Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare
Superliga Stage 27: CFR 1907 CLUJ vs. FC DINAMO BUCURESTI
Ce concluzie a tras Zeljko Kopic, după Dinamo - FC Voluntari 1-1
rapid
Live Video&Text Rapid - Universitatea Craiova 0-1, ACUM, Digi Sport 1. Andrei Ivan a deschis scorul în Giulești

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

FC Hermannstadt și ”U” Cluj au încheiat la egalitate, scor 1-1, duelul din etapa a treia a play-out-ului SuperLigii.

Partida de la Sibiu a putut fi urmărită live pe Digi Sport 1. Abonații RCS-RDS mai pot urmări meciul și în Aplicația Digi Sport, dar și pe site-ul digisport.ro.

FC Hermannstadt - U Cluj 1-1

Ianis Stoica a deschis scorul în minutul 31, iar Daniel Popa a restabilit egalitatea în minutul 90+7.

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt ocupă locul 9 în play-out, cu 24 de puncte, în timp ce ”U” Cluj este pe locul 8, cu 26 de puncte.

Hermannstadt vine după două înfrângeri în deplasare, 0-1 cu FC Voluntari în campionat și 0-1 cu U Cluj, în sferturile de finală ale Cupei României. Elevii lui Marius Măldărășanu nu și-au propus să atace pe ”Cluj Arena” și au sperat să dea lovitura pe contraatac sau să ajungă la loviturile de departajare.

Punctul forte al sibienilor este reprezentat de jocurile pe teren propriu. Pe Stadionul Municipal au câștigat 33 din cele 43 de puncte din acest sezon și au înregistrat o singură înfrângere, 0-1 cu Farul, în debutul campionatului.

Clujenii au un moral bun după calificarea în semifinalele Cupei României, chiar în dauna celor de la FC Hermannstadt. Elevii lui Ioan Ovidiu Sabău sunt pe locul 2 în play-out, dar au o problemă la meciurile din deplasare: nu au mai câștigat de 5 partide pe terenul gazdelor (3 egaluri, 2 înfrângeri).

”Șepcile roșii” se bazează în primul rând pe defensivă: nu au primit gol în ultimele opt jocuri oficiale.

Partida FC Hermannstadt - U Cluj va fi arbitrată la centru de Marcel Bîrsan, din București.

FC Hermannstadt - U Cluj, Live Video, 14:30, Digi Sport 1. Echipele probabile

Echipele probabile în duelul de pe Stadionul Municipal din Sibiu:

• FC Hermannstadt: Căbuz - Opruț, I. Stoica, Bejan, Butean - Murgia, Sota - Neguț, I. Stoica, N'Goma - D. Paraschiv.
  • U Cluj: Gertmonas - Al. Chipciu, Thalisson, Pițian, Roger - Fossati, Bic, Nistor - Silaghi, D. Popa, M. Rus.
clasament_play_out
Clasament Play-out / Foto: Captură digisport.ro
  • 90+8 final
  • 90+7 g
    Gol Universitatea Cluj

GOOOL! Daniel Popa a egalat în prelungiri.

• 90+3 s
    Schimbare Hermannstadt Iese Murgia, intră Ionuț Stoica.
  • 85 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Ocazie ”U” Cluj! Daniel Popa a tras un șut puternic, dar mingea a trecut pe lângă poartă.