Exclusiv Florin Bratu nu mai crede în salvarea de la retrogradare a lui Dinamo!
FOTBAL:PETROLUL PLOIESTI-OTELUL GALATI, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (5.05.2024)
Video Cel mai surprinzător discurs din SuperLigă: ”Nu m-am bucurat la golurile noastre! Îmi vine să plâng”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-CFR CLUJ, CUPA ROMANIEI BETANO (6.12.2023)
Live Video&Text CFR Cluj - Rapid 1-1, ACUM, în direct la Digi Sport 1. Ardelenii au egalat prin Birligea
Etapa 8 Superliga: CFR Cluj-Rapid
Play-off
Hermannstadt Hermannstadt
4 - 0
Dinamo Dinamo
Sb 21.10.2023 17:00

Hermannstadt - Dinamo 4-0. ”Câinii”, fără șansă la Sibiu! Bucureștenii rămân pe penultima poziție a clasamentului

21.10.2023, 18:55

• SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

Dinamo nu a avut nicio șansă pe terenul celor de la Hermannstadt, scor 0-4, în etapa a 13-a din SuperLiga României.

Astfel, ”Câinii Roșii” rămân pe penultima poziție a clasamentului, cu nouă puncte, în timp ce FC Hermannstadt urcă pe locul 5, cu 19 puncte.

Hermannstadt - Dinamo 4-0. Sibienii s-au impus la scor și sunt pe loc de play-off

Formația pregătită de Ovidiu Burcă a început foarte bine partida, iar, în minutul 2, Gregorio reușea să îl învingă pe Căbuz, dar golul acestuia a fost anulat pentru ofsaid.

Sibienii au dat replica imediat, iar Balaure a deschis scorul trei minute mai târziu, cu un șut din prima expediat din interiorul careului.

Scorul a devenit 2-0 în minutul 19, după reușita lui Jipa, care a înscris cu un șut în forță din unghi.  Jipa a fost aproape să facă ”dubla”, dar șutul său a trecut puțin pe lângă poartă.

După pauză, Balaure a înscris pentru 3-0, după o respingere greșită a lui Homawao, iar ”Câinii” puteau reduce din diferență în minutul 56, prin Bena. Ghezali a irosit și el o ocazie importantă în minutul 76.

În minutul 86, Gabi Iancu l-a învins cu capul pe Golubovic, dar golul său a fost anulat pentru ofsaid. Totuși, partida s-a încheiat cu scorul de 4-0, după reușita lui Alhassan, care a înscris un gol frumos cu un șut din careu.

VIDEO Rezumatul partidei Hermannstadt - Dinamo 4-0

După 12 etape jucate, Dinamo se află abia pe poziția a 15-a în clasament, cu doar nouă puncte obținute. Ultimul meci pe care ”Câinii” l-au câștigat în SuperLigă datează din 19 august, atunci când au învins-o pe FC Voluntari, scor 3-2, în etapa a șasea.

De cealaltă parte, Hermannstadt are un parcurs extrem de bun și se ocupă poziția a șasea, ultima care asigură accederea în play-off. Sibienii au 16 puncte acumulate.

La conferința de presă premergătoare partidei, Burcă a explicat că lucrurile se îndreaptă într-o direcție bună, iar jucătorii săi sunt cu moralul ridicat înaintea deplasării de la Sibiu, unde vor întâlni FC Hermannstadt.

"Ne așteaptă un meci dificil. Ei au un joc consistent. Au făcut meciuri foarte bune, împotriva unui adversar de calibru. Ne dorim să confirmăm ce am jucat cu CFR Cluj. Trebuie să confirmăm că suntem într-un progres real.

Am făcut un meci foarte solid. Ne dorim să nu încurcăm pe nimeni, ci să devenim protagoniști. Atmosfera este bună. Aveam nevoie de un moment în care se credem unii în alții. Când pierzi multe meciuri, ca antrenor, vorbești în gol, iar ei nu te mai ascultă.

Încrederea se pierde și se câștigă foarte ușor. Am încercat să păstrăm moralul ridicat. Locul în clasament nu reflectă valoarea jucătorilor. Am avut un joc pe care l-am controlat în prima repriză cu CFR. Am identificat ce s-a întâmplat și poate reușim să facem două reprize asemănătoare!", a declarat Ovidiu Burcă, în cadrul conferinței de presă.

Hermannstadt - Dinamo, LIVE VIDEO, de la 17:00, pe Digi Sport 1. ECHIPELE PROBABILE

Hermannstadt: 25. Căbuz - 2. Medina, 27. V. Găman, 4. I. Stoica, 17. Butean - 8. Alhassan, 14. Sota, 97. Jipa - 96. Balaure, 30. D. Paraschiv, 26. Neguț

Rezerve: 1. Uțiu, 5. Bejan, 7. P. Petrescu, 10. G. Iancu, 16. Murgia, 21. Bucuroiu, 29. Biceanu, 51. Oroian, 99. Fonseca

Antrenor: Marius Măldărășanu

Dinamo: 1. Golubovic - 5. Lucas, 4. Bena, 23. Patriche - 98. Cr. Costin, 10. D. Iglesias, 16. Ilic, 30. N. Roșu, 32. Amzăr - 19. Abdallah, 17. Politic

Rezerve: 73. Began, 6. I. Roșu, 7. Gregorio, 8. Larrucea, 9. Țîră, 22. Bani, 24. Giafer, 27. R. Grigore, 99. Ghezali

Antrenor: Ovidiu Burcă

Arbitru: Marcel Bîrsan (București)

• 90+3 final
    Final meci
  • 90+1 g
    Gol Hermannstadt

Alhassan preia balonul la marginea careului, își așează mingea pentru șutul cu stângul și îl învinge pe Golubovic.

• 90 cg
    Cartonaş galben Dinamo

Homawoo este avertizat.

• 86 fm
    Fază meci Hermannstadt

Medina centrează de pe partea dreaptă, Oroian prelungește pentru Iancu, cel care înscrie cu capul. Golul este anulat pentru ofsaid.

• 84 oc
    Ocazie Dinamo

Ghezali șutează din interiorul careului, însă șutul său trece pe lângă poartă.

• 84 s
    Schimbare Hermannstadt

Paraschiv este înlocuit cu Fonseca.

• 76 oc

Ghezali pătrunde în careu și trimite cu exteriorul la colțul scurt, dar trimite în plasa laterală.