FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - SC OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (02.03.2024)
Video Oțelul - Hermannstadt 1-0. Moldovenii se impun și urcă pe primul loc în play-out
Postarea lui Florin Tănase, la scurt timp după ce FCSB a câștigat titlul
FOTBAL:CONFERINTA DE PRESA GHEORGHE HAGI,GEORGE BECALI SI INTALNIRE CU ECHIPA STEAUA BUCURESTI (25.07.2007)
Gigi Becali, aroganță la adresa CSA Steaua. ”Echipa aia trebuie desființată”. Cum vrea să obțină marca

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Duelul dintre Hermannstadt și FCSB, restanța etapei a cincea din SuperLigă, s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

Hermannstadt - FCSB 2-2

Balaure a deschis scorul, în minutul 13, după ce în urmă cu doar câteva minute FCSB a avut un gol anulat. Andrea Compagno a restabilit egalitatea, din penalty, în minutul 31.

Tot Compagno a fost cel care a marcat în startul reprizei secunde. A reușit ”dubla” în minutul 48.

Avantajul roș-albaștrilor nu a durat mult. Dawa a comis penalty și a fost eliminat direct. Daniel Paraschiv a egalat, în minutul 63, și a stabilit scorul final.

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne pe primul loc în SuperLigă, cu 22 de puncte, iar Hermannstadt a urcat pe locul 5, cu 13 puncte.

Rezumatul meciului Hermannstadt - FCSB 2-2

Înaintea acestei partide, FCSB este lider autoritar în România, cu 21 de puncte acumulate în 8 meciuri jucate. De cealaltă parte, Hermannstadt ocupă locul 7 în SuperLiga, cu 12 puncte acumulate în 8 meciuri.

Sibienii n-au mai pierdut de patru meciuri în campionat, în timp ce FCSB are un singur eșec în partidele disputate în actualul sezon din SuperLiga.

Anul trecut, Hermannstadt și FCSB s-au întâlnit de două ori, iar bucureștenii s-au impus într-un meci (1-0), în timp ce al doilea s-a încheiat la egalitate (2-2).

Marius Măldărășanu le-a pus gând rău celor de la FCSB: ”Putem bate pe oricine”

Înainte de fluierul de start al acestei partide, Marius Măldărășanu (48 de ani), tehnicianul celor de la Hermannstadt, a prefațat duelul pe care sibienii îl vor avea cu ”roș-albaștrii” pe teren propriu

"Jucăm contra echipei de pe primul loc, pare cea mai în formă echipă, vine după un rezultat pozitiv contra campioanei en titre. Şi noi avem în parcurs destul de bun, în ultimele patru etape suntem neînvinşi, venim după o victorie.

Deci, se anunţă un meci tare, două echipe care joacă fotbal, însă trebuie să avem foarte mare grijă, pentru că au o tranziţie pozitivă bună, au o echipă cu calitate tehnică, sunt încrezători în ei. Dar într-o zi bună putem bate pe oricine", a susținut Măldărăşanu, citat de Agerpres.

Elias Charalambous va face schimbări pentru meciul cu Hermannstadt

Antrenorul roș-albaștrilor a explicat că va schimba primul "11" pentru confruntarea de la Sibiu din cauza programului încărcat. FCSB va evolua cu Hermannstadt, iar peste trei zile, pe 24 septembrie, va juca tot în deplasare, cu Sepsi, la Sfântu Gheorghe.

"Vom avea un alt meci dificil. O echipă organizată, cu un antrenor bun. Vrem să luăm cele trei puncte. Jucătorii sunt într-o formă bună. Nu va fi ușor. Va fi poate mai greu decât ultimul meci. Nu putem avea aceeași echipă de start pentru că meciurile vin rapid.

Trebuie să avem o rotație. Sunt fericit pentru că lotul pe care îl am este foarte bun. Arată în fiecare săptămână că sunt buni. E important că marchează. Efortul la antrenamente oferă locul în echipa de start", a declarat Elias Charalambous, la conferința de presă.