Screenshot 2024-03-15 200615
Dan Nistor, lovit de un steward la finalul meciului: ”Noroc că sunt de la țară”
maldarasanu
Video Marius Măldărășanu se gândește la plecare! Ce a spus după al doilea meci în patru zile cu ”U” Cluj
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare
Hermannstadt Hermannstadt
0 - 1
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Ma 28.02.2023 16:00

Hermannstadt - U Cluj 0-1 | Gol superb, intervenții salvatoare Gorcea și decizii VAR

28.02.2023, 16:55

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Hermannstadt - U Cluj a fost un meci extrem de spectaculos, chiar dacă s-a terminat cu un singur gol marcat.

”Șepcile roșii” au pus presiune încă din start și au marcat destul de repede. Ioan Filip, excelent deschis în careu de pasa lui Dan Nistor, care, în prealabil croșetase prin apărarea sibienilor, a marcat un gol brazilian, cu călcâiul, în minutul 10.

Sibienii au părut puțin depășiți de miza partidei și nu au reușit să dea o replică pe măsură. Până la pauză, tot clujenii au fost aproape de gol, dar scorul a rămas același.

Muștruluiți la pauză de Marius Măldărășanu, cei de la Hermannstadt au jucat altceva în partea a doua. Au fost și schimbări care au ajutat la echilibrarea situației din teren. Ușor-ușor, gazdele au trecut la timonă și au pus în real pericol poarta lui Gorcea.

În minutul 71,  Balaure a finalizat cu capul, din interiorul careului, după o centrare foarte bună a lui Călin Popescu, dar golul a fost anulat din camera VAR. Motivul? Popescu se afla în ofsaid în momentul în care a primit mingea.

Tot sibienii au fost aproape de gol după ce, în minutul 84. Gorcea l-a faultat pe Babic. Însă, goalkeeperul ardelenilor s-a revanșat și a parat lovitura de la 11 metri.

Gazdele au mai cerut un penalty, în prelungiri, minutul 90+8, numai că de data asta nu a mai fost nimic.

Partida de pe noul stadion din Sibiu va fi jucată de două dintre echipele cu suporteri mulți în România, formații însă care acum se chinuie să adune puncte cât mai multe înainte de înjumătățirea lor, pentru a putea aborda cu încredere play-out-ul.

Hermannstadt - U Cluj, Live Video 16:00, Digi Sport 1. Derby în Ardeal

Echipa antrenată de Marius Măldărășanu se află pe locul 13, cu 26 de puncte, și nu are cum să nu tremure pentru viitor. Dacă nu i s-ar fi luat cele 9 puncte din cauza problemelor financiare, Hermannstadt s-ar fi aflat pe locul 8, cu 35 de puncte și avea mult mai multă liniște. Așa, lucrurile sunt precipitate, mai ales că 2023 nu a adus rezultate prea bune. Etapa trecută echipa a pierdut cu Sepsi, scor 1-2.

• 1637 de meciuri are U Cluj disputate în Liga 1
  • 144 de partide are Hermannstadt în Liga 1

La Sibiu ajunge o altă reprezentantă a Ardealului. U Cluj a tras aer în plămâni la meciul cu FC Botoșani, 2-0 etapa trecută, și a reușit să urce un loc în clasament, până pe 12, cu 28 de puncte.

• Hermannstadt-U Cluj mai poate fi vizionat de către abonații RCS-RDS atât în aplicația Digi Sport, cât și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României

Antrenorul clujenilor, Ioan Ovidiu Sabău, fost coleg cu Măldă la Rapid, s-a arătat mulțumit de modul în care au preluat jucătorii ideile sale, inclusiv Nistor și Martic, două dintre întăririle în ultima zi de mercato.

Cele două echipe au jucat un singur meci direct în Liga 1, cel din turul actualului campionat, câștigat de U Cluj cu 1-0, prin golul marcat de Briceag în minutul 83.

Clasament Liga 1

• 90+9 fr2

U Cluj s-a impus cu mari emoții la Sibiu

• 90+8 oc
    Ocazie Hermannstadt

Sibienii au mai cerut un penalty, dar după ce s-a analizat la VAR s-a decis că nu a fost nimic