FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Dinamo e amenințată cu retrogradarea, iar Zeljko Kopic e resemnat: ”Ar fi un miracol să ne salvăm!”
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare
Laurențiu Reghecampf a reacționat după ce a fost pus sub urmărire penală: ”Victima sunt eu!”
Hermannstadt Hermannstadt
3 - 0
Dinamo Dinamo
Du 17.03.2024 18:15

Hermannstadt - Dinamo 3-0. ”Câinii”, făcuți șah-mat în doar 7 minute! Debut cu stângul în play-out pentru Kopic

17.03.2024, 20:17

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Hermannstadt și Dinamo s-au înfruntat, în direct la Digi Sport 1, în cadrul primei etape din play-out-ul SuperLigii, iar sibienii s-au impus categoric, cu scorul de 3-0.

Meciul dintre Hermannstadt și Dinamo a putut fi urmărit și pe site-ul digisport.ro, cât și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Hermannstadt - Dinamo 3-0. ”Câinii”, răpuși în doar 7 minute

Istoria meciului dintre Hermannstadt și Dinamo s-a scris în prima repriză. Ianis Stoica a avut un gol anulat pe motiv de ofsaid în minutul 14, dar a continuat să fie periculos la poarta lui Golubovic și a marcat în minutul 38.

Trei minute mai târziu, Raul Opruț a majorat diferența sibienilor, ca Neguț să facă 3-0 în minutul 45+1.

Repriza a doua a fost jucată într-un ritm mult mai slab, iar tabela a rămas neschimbată.

În urma acestui rezultat, Hermannstadt este pe locul 8, cu 23 puncte. De partea cealaltă, Dinamo a rămas pe 14, cu 15 puncte, dar poate fi depășită de FC Voluntari.

VIDEO cu rezumatul meciului Hermannstadt - Dinamo 3-0

Clasamentul din play-out-ul SuperLigii

clasament play out superliga
Clasament play-out / Foto: Digi Sport

Ce a spus Marius Măldărășanu înaintea meciului cu Dinamo

Avem aceste 9 meciuri în care trebuie să dăm totul și pentru ei pentru că ne susține și ne-au arătat asta, că ne susțin necondiționat. Meciul cu Dinamo nu îl consider o revanșă.

Ce s-a întâmplat atunci, jucătorii nu au avut nicio vină. Pur și simplu este primul meci din play-out, un meci foarte important. E important să începem primele 3, 4 meciuri din play-out bine, atunci se poate decide totul.

Dar luând așa strict echipa Dinamo este poate cea mai în formă echipă din această a doua parte a sezonului datorită numărului de puncte, o echipă care joacă până la rezultat din cauza poziției în clasament, vorbesc încă de la începutul acestei perioade a doua.

Cum vor aborda ei meciul probabil la fel ca în prima repriză din retur. Trebuie să avem răbdare, pentru că se apără supra aglomerat sunt foarte rapizi pe tranziție pozitivă, așa am luat și golul trebuie să învățăm din greșeli.

În rest, trebuie să avem răbdare împotriva unei echipe care dacă se va apăra supraaglomerat cu atât ne va crea probleme și ne va fi mult mai greu. Dar jucăm acasă așteptăm să câștigăm acest meci”, a declarat Marius Măldărășanu, la conferința de presă.

Discursul lui Zeljko Kopic despre meciul cu Hermannstadt

”Este primul meci al acestei părți a sezonului. Referitor la echipă, am avut ceva probleme în timpul săptămânii, vrem să găsim cele mai bune soluții pentru primul unsprezece şi banca de rezerve.

Concentrarea şi motivația sunt la cote ridicate. Sper să fim la înălțime cu Hermannstadt, ştim că ne aşteaptă un meci foarte greu. În fața propriilor fani am câştigat cu 1-0, a fost greu, am avut perioade grele atunci, dar ştim cum joacă Hermannstadt şi vom fi pregătiți.

Jucătorii sunt pregătiți şi cred că va fi un meci bun de ambele părți. Toate meciurile sunt importante acum, nu e meci mai important decât altul. Trebuie să dăm maximum.

