FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC VOLUNTARI, SUPERLIGA SUPERBET (22.12.2023)
Dinamo - FC Voluntari, LIVE VIDEO, 20:00, pe Digi Sport 1. ”Finală” pentru salvarea de la retrogradare
FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (20.04.2024)
Dinamo, urmărită de ”blestemul prelungirilor” în play-out
gigi becali
Gigi Becali a trasat obiectivul FCSB-ului după ce va deveni campioană. ”Respect dorința suporterilor”

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

FC Voluntari a pierdut la Mediaş, 0-1 cu Gaz Metan, un meci pe care l-a încheiat cu fundaşul Cosmin Achim în poartă, după ce Dragoş Balauru a fost eliminat pe final, când Adrian Mutu făcuse deja toate schimbările. În urma acestui rezultat, ilfovenii au fost depăşiţi în clasamentul play-out-ului de ardeleni şi au ajuns pe loc de baraj.

În prima repriză, gazdele au fost mai insistente, dar Olaru şi Cristea n-au reuşit să marcheze.

În minutul 59, Olaru a deschis scorul, iar lucurile puteau sa devină mai simple după ce portarul Balauru a fost eliminat pe final, pentru un fault la Rondon, scăpat singur spre poarta goală.

Pentru ca făcuse deja toate schimbările, Mutu l-a trimis în poartă pe fundaşul Cosmin Achim. Acesta a reușit să apere o lovitură libera, iar Cristea a nimerit transversala cu capul.

Gaz Metan s-a impus cu 1-0 şi a făcut rocada cu FC Voluntari în clasament.

• 93 fr2

FINAL DE MECI! Gaz Metan Mediaş a câştigat cu 1-0, un rezultat în urma căruia echipa lui Cristi Pustai părăseşte locul de baraj, acolo unde a ajuns, în schimb, FC Voluntari.

• 92 cg cg

Cartonaş galben primit de Balaur.

• 92 cg cg

Cartonaş galben primit de Sîrghi.

• 83 oc oc

Ocazie Gaz Metan! Medieşenii au şi ghinion. Cristea a trimis cu capul în bara transversală, după un corner.

• 82 oc oc

Ocazie Gaz Metan! Portarul de conjunctură Achim a evitat un al doilea gol, reuşind să respingă cu mari emoţii şutul trimis din lovitură liberă de Marius Constantin.

• 80 cg cg

Fytanidis a fost avertizat, deşi se afla pe bancă, pentru proteste.

• 80 cr cr

Oaspeţii au rămas în 10, după eliminarea portarului Balauru, care l-a faultat pe Rondon, aflat în situaţie clară de gol. Adi Mutu a făcut toate schimbările, astfel că în poartă a intrat fundaşul Achim.

• 75 s s

Ultima modificare în echipa lui Pustai. Pârvulescu a intrat în locul lui Caiado.

• 73 s s

Ultima schimbare la ilfoveni. Balaur a intrat în locul lui Pleaşcă.

• 72 s s

Schimbare la gazde. Tîrcoveanu a intrat în locul lui Olaru.

• 67 s s

A doua schimbare la ilfoveni. Ivanovici a intrat în locul lui Deac.

• 62 s s

Schimbare la oaspeţi. Cernat a fost înlocuit de Marinescu.

• 59 g g

GOOOOOL, 1-0 Gaz Metan! La scurt timp după marea şansă irosită de ilfoveni, Olaru a deschis scorul, cu o lovitură de cap. Foarte bună centrarea trimisă de Caiado de pe partea stângă.

• 57 oc oc

Ocazie Voluntari! Acţiune construită frumos de ilfoveni, care i-a oferit lui Deac şansa unei pase simple pentru Bălan, aflat în faţa porţii. Mijlocaşul de 23 de ani a ratat însă complet centrarea şi a trimis mult prea sus pentru ca atacantul echipei lui Mutu să poată marca.

• 56 cg cg

Cartonaş galben primit de Răuţă.

• 49 cg cg

Cartonaş galben primit de Pîrcălabu.

Schimbare la gazde. Roberto Romeo i-a luat locul lui Chamed.

PAUZĂ! 0-0 între Gaz Metan şi FC Voluntari, după o primă repriză în care medieşenii au ratat marile ocazii.

• 44 oc oc

Ocazie Gaz Metan! Gazdele puteau intra la vestiare în avantaj, dar Iulian Cristea a ratat uluitor şansa de a deschide scorul. Mijlocaşul gazdelor a tras în plasa laterală, din apropiere, după o fază în care s-a descurcat excelent până în momentul şutului.

• 38 fm fm

Chamed a încercat un şut cu stângul, din afara careului, dar mingea trimisă de jucătorul gazdelor nu a ameninţat cu adevărat poarta lui Balauru.

• 30 cg cg

Cartonaş galben primit de Novac.

• 25 oc oc

Ocazie Gaz Metan! Olaru a pătruns pe partea dreaptă şi a tras periculos din unghi, dar Balauru a reuşit să respingă. Primul moment cu adevărat periculos al partidei.

• 11 cg cg

Cartonaş galben primit de Chamed.

• 4 fm fm

Sergiu Popovici a primit mingea într-o poziţie bună, dar finalizarea sa a lăsat de dorit, iar mingea a trecut la mare distanţă de poartă.

A început meciul. Lovitura de start a aparţinut oaspeţilor.