FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (29.04.2024)
Video Rapid - Universitatea Craiova 1-2. Oltenii au dat lovitura în prelungiri! Giuleștenii, fără victorie în play-off
sucu-14
Video&Foto Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova

• Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid, marți, 22:00, DGS 1

Duelul dintre Hermannstadt și Poli Iași s-a terminat la egalitate, scor 0-0, în primul meci al etapei a 17-a a SuperLigii.

În minutul 90+5, Petrișor Petrescu (30 de ani), mijlocașul celor de la Hermannstadt, a ratat o lovitură de la 11 metri.

În urma acestui rezultat, Hermannstadt ocupă locul 5 în SuperLiga și are 25 de puncte în cele 17 meciuri jucate. De cealaltă parte, Poli Iași se situează pe poziția a 11-a, cu 19 puncte acumulate.

Hermannstadt - Poli Iași, scor 0-0

În prima parte a primei reprize, gazdele și-au creat mai multe situații la poarta apărată de Silviu Lung Junior (34 de ani), însă goalkeeperul moldovenilor a reușit să mențină tabela intactă.

Astfel, în minutul 12, Baba Alhassan (23 de ani) îi pasează în fața porții lui Gabriel Iancu (29 de ani), însă atacantul sibienilor a tras pe jos în blocajul lui Lung.

Ulterior, în minutul 20, Daniel Paraschiv (24 de ani) a rămas singur cu portarul celor de la Poli Iași, însă atacantul a șutat puțin peste poartă.

În prima parte a reprizei secunde, cele două echipe au expediat mai multe șuturi spre buturile adverse, însă niciun balon nu a fost cadrat pe spațiul porții.

Faza care putea decide câștigătoarea acestei partide s-a produs în prelungirile meciului, când Ruben Fonseca (23 de ani), atacantul introdus în minutul 84 în locul lui Daniel Paraschiv, a deviat o minge cu capul direct în mâna lui Nicolas Samayoa (28 de ani). În urma unei analize VAR, arbitrul Istvan Kovacs a dictat lovitură de la 11 metri pentru sibieni.

Însă, penalty-ul a fost ratat de Petrișor Petrescu (30 de ani), care a tras pe jos puțin pe mlângă poarta lui Silviu Lung.

Ratare penalty

Petrișor Petrescu ratează lovitura de la 11 metri.

• 90+3 fm
    Fază meci Hermannstadt

Penalty pentru Hermannstadt. Fonseca deviază mingea cu capul în brațul lui Samayoa, iar arbitrul dictează lovitură de la 11 metri pentru sibieni.

• 90 s
    Schimbare Poli Iasi

Phelipe este înlocuit de Samayoa.

• 88 oc
    Ocazie Hermannstadt

Petrescu îi pasează în interiorul careului lui Fonseca, iar acesta trimite balonul pe spațiul porții din câțiva metri, dar Lung respinge în corner.

• 84 s
    Schimbare Hermannstadt

Paraschiv este înlocuit de Fonseca.

• 84 s

Oroian este înlocuit de Medina.

• 81 oc

Neguț îi pasează în fața porții lui Petrescu, dar Ilie respinge mingea departe de propriul careu.

• 80 s

Ștefanovici este înlocuit de Gheorghiță.