Antrenorul din SuperLiga care amenință cu plecarea: ”Sunt dispus să plec”
Gheorghe Hagi la conferinta de presa de dupa meciul de fotbal dintre Farul Constanta si CFR Cluj, cont�¢nd pentru Superl
Video Cum a reacționat Gheorghe Hagi, după ce Florinel Coman a dezvăluit că se sfătuiește cu el
Etapa 6 Superliga: Voluntari-FCU 1948 Craiova
Play-out
Hermannstadt Hermannstadt
3 - 2
Voluntari Voluntari
Du 13.12.2020 18:15

Hermannstadt - FC Voluntari 3-2. Ce meci! Sibienii, prima victorie după aproape 3 luni, cu un penalty în minutul 89

13.12.2020, 20:10

• SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

Hermannstadt - FC Voluntari s-a terminat 3-2, după un meci spectaculos, cu răsturnări de situație, două bare și un penalty. Sibienii au obținut primul succes după 6 etape.

Hermannstadt - FC Voluntari 3-2. Meci cu două bare și un penalty

Meciul a început cu bara din minutul 4 a celor de la FC Voluntari, prin Alexandru Vlad. Câteva secunde mai târziu, la cealaltă poartă, Sîntean a deschis scorul.

După gol, sibienii au avut și ei o bară, prin marcatorul golului, Sîntean. Ilvovenii au egalat în minutul 39, prin Adi Popa, iar peste alte două minute au preluat conducerea, după ce același Adi Popa i-a pasat decisiv lui Mailat.

În partea secundă, Grădinaru a irosit un contraatac pentru Voluntari, iar în minutul 61, Hermannstadt a egalat prin golul superb al lui Mayoral.

Hermannstadt - FC Voluntari 3-2. Sibienii, prima victorie după două luni și jumătate

Ilfovenii au avut o altă șansă de a marca, dar șutul lui Mailat a fost respins de Pop de sub transversală. A urmat un asalt al gazdelor. Addae a tras aproape de vinclu, iar șutul lui Sîntean a fost parat de Lavin.

Apoi Jo a vrut să înscrie direct din corner, dar mingea a căzut pe plasa porții. Mai târziu, tot Jo a avut șansa golului, însă lobul său a fost respins de Armaș din fața porții goale. Voluntariul a mai dat un semn că poate înscrie pe final, dar Jefte Betancor s-a complicat.

În minutul 88, Hermannstadt a primit penalty, iar veteranul de 39 de ani, Dâlbea, a adus victoria gazdelor, care au obținut primul succes în Liga 1 după două luni și jumătate, adică după exact 6 etape.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO | Meciul Hermannstadt - FC Voluntari, din etapa a 13-a a Ligii 1, va fi transmis în direct, de la ora 18:15, pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

Partida Hermannstadt - FC Voluntari pune față în față două echipe din zona roșie a clasamentului Ligii 1. Gazdele, cu 11 puncte, ocupă poziția a 13-a, în timp ce ilfovenii au adunat cu trei puncte mai mult și sunt pe locul 11. Niciuna dintre cele două formații nu trece printr-o perioadă de invidiat.

LIVE VIDEO | Hermannstadt - FC Voluntari, ora 18:15, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

Ultima victorie a celor de la Hermannstadt s-a înregistrat la finalul lunii septembrie, 2-1 cu FC Botoșani. De atunci, sibienii au adunat șase jocuri fără succes în campionat, fiind eliminați și din Cupa României de Chindia. De partea cealaltă, FC Voluntari s-a impus o singură dată în ultimele șapte meciuri oficiale.

Cele două formații s-au întâlnit de opt ori în Liga 1: două victorii Hermannstadt, de trei ori s-a impus FC Voluntari, iar trei partide s-au încheiat la egalitate. Mayoral, Pires și Jo Santos sunt cei mai buni marcatori ai sibienilor, cu câte două reușite, în timp ce Gheorghe și Achim sunt golgheterii Voluntariului, cu câte trei goluri.

