malda
Marius Măldărășanu, nervos după FC Hermannstadt - Poli Iași 0-1: ”Cea mai slabă repriză de când sunt aici!”
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2024)
Campion cu FCSB, Alexandru Băluță a spus cum are ”cele mai bune discuții” cu Gigi Becali
Lu 06.11.2023 21:00

Hermannstadt - CFR Cluj 1-0. Ardelenii ratează șansa de a încheia turul pe primul loc

06.11.2023, 23:30

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

• Champions League: PSG - Borussia Dortmund, marți, 22:00, DGS 1

Hermannstadt a reușit să o învingă pe CFR Cluj, scor 1-0, în cadrul etapei a 15-a din SuperLiga României.

Hermannstadt - CFR Cluj 1-0

Prima repriză a fost lipsită de goluri, însă ambele porți au fost asaltate de ocazii importante.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Cristian Neguț, care a reușit un șut excelent la vinclu, în minutul 61.

Neguț ar fi putut să facă ”dubla”, însă cinci minute mai târziu arbitrul a anulat golul înscris de elevul lui Marius Măldărășanu.

Scor final 1-0 pentru Hermannstadt, iar CFR Cluj ratează șansa de a încheia turul pe prima poziție. Ardelenii rămân pe doi cu 30 de puncte acumulate, la doar un punct în spatele liderului FCSB.

De cealaltă parte, Hermannstadt urcă pe patru, cu un cumul de 23 de puncte.

VIDEO cu rezumatul partidei Hermannstadt - CFR Cluj 1-0

Înainte de meciul direct dintre cele două formații, atât CFR Cluj, cât și Hermannstadt vin după o serie importantă de partide fără înfrângere. Astfel, dacă sibienii nu au mai pierdut un meci oficial de la începutul lunii august (înfrângere, scor 0-1, în deplasare, în fața Universității Craiova) și au ajuns la 13 partide consecutive fără înfrângere, clujenii nu au mai suferit un eșec de 7 partide consecutive (de la înfrângerea, scor 1-3, din deplasare, cu Rapid București).

În precedenta etapă de SuperLigă, Hermannstadt a remizat, scor 1-1, în deplasare cu Oțelul Galați, în timp ce CFR Cluj s-a impus, pe teren propriu, scor 3-1, cu Farul Constanța.

În cazul unui succes obținut de clujeni în partida cu Hermannstadt, elevii pregătiți de Andrea Mandorlini vor urca pe primul loc în clasamentul SuperLigii și, astfel, o vor devansa pe FCSB. De cealaltă parte, sibienii, dacă vor obține cele 3 puncte, vor urca pe locul al 4-lea al ierarhiei.

În prezent, CFR este pe locul al doilea în clasamentul SuperLigii, cu 30 de puncte obținute după 14 etape, în timp ce Hermannstadt se află pe poziția a 7-a a ierarhiei, cu 20 de puncte adunate după 14 meciuri.

Între Hermannstadt și CFR Cluj s-au consumat până acum 8 meciuri directe, iar rezultatele înregistrate pe teren sunt categoric în favoarea ardelenilor: 5 victorii CFR, o remiză, o victorie Hermannstadt.

De asemenea, cele două formații au disputat un meci de pregătire (la mijlocul lunii august) în acest sezon, pe stadionul Doctor Constantin Rădulescu (Cluj), iar acesta a fost câștigat de clujeni cu scorul de 3-2.

Echipe probabile pentru meciul Hermanstadt - CFR Cluj

Hermannstadt: Căbuz - Medina, Găman, Stoica, Butean - Balaure, Alhassan, Sota, Jipa - Paraschiv, Iancu

Rezerve: Uțiu, Bejan, Petrescu, Murgia, Bucuroiu, Neguț, Biceanu, Oroian, Fonseca

Antrenor: Marius Măldărășanu

CFR Cluj: Sava - Mogoș, Ajeti, Kresic, Morgan - Deac, Tachtsidis, Muhar, Avounou - Otele, Bîrligea

Rezerve: Hindrich, Juricic, Krasniqi, Filip, Jefte, Konoplyanka, Lucaci, Fică, Cvek

Antrenor: Andrea Mandorlini

• 90+8 final
  • 87 oc
    Ocazie CFR Cluj

Konoplyanka centrează în careu către Juricic, dar șutul atacantului se duce peste poarta lui Căbuz!

• 80 s
    Schimbare CFR Cluj

Konoplyanka intră în locul lui Bîrligea!

• 66 oc
    Ocazie Hermannstadt

Neguț marchează din nou, dar golul este anulat de către arbitru!

• 65 s

Vasile Mogoș intră în locul lui Mario Camora!

• 64 cg
    Cartonaş galben Hermannstadt

Sota Mino este avertizat!

• 62 g
    Gol Hermannstadt

Cristian Neguț primește mingea în marginea careului, șutează perfect la vinclu și îl învinge pe Sava!

• 61 s

Juricic intră în locul lui Otele!

• 60 s

Cvek intră în locul lui Avaounou!

• 41 oc

Krasniqi șutează la colțul lung, dar balonul trece puțin pe lângă poartă!

• 31 oc

Ajeti trimite periculos cu capul spre poartă, dar Căbuz prinde balonul!

• 18 oc

Jipa șutează periculos din marginea careului, dar Sava respinge în corner!

• 13 oc

Otele intră în careu și șutează la colțul lung, însă Căbuz respinge balonul în corner!