Vejle Boldklub - FC Copenhagen, 3F Superliga, football, Denmark, Vejle
Costel Gâlcă a spus cum va gestiona relația cu Mihai Rotaru în privința deciziilor tehnice: ”O să fiu clar”
A plecat după șapte luni de la CFR Cluj și a mers la comisii: gruparea din Gruia, bună de plată. Decizia CNSL
Screenshot 2024-04-18 at 23.09.58
Dorinel Munteanu, după calificarea Oțelului în finala Cupei României: ”Mă trezesc în fiecare dimineață cu speranța că vor veni”

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Gaz Metan - FC Argeș s-a încheiat la egalitate, 1-1, în cadrul etapei cu numărul cinci din play-out-ul Ligii 1.

FC Argeș a avut prima ocazie prin Ionuț Șerban, care a vrut să-l pună la încercare pe goalkeeper-ul Gazului cu un șut la colțul scurt.

Replica gazdelor a venit în minutul 23. Ronaldo Deaconu a deschis scorul după o acțiune personală, încheiată cu un șut pe jos. Același Șerban a încercat să restabilească egalitatea câteva minute mai târziu, dar nu a nimerit spațiul porții.

Tot de la distanță a încercat să înscrie și Grecu, dar acesta a trimis pe centrul porții lui Pleșca.

Sarr a avut o ocazie de 2-0 în partea secundă. Șutul său a fost respins de Greab.

Malele a dat lovitura în prelungiri, cu un șut plasat, din penalty, iar meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Gaz Metan - FC Argeș | LIVE VIDEO, ora 17:30, pe Digi Sport 1. Confruntări directe și statistici

Ambele formații vin după două victorii consecutive. Medieșenii ocupă poziția a patra în play-out cu 24 de puncte, în timp ce piteștenii sunt pe locul doi, cu trei puncte mai mult. Gaz Metan și FC Argeș s-au întâlnit de șase ori la nivelul primei ligi. În sezonul regulat, gazdele de astăzi au obținut patru puncte în cele două jocuri cu trupa pregătită de cuplul Andrei Prepeliță/Mihai Ianovschi.

Per total, FC Argeș a obținut două victorii, trei partide s-au încheiat la egalitate, iar Gaz Metan s-a impus o singură dată. Deaconu, cu opt goluri, este cel mai bun marcator al medieșenilor în acest sezon, iar Malele este golgheterul argeșenilor cu 16 reușite.

Dacă Gaz Metan a înscris același număr de goluri, 20, în fiecare repriză în acest sezon, FC Argeș este mult mai periculoasă după pauză. Gruparea din Trivale a marcat doar 10 goluri în primul act, în timp ce în ultimele 45 de minute a punctat de 28 de ori.

• 90+3 gp gp

GOOOL FC Argeș! Malele transformă de la punctul cu var, cu un șut plasat, în partea dreaptă.

• 90+2 p p

Penalty pentru FC Argeș, după un henț în careu al lui Baco.

• 84 oc oc

De Jonghe schimbă partea către Drăghici, acesta preia și trimite slab cu dreptul. Mingea este respinsă din fața porții.