FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (4.03.2023)
Marius Măldărășanu, întrebat direct: ”Sunteți pregătit s-o antrenați pe Rapid?”
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU -UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (10.12.2023)
Marius Măldărășanu, discurs sincer: ”Nu știu dacă voi reuși să fac vreo performanță ca antrenor!”
Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 7-a: FCSB, campioană! Universitatea Craiova și CFR Cluj, pe podium
LIVE Fotbal Club
Hermannstadt Hermannstadt
2 - 2
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Lu 28.08.2023 18:30

Hermannstadt - U Cluj 2-2. Remiză pentru Sabău la revenirea pe banca ”Șepcilor Roșii”! Sibienii au egalat în prelungiri

28.08.2023, 20:33

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Meciul dintre Hermannstadt și U Cluj s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, în etapa a șaptea din SuperLiga României, după un gol superb înscris în prelungiri de formația pregătită de Marius Măldărășanu.

În clasamentul din SuperLiga României, Hermannstadt ocupă locul 9 în clasament, cu 8 puncte, în timp ce U Cluj este pe locul 11, cu șapte puncte.

Hermannstadt - U Cluj 2-2. Doar remiză pentru Sabău la revenirea pe banca ”Șepcilor Roșii”

După o primă parte în care cele două formații s-au tatonat, Gabi Iancu a reușit să îl învingă pe Gorcea, cu un șut din careu, dar reușita sa a fost anulată pentru ofsaid.

În minutul 29, clujenii au cerut penalty după ce Muțiu l-a doborât în careu pe Daniel Popa, însă Florin Andrei a considerat că jucătorul ”Șepcilor Roșii” a simulat.

Sibienii au înscris primul gol al meciului în minutul 35, prin Paraschiv, care a punctat cu un șut din interiorul careului.

”Șepcile Roșii” au egalat în minutul 45 prin Bogdan Mitrea, care a profitat de o centrare a lui Nistor și a înscris cu capul.

În prelungiri, formația pregătită de Ioan Ovidiu Sabău a înscris din nou, de această dată pentru Daniel Popa.

Sibienii au înscris doar două minute mai târziu, însă reușita lui Paraschiv a fost anulată la VAR pentru ofsaid.

După pauză, Daniel Popa a nimerit bara laterală cu un șut expediat din afara careului, iar Paraschiv a trimis puțin pe lângă poartă în minutul 77.

Golul egalizator a venit în prelungiri, când Oroian a șutat imparabil de la disanță, fără șansă pentru Gorcea.

VIDEO Rezumatul partidei Hermannstadt - U Cluj 2-2

Gazdele au dovedit o stabilitate remarcabilă încă din anul de dinaintea revenirii în prima divizie. Cuplul Coman-Măldărășanu se află în continuare la echipă, chiar dacă președintele Dani Coman s-a retras o perioadă, iar echipa a devenit una despre care nu ai cum să spui înaintea vreunui meci că este victimă sigură.

Împotriva celor de la U Cluj, Hermannstadt nu a găsit niciodată calea spre victorie. De fapt, nu a reușit să obțină nici măcar un rezultat de egalitate. 1-0, 1-0 și 2-1 au fost rezultatele celor trei partide câștigate de clujeni.

Sabău (55 de ani) și Măldărășanu (48 de ani), antrenorii celor două echipe, au fost colegi la Rapid, deși diferența de vârstă dintre ei este una importantă. Au câștigat trofee împreună în tricoul giuleștenilor, dar în această seară vor fi ”care pe care”.

Cei de la U Cluj vin după o perioadă foarte agitată la nivelul tehnic. Rezultatele amestecate au dus la schimbarea lui Toni Petrea și înlocuirea sa cu Sabău.

Chiar dacă a refuzat să continue la prima echipă după ce sezonul trecut s-a reușit evitarea retrogradării, Sabău a rămas în cadrul clubului, iar acum a fost convins să preia din nou echipa. Convins și cu un buget salarial extrem de important pentru el și staff-ul său: 35.000 de euro!

Ioan Ovidiu Sabău a explicat de ce a întârziat atât revenirea la prima echipă a lui U Cluj

S-a schimbat starea mea emoțională. Este singurul lucru. Dacă n-ar fi fost ceva care să nu funcționeze între mine și conducere lucrurile s-ar fi aflat. Am mers pe aceeași linie clară, a fost o chestiune emoțională, a fost o perioadă grea pentru mine.

Acea adrenalină, acea stare de spirit n-am mai avut-o și marea răspundere pe care am avut-o într-un timp atât de scurt, să salvez această echipă, m-a încărcat foarte mult. Când îți pasă de ceva este normal că ești implicat și sentimental. Asta e și un motiv pentru care am acceptat și în acest moment să revin. Nu este ușor, dar sunt provocări noi și vreau să mulțumesc, să le dau această satisfacție mulțumire, suporterilor.

(n.r. despre negocieri) Foarte scurt. 10 minute (n.r. au durat). Nu am discutat problema asta (n.r. despre contract, înainte de meciul cu CFR). Și nu e că n-am vrut să accept pentru că era un meci greu, era un derby și să nu risc. Am auzit și astfel de voci. Eu eram plecat oricum din țară, eram plecat în Olanda. M-am întors abia duminică dimineața”, a declarat Ioan Ovidiu Sabău.

Clasament SuperLigă

• 90+7 final
    Final meci
  • 90+2 g
    Gol Hermannstadt

Neguț centrează din corner, balonul este respins în afara careului, de unde Oroian șutează imparabil și îl învinge pe Gorcea.