Exclusiv Gică Craioveanu, ”vrăjit” de TREI jucători din SuperLigă: ”Poate îmi spui că sunt nebun”. Niciunul nu e de la Craiova
articol scris de Digi Sport23.12.2025, 15:56
Gică Craioveanu (57 de ani), fost jucător și oficial la Universitatea Craiova, a elogiat trei dintre fotbaliștii Rapidului, una dintre rivalele grupării din Bănie.
SuperLiga SuperLiga: U Cluj - Csikszereda, sâmbătă, 19:00, DGS 1
La Liga: Real Madrid - Real Sociedad, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Susținător declarat al Universității, Craioveanu nu s-a ferit de cuvinte când a vorbit despre Alexandru Dobre, Claudiu Petrila și Tobias Christensen.
Gică Craioveanu, ”vrăjit” de Alexandru Dobre, Claudiu Petrila și Tobias Christensen de la Rapid
”Au doi jucători foarte buni: Alex Dobre, care nu este în momentul actual într-o formă foarte bună, dar este un jucător enorm, și Petrila, care este top, în primii 5 din România.
Este printre puținii din Liga 1 care driblează. Și mai au un jucător care pe mine mă încântă, poate îmi spui că sunt nebun. E Christensen, un mijlocaș foarte bun. Când are mingea la stânguțul ăla, îmi place”, a spus Gică Craioveanu, la emisiunea Fotbal Club.
Dobre este golgheterul campionatului, cu 11 reușite, la egalitate cu Lukic (U Cluj), Petrila e unul dintre cei mai buni pasatori decisivi din SuperLigă, în timp ce Christensen a devenit încet-încet unul dintre pionii de bază ai formației giuleștene.
Craioveanu consideră că Rapid poate deveni principala favorită la titlu, dacă se va întări în această iarnă. În caz contrar, nu va prinde Top 3, în opinia fostului atacant.
”Rapid e principala favorită, dacă domnul Șucu va ieși pe piață (n.r.- va face transferuri). Dacă nu va ieși pe piață, nu va termina în primele 3 echipe”, a mai declarat Gică Craioveanu.
VIDEO Rezumat FCSB - Rapid 2-1
Clasamentul SuperLigii, la finalul anului 2025
Etichete: jucatori rapid , gica craioveanu , claudiu petrila , alexandru dobre , tobias christensen
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Conferinţa anuală internaţională pe probleme de securitate de la Munchen continuă și sâmbătă, după...