Ruben Albes s-a impus în singura confruntare directă cu Mihai Teja, la ultima întâlnire dintre cele două formații: Hermannstadt - FC Voluntari 2-1.

LIVE VIDEO | Hermannstadt - FC Voluntari, ora 18:15, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• Hermannstadt: Figueiredo – Opruț, Stoica, Viera, Belu Iordache – Pires, Vodă, Mustivar, Addae – Jo Santos, Fortes
  • FC Voluntari: Rîmniceanu - Vlad, Armaș, Achim, Grădinaru – Costin, Gheorghe, De Lucas, Mailat – Lopes, Stoica
  • 90+4 fr2

Final de meci. Hermannstadt - Voluntari se termină 3-2.

• 90+3 s s

Stoica intră în locul lui Gheorghe.

• 90+2 oc oc

Ocazie Hermannstadt. Jo accelerează spre poartă și șutează, dar portarul Lavin are un reflex foarte bun și respinge.

• 89 gp gp

GOOOOL Hermannstadt! Veteranul de 39 de ani, b, transformă lovitura de pedeapsă.

• 88 p p

Penalty pentru Hermannstadt la un duel dintre Stoica și Armaș.

• 86 s s

Șter intră în locul lui Sîntean.

• 84 oc oc

Ocazie Voluntari. Achim pasează lung pentru Jefte Betancor, care se încurcă în driblinguri și șutează, dar portarul reține.

• 82 cg cg

Alhassan primește cartonaș galben.

• 79 cg cg

Pablo De Lucas primește cartonaș galben.

• 73 oc oc

Ocazie Hermannstadt. Alhassan îi pasează lui Jo, portarul de la Voluntari iese, brazilianul se întoarce și îl lobează pe portar, dar Armaș respinge din fața porții goale.

• 72 s s

Alhassan intră în locul lui Mustivar.

• 71 cg cg

Addae primește cartonaș galben.

• 69 oc oc

Ocazie Hermannstadt. Jo Santos vrea să înscrie direct din corner, dar mingea trimisă de brazilian cade pe plasa porții.

• 69 oc oc

Ocazie Hermannstadt. Sîntean primește o pasă filtrantă de la Jo, pătrunde în careu și șutează, dar apără Lavin.

• 64 oc oc

Ocazie Hermannstadt. Addae șutează din afara careului, aproape de vinclu.

• 62 oc oc

Ocazie Voluntari. După o combinație cu Jefte Betancor, Mailat șutează, dar Pop respinge de sub transversală.

• 61 g g

GOOOOL Hermannstadt! Achim preia greșit, iar mingea ajunge la adversarul său, David Mayoral, care pivotează și înscrie un super gol cu un șut din afara careului, direct în vinclu.

• 49 oc oc

Ocazie Voluntari. Mailat pleacă pe contraatac, îi pasează lui Grădinaru, care șutează pe lângă portar, dar slab și Scarlatache degajează.

• 46 s s

Jefte Betancor intră în locul lui Lopes.

Începe repriza secundă.

• 45+1 fr1

La pauză, Hermannstadt - FC Voluntari 1-2.

• 41 g g

GOOOOL Voluntari! După o combinație cu Adi Popa, Mailat înscrie și ilfovenii întorc scorul.

• 39 g g

GOOOOL Voluntari! Adi Popa îl întoarce pe Stoica și înscris cu un șut din marginea careului, la rădăcina barei.

• 36 oc oc

Bară Hermannstadt. Mayoral centrează de pe stânga, iar Sîntean reia cu capul, dar nimerește bara. Arbitrul a fluierat offside, însă pe reluare se vede că nu a fost.

• 31 cg cg

Jo primește cartonaș galben.

• 27 cg cg

Mustivar primește cartonaș galben.

• 4 g g

GOOOOL Hermannstadt! Jo combină cu Mayoral, care îi pasează lui Sîntean în fața porții, iar acesta din urmă deschide scorul.

• 4 oc oc

Bară Voluntari. Alexandru Vlad trimite un șut-centrare de pe stânga, iar mingea cade pe transversală