FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Dinamo e amenințată cu retrogradarea, iar Zeljko Kopic e resemnat: ”Ar fi un miracol să ne salvăm!”
Exclusiv Ionel Dănciulescu nu a iertat pe nimeni după Dinamo - FC Voluntari 1-1
Exclusiv Gigi Becali a reacționat imediat, după ce FCSB a devenit campioana României
Hermannstadt Hermannstadt
2 - 1
UTA UTA
Sb 29.07.2023 18:30

Hermannstadt - UTA Arad 2-1. Sibienii întorc scorul! Arădenii rămân cu un singur punct

29.07.2023, 20:30

• Premier League: Aston Villa - Chelsea, sâmbătă, 22:00, DGS 2

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Partida dintre Hermannstadt și UTA Arad s-a încheiat cu victoria sibienilor, scor 2-1, în etapa a 3-a a SuperLigii, pe Stadionul Municipal din Sibiu.

În urma acestui rezultat, Hermannstadt ajunge pe locul patru în clasament, cu șase puncte, în timp ce UTA Arad rămâne pe locul 13, cu un singur punct.

Hermannstadt - UTA Arad 2-1. Sibienii au întors scorul în a doua repriză

Startul partidei a fost unul echilibrat. Ambele echipe au fost precaute, însă sibienii au avut prima ocazie importantă în minutul 13, când Iancu a șutat la poarta arădenilor.

Butean a încercat și el să înscrie cu un șut de la distanță, dar a trimis pe lângă poarta apărată de Iacob. Apoi, Gabi Iancu le-a dat emoții celor de la UTA cu un șut din interiorul zonei de pedeapsă.

Paraschiv a irosit și el o ocazie mare de gol câteva minute mai târziu, iar arădenii au deschis scorul în minutul 31, prin Carp care a șutat cu stângul de la marginea careului.

Ocaziile sibienilor au continuat, iar Paraschiv a nimerit bara laterală a porții lui Iacob în minutul 34. Portarul arădenilor a intervenit bine la șutul lui Dragoș Iancu din minutul 42, iar Paraschiv a mai ratat o șansă importantă până la finalul primei reprize.

După pauză, sibienii au început în forță, iar Jipa l-a testat pe goalkeeper-ul advers cu un șut din careu.

Paraschiv a restabilit egalitatea în minutul 51, când a transformat un penalty obținut de Găman. Trupa lui Măldărășanu a trecut în avantaj în minutul 58, când Mino Sota a ajuns la centrarea lui Iancu și a înscris cu capul.

Sibienii au reușit să păstreze avantajul până la final, iar trupa lui Măldărășanu a bifat a doua victorie la rând.

VIDEO Rezumatul partidei Hermannstadt - UTA Arad 2-1

În primele două runde ale noi ediții de campionat, sibienii au înregistrat o victorie și o înfrângere. Eșecul a survenit în prima etapă a SuperLigii, pe teren propriu, cu scorul de 0-1, în fața celor de la Farul Constanța, campioana României, în timp ce succesul a fost obținut în runda următoare, cea de-a doua, împotriva celor de la Poli Iași, în deplasare, cu scorul de 3-1

De cealaltă parte, UTA Arad nu a obținut nicio victorie în primele două runde ale campionatului. În prima etapă, arădenii au remizat cu Oțelul Galați, în deplasare, cu scorul de 1-1, iar ulterior, peste o săptămână, formația preluată la sfârșitul sezonului trecut de Mircea Rednic a pierdut pe teren propriu în fața lui CFR Cluj, cu scorul de 1-3.

Arbitru de centru la această partidă va fi Marian Barbu (Făgăraş - Braşov), în timp ce arbitru VAR va fi Horațiu Feșnic (Cluj).

Până acum, între cele două formații s-au consumat 9 meciuri directe, iar rezultatele înregistrate sunt ușor în favoarea sibienilor: 3 victorii Hermannstadt, 4 remize și 2 victorii UTA.

În partidele disputate în sezonul trecut, cele două formații și-au împărțit punctele în mod echitabil:

• în tur, Hermannstadt a învins-o pe UTA în deplasare cu 2-1
  • în retur, Hermannstadt și UTA au remizat, 0-0, pe terenul sibienilor
  • în play-out, UTA s-a impus cu 1-0 în fața lui Hermannstadt, pe teren propriu

Echipe probabile la Hermannstadt - UTA Arad

Hermannstadt: Letica - Butean, Găman, Stoica, Issah - Petrescu, Alhassan, Mino Sota - D. Iancu, Paraschiv, Neguț

Rezerve: Muțiu, Medina, Bejan, Antoche, Ad. Petre, Bucuroiu, Biceanu, Oroian, Jipa

Antrenor: Marius Măldărășanu

UTA Arad: Iacob - Roganovic, Benga, Markov, Abeid - R. Pop, Carp, Fabry, Mustacă - Cooper, Leidsman

Rezerve: Kucher, Stahl, Nortey, C. Mihai, Cibi, Iurasciuc, Marku, Isac, Dumitrașcu

Ocazie UTA

Marku trimite o lovitură liberă de la mare distanță, dar trimite peste poarta sibienilor.

• 88 s
    Schimbare UTA

Roganovic este înlocuit cu Mustacă.

• 86 fm
    Fază meci

Alhassan îi pasează în careu lui Jipa, acesta încearcă să îi așeze balonul cu călcâiul, dar mingea este respinsă în afara terenului.

Gol Hermannstadt

Gabi Iancu centrează din corner, iar Mino Sota trimite cu capul în poarta arădenilor.

• 51 gp
    Gol din penalty Hermannstadt

Paraschiv înscrie de la punctul cu var.

• 47 p
    Penalty

Găman este faultat în careul advers, iar Marian Barbu dictează penalty.

• 47 oc
    Ocazie Hermannstadt

Jipa șutează cu stângul din interiorul careului, dar Iacob reușește să respingă.