FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - FC PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Hermannstadt - Petrolul, Live Video, 19:00, Digi Sport 1. Ultimele două meciuri s-au încheiat fără goluri. ECHIPELE
CFR Cluj v Universitatea Craiova - Romania Liga 1, Cluj-Napoca - 20 Sep 2021
Ioan Varga vrea la CFR Cluj un fotbalist de la FCSB. Dan Petrescu și-ar fi dat acordul
timi
Foto Real Madrid, așteptată pe ”bijuteria” de 167.000.000€ din România. Tocmai s-a dat aprobarea de la Guvern
Etapa 6 Superliga: UTA Arad-Otelul Galati
Play-out
Hermannstadt Hermannstadt
1 - 0
FCSB FCSB
Du 14.02.2021 19:45

Hermannstadt - FCSB 1-0. Un penalty acordat sibienilor și două cerute de roș-albaștri, care bifează 3 eșecuri la rând

14.02.2021, 21:37

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

După două eșecuri la rând, FCSB nu și-a revenit și l-a bifat și pe al treilea la rând în tot atâtea meciuri oficiale, cu același scor, 0-1, cu Hermannstadt, în etapa a 23-a din Liga 1.

Hermannstadt - FCSB 1-0. Roș-albaștrii au cerut două lovituri de pedeapsă și sinienii, una

Meciul a început cu șutul lui Octavian Popescu, blocat de Opruț, însă sibienii au dat imediat replica și Bagaric a ratat o ocazie imensă, din 2 metri. În minutul 11 s-a scris soarta meciului, când Hermannstadt a primit un penalty controversat, iar Romario Pires a transformat.

A urmat semiocazia lui Șut, iar apoi roș-albaștrii au cerut și ei penalty, dar arbitrul Cătălin Popa nu a dat. Bagaric putea da lovitura decisivă, când a rămas singur cu portarul Andrei Vlad, însă acesta din urmă a avut o intervenție incredibilă.

Hermannstadt - FCSB 1-0. Oaspeții au avut un gol anulat

Ultimul atac din prima repriză a aparținut echipei lui Toni Petrea, dar șutul lui Moruțan a nimerit din nou blocajul. Repriza secundă a început cu două noi ocazii ale sibienilor, la șuturile lui Belu Iordache și Petrescu.

Au urmat apoi două faze controversate, când Sîntean l-a lovit cu cotul pe Octavian Popescu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue, iar la poarta cealaltă, Tănase pare că l-a faultat în careu pe Romario Pires. Apoi Hermannstadt a cerut un penalty în minutul 56, dar nici de această dată nu s-a acordat nimic.

FCSB a atacat steril, iar șutul din lovitură liberă al lui Coman a fost reținut de Figueiredo. Buziuc a înscris pentru FCSB, dar reușita sa a fost anulatăpe motiv de offside. FCSB a mai cerut un penalty în minutul 72, însă tot degeaba.

Hermannstadt - FCSB 1-0. Sibienii, prima victorie după 10 meciuri

Pe final, Buziuc a ratat singur cu portarul, iar Karanovic a irosit și el o șansă bună. Ultima fază mai importantă a meciului le-a aparținut roș-albaștrilor, când Nedelcu nu l-a putut bate pe Figueiredo de la distanță.

Hermannstadt - FCSB s-a terminat 1-0, iar astfel oaspeții sunt învinși de echipa cu penultimul atac din campionat. Ultima victorie a sibienilor a fost tocmai pe 13 decembrie și au urmat 10 meciuri consecutive în care nu a cunoscut gustul succesului (5 remize și 5 eșecuri).

De cealaltă parte, FCSB a bifat al cincilea eșec din acest sezon de Liga 1 și al treilea consecutiv în toate competițiile. Toate au venit cu același scor, 0-1. Nu au mai pățit așa ceva din 2019.

FCSB rămâne lider, cu un punct avans, dar poate fi depășită de CFR Cluj, dacă ardelenii o înving pe FC Voluntari luni, de la ora 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

VIDEO cu rezumatul meciului Hermannstadt - FCSB 1-0:

Hermannstadt - FCSB, meci contând pentru etapa cu numărul 23 din Liga 1, se dispută astăzi, de la ora 19:45, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Hermannstadt, locul 15, cu 19 puncte, vine după două remize consecutive în campionat, cu Gaz Metan Mediaș (1-1) și UTA Arad (1-1).

LIVE VIDEO Hermannstadt - FCSB, ora 19:45, Digi Sport 1

FCSB, liderul din Liga 1, trece printr-o perioadă dificilă, cu două înfrângeri consecutive - una în campionat (vs. Academica Clinceni, 0-1) și una în optimile Cupei României (vs. Dinamo, 0-1).

"Am discutat și analizat ce nu a funcționat și nu ne-a plăcut la ultimele două meciuri. Cred eu că jucătorii au conștientizat și au realizat că trebuie schimbate anumite lucruri

Îmi doresc ca de la meciul următor aceste lucruri să nu mai apară în jocul nostru și să avem o exprimare mult mai bună și ca joc, și ca rezultat", a spus Toni Petrea, antrenorul lui FCSB, înaintea meciului.

Hermannstadt și FCSB s-au mai întâlnit de cinci ori în Liga 1, toate meciurile fiind câștigate de bucureșteni. În tur, formația lui Toni Petrea s-a impus categoric, scor 5-0, după golurile lui Cristea, Man, Buș, Moruțan și Tănase.

În schimb, sibienii au câștigat primul duel direct, cel din Cupa României, sezonul 2017/2018, când s-au impus cu 3-0 pe teren propriu.

FCSB FCSB
  • 90+6 fr2

Final de meci. Hermannstadt - FCSB se termină 1-0.

• 90+2 cg cg

Bagaric primește cartonaș galben.

• 87 cg cg

Tănase primește cartonaș galben.

• 86 oc oc

Ocazie FCSB. Nedelcu șutează de la distanță, dar Figueiredo respinge.

• 80 s s

Crețu intră în locul lui Miron.

• 79 oc oc

Ocazie Hermannstadt. Karanovic e lansat perfect spre poartă, dar irosește faza și dă practic o paasă la portar.

• 77 oc oc

Ocazie FCSB. Buziuc, rămas singur cu portarul, șutează peste poartă.

• 75 cg cg

Baba Alhassan primește cartonaș galben.

• 74 s s

Baba Alhassan intră în locul lui Belu-Iordache.

• 74 s s

Karanovic intră în locul lui Aosman Aias.

• 73 cg cg

Matricardi primește cartonaș galben.

• 72 fm fm

FCSB cere penalty după ce Tănase îl lansează pe Olaru în careu, iar acesta cade dintre Opruț și portarul Figueiredo.

• 69 cg cg

Petrișor Petrescu primește cartonaș galben.

• 68 fm fm

Buziuc înscrie pentru FCSB, dar golul e anulat pe motiv de offside.

• 68 cg cg

Figueiredo primește cartonaș galben.

• 66 s

Scarlatache intră în locul lui Stoica.

• 65 oc oc

Ocazie FCSB. Coman execută op lovitură liberă, dar Figueiredo reține în doi timpi.