie internă de cinci ori. Fiecare şi-a trecut în cont câte două victorii, iar un meci s-a terminat la egalitate.

• Doar 26 de jucători a utilizat gruparea olteană în acest sezon, cei mai puţini dintre toate competitoarele.
  • Oţelul s-a bazat pe 31 de fotbalişti în acest sezon din SuperLigă. 21 dintre jucători au fost debutanţi pe prima scenă din România.

Clasamentul play-out-ului SuperLigii / Foto: Digisport.ro

FCU Craiova - Oțelul Galați

FCU CRAIOVA: Gurău - R. Negru, Lacroix, Lekiatas, Dragu - Vl. Achim, D. Albu - Baeten, Bauza, Blidar -Blănuță

• Rezerve: R. Popa, G. Buta, Kvakic, Mascarenhas, Padula, Compagnucci, V. Pop, Van Durmen, Sidibe, M. Ilie, Ibrahim
  • Absenți: Zanfir, Abbey (fără drept de joc)
  • Antrenor: Nicolo Napoli

OȚELUL: Pap - Zhelev, Ghiocel, Zivulic, Gomes- Cisotti, Teles, Lameira - Maciel, Pop, Bodișteanu

• Rezerve: Stoian, Farcaș, Zhelev, Gaitan, Jardan, Cîrjan, Malle, I. Neagu, Rusevic, Tănasă
  • Absenți: Lovric, Cise (accidentați), Yabre (incert)

Schimbare FCU 1948 Craiova

Aurelian Chițu este înlocuit de Vladislav Blănuță!

• 68 s
    Schimbare Otelul Galati

Răzvan Tănasă intră în locul lui Ștefan Bodișteanu!

• 67 oc
    Ocazie Otelul Galati

Teles șutează din careu, dar balonul este prins de Popa!