Ne gândim la fiecare meci în parte, distanța dintre echipe nu e mare, sunt aproape unele de altele, vom vedea după 3-4-5 meciuri cum vom sta în clasament.

Am avut ceva probleme cu starea de sănătate a unor jucători, răceli, unii au avut febră, poate un virus. O să vedem ce jucători vor fi pregătiți până duminică”, a spus Zeljko Kopic.

• 90+3 fr2

Final de meci. Sibienii s-au impus cu scorul de 3-0.

• 90 sp2
    Start prelungiri repriza 2

De la margine s-au arătat 3 minute de prelungire.

• 85 s
    Schimbare Hermannstadt

Silviu Balare a fost înlocuit cu Dragoș Iancu, care a revenit pe teren după o perioadă foarte lungă de absență.

• 84 oc
    Ocazie Dinamo

Ocazie Dinamo! Abdallah a reluat cu câlcâiul în urma unei centrări venite din corner, dar portarul a reținut fără probleme.

• 80 s

Ianis Stoica a fost înlocuit cu Alexandru Jipa.

• 71 s
    Schimbare Dinamo

Pavicic a fost schimbat cu Neluț Roșu.

• 69 cg
    Cartonaş galben Hermannstadt

Mihai Butean a fost avertizat de către arbitrul Ovidiu Hațegan.

• 66 s

Biceanu a intrat în locul lui Mino Sota.

• 66 s

Neguț a fost schimbat, iar în locul său a intrat Gabi Iancu.

• 66 s

Paraschiv a fost înlocuit cu Fonseca.

• 64 s

Ilic a intrat pe teren în locul lui Irimia.

• 64 s

Încă o schimbare la Dinamo. Seljmani a intrat în locul lui Gregorio.

• 50 cg
    Cartonaş galben Dinamo

Darko Velkovski a primit și el cartonașul galben, după ce l-a călcat pe Mino Sota.

• 45+10 fr1

Prima repriză s-a terminat cu scorul de 3-0 pentru Hermannstadt. Sibienii le-au fost clar superiori ”Câinilor” în prima parte, iar acest lucru este arătat și de tabela de marcaj.

• 45+1 g
    Gol Hermannstadt

Goool Hermannstadt! Sibienii au marcat al treilea gol al partidei prin Neguț, iar ”Câinii” sunt la pământ.

• 45 s

A doua schimbare în tabăra ”Câinilor”. Amzăr a fost introdus pe teren în locul lui Bordușanu.

• 45 s

Prima schimbare efectuată de Kopci. Dani Iglesias a intrat în locul lui Georgi Milanov.

• 45 sr2

A început repriza a doua dintre Hermannstadt și Dinamo.

• 45 sp1
    Start prelungiri repriza 1

De la margine au fost arătate 8 minute de prelungire pentru prima repriză.

• 42 g

Gooool Hermannstadt! Raul Opruț a majorat diferența pentru formația din Sibiu.

• 38 g

Goool Hermannstadt! Ianis Stoica a reușit să deschidă scorul. A lovit cu capul în primă fază, Golubovic a respins balonul care a ajuns tot la el, iar Ianis Stoica nu a mai iertat de această dată.

• 26 cg

Mino Sota este primul din tăbara sibienilor care a primit cartonașul galben, în urma unei intrări dure.

• 25 oc
    Ocazie Hermannstadt

Ocazie uriașă pentru Hermannstadt! Sibienii au fost aproape să înscrie, dar Golubovic a intervenit excelent, iar Paraschiv l-a luat la țintă pe Murgia.

• 22 cg

Homawoo a primit și el cartonașul galben.

• 20 cg

Răzvan Patriche este primul jucător avertizat cu cartonaș galben.

• 9 fm
    Fază meci Hermannstadt

Hermannstadt a marcat prin Ianis Stoica, dar reușita a fost anulată pe motiv de ofsaid. Decizia a venit după câteva minute bune de analiză din camera VAR.

A început partida dintre Hermannstadt și Dinamo.