FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - FC PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Hermannstadt - Petrolul, Live Video, 19:00, Digi Sport 1. Ultimele două meciuri s-au încheiat fără goluri
malda
Video Ce a spus Marius Măldărășanu, după ce Hermannstadt a obținut un punct în minutul 90+3
florinel-coman
Vești proaste despre Florinel Coman, după ce a ieșit accidentat în minutul 19 al meciului Sepsi - FCSB
Digi Sport Special
Hermannstadt Hermannstadt
2 - 1
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Sb 10.09.2022 15:00

Hermannstadt – Petrolul 2-1. Sibienii câștigă la ultima fază și sunt neînvinși de la promovare

10.09.2022, 15:57

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Hermannstadt s-a impus în fața celor de la Petrolul, scor 2-1, în etapa cu numărul 10 din Liga 1.

Elevii lui Marius Măldărășanu au trecut în avantaj încă din minutul 10, atunci când Takayuki Seto a trimis în propria poartă, fără speranțe pentru Octavian Vâlceanu. Petrolul a revenit rapid în meci și a egalat în minutul 29, prin Irobiso.

Actul secund le-a aparținut celor de la Hermannstadt, iar sibienii au reușit să dea lovitura în minutele de prelungire, grație unui gol marcat de Ionuț Stoica.

În urma acestui rezultat, Hermannstadt urcă pe locul 2 în Liga 1 și este neînvinsă de la promovare. Sibienii au patru egaluri și cinci victorii în cele nouă meciuri disputate. De cealaltă parte, Petrolul este pe poziția a 4-a și are 17 puncte acumulate, cu două mai puțin decât adversara din meciul de astăzi.

Hermannstadt-Petrolul 2-1

Este clar că niciuna dintre echipe nu visa la startul sezonului să traverseze o perioadă atât de fastă. Cu atât mai mult cu cât ambele cluburi se confruntă cu probleme mari financiare, iar jucătorii au ameninţat că pleacă de la echipă sau chiar şi-au reziliat contractele, cum a fost cazul portarului Iliev.

Însă jocul practicat şi, mai ales, rezultatele obţinute le-au permis ca după 9 etape să fie atât de sus în clasament. Hermannstadt se află pe locul 4, în timp ce Petrolul este pe locul 3.

Sezonul trecut, Hermannstadt a câştigat un meci cu Petrolul, iar alte două s-au terminat la egalitate

Nae Constantin (48 de ani), antrenorul Petrolului, este naşul de cununie al lui Marius Măldărăşanu (47 de ani), tehnicianul echipei sibiene, dar meciul este pe puncte şi nu poate fi vorba despre prietenie.

Cum n-a fost nici sezonul trecut, când echipele s-au luptat pentru promovare. Măldă a câştigat meciul din timpul sezonului regulat, scor 1-0, pentru ca partidele din play-off să se încheie la egalitate, 0-0 şi 1-1.

• 90+4 g
    Gol Hermannstadt

Ionuț Stoica înscrie din fază fixă în minutele de prelungire ale partidei.

• 89 oc
    Ocazie Hermannstadt

Mino Sota șutează din afara careului, iar Octavian Vâlceanu reușește să respingă balonul peste poartă.