Superliga Stage 27: CFR 1907 CLUJ vs. FC DINAMO BUCURESTI
Antrenorul care a fost aproape de Dinamo a vorbit ”fără perdea” despre Zeljko Kopic
Liviu Ciobotariu a dat un indiciu în legătură cu următoarea sa echipă: ”Am o superstiție!”
Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită
Hermannstadt Hermannstadt
1 - 1
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
Jo 28.01.2021 17:00

Hermannstadt - Chindia 1-1. Sibienii n-au mai câștigat de 7 etape, iar oaspeții bifează 8 partide la rând fără eșec

28.01.2021, 18:50

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Chindia își păstrează statutul de "revelație". Târgoviștenii au bifat al optulea meci la rând fără eșec, după 1-1 pe terenul lui Hermannstadt, într-un meci din etapa a 19-a.

Hermannstadt - Chindia Târgoviște 1-1. Sibienii au 7 meciuri la rând fără victorie

Sibienii au deschis scorul în minutul 18, prin Karanovic, Chindia a răspuns prin șutul lui Mihai Costea, respins de Figueiredo, iar ultima ocazie a primei părți i-a aparținut lui Hermannstadt prin Mayoral.

Târgoviștenii au început mai bine repriza secundă și au egalat în minutul 50, prin Căpușă. Tot Chindia a trecut pe lângă gol peste un minut, iar în minutul 70, foarfeca spectaculoasă a lui Neguț a trecut foarte puțin pe lângă poartă.

Hermannstadt - Chindia Târgoviște 1-1. Târgoviștenii rămân revelația sezonului și sunt pe locul 5

Sibienii au avut ultima ocazie a meciului prin Petrișor Petrescu, a cărui centrare a căzut pe transversală, iar Hermannstadt - Chindia s-a încheiat 1-1.

După acest rezultat, Chindia a ajuns la 8 meciuri la rând fără înfrângere și rămâne pe loc de play-off, în timp ce echipa lui Liviu Ciobotariu nu mai știe să câștige de 7 etape.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Runda a 19-a din Liga 1 propune un duel extrem de interesant între două echipe aflate la mare distanță una de alte în clasament.

Chindia, care va juca la Ploieşti următoarele două meciuri de pe teren propriu în Liga 1, revelația începutului de an, va încerca să mențină cadența și, de ce nu, să prindă un loc în play-off. De partea cealaltă, sibienii au obiectiv salvarea de la retrogradare.

Trupa lui Liviu Ciobotariu (locul 15, 16 puncte) a ajuns deja la șase meciuri consecutive fără victorie în Liga 1, cu patru eșecuri și două remize.

După ce a debutat cu un egal în deplasare cu Academica Clinceni, scor 0-0, Liviu Ciobotariu a înregistrat deja primul eșec, ”acas”, la Mediaș, cu CFR Cluj, scor 3-1.

Starea de spirit a celor de la Chindia este total opusă. Neînvinși în cele mai recente șapte partide din Liga 1, cu trei victorii și patru remize, târgoviștenii se simt bine pe locul 6 (27 de puncte), dar țintesc să mai urce, dacă vor avea posibilitatea.

Hermannstadt - Chindia LIVE VIDEO, 17:00, Digi Sport 1. Echipele probabile

FC Hermannstadt: Cristiano- Scarlatache, Vieira, Stoica, Petrescu – Addae, Dâlbea, Issah, Opruț – Mayoral, Sântean
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Chindia Târgoviște: Aioani- Căpușă, Pițian, Iacob, Dinu – Berisha, Rață, Cerchez, Dumitrașcu – Berisha, Popa
Antrenor: Emil Săndoi

• 90+3 fr2

Final de meci. Hermannstadt - Chindia se termină 1-1.