FOTBAL:FC U CRAIOVA-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (13.11.2022)
Mihai Pintilii a spus care a fost momentul-cheie din acest sezon care a adus titlul FCSB-ului
Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Hermannstadt - Voluntari 3-1. Sibienii întrerup seria meciurilor fără victorie

17.09.2023, 16:59

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Pe teren propriu, Hermannstadt s-a impus cu scorul de 3-1 în fața celor de la FC Voluntari, în etapa a 9-a a SuperLigii.

Cu acest succes, Hermannstadt ajunge la 12 puncte și ocupă a șaptea poziție a clasamentului, în timp ce FC Voluntari este pe locul 10, cu doar zece puncte.

Hermannstadt - Voluntari 3-1. Ilfovenii au avut doi jucători eliminați

Gabi Iancu a avut prima șansă importantă a partidei, însă a trimis cu capul peste poartă, la centrarea lui Butean. Ilfovenii au replicat prin ocazia lui Matricardi, din minutul 17.

În minutul 26, Adam Nemec a lovit bara laterală, cu un șut expediat de la marginea careului, iar, la următoarea fază, ilfovenii au deschis scorul, prin Sigurjonsson.

Pe finalul primei reprize, Alhassan putea înscrie cu un șut de la marginea careului, însă Vâlceanu a respins bine.

După pauză, sibienii au reușit să restabilească egalitatea prin Dragoș Iancu, cel care a punctat din fața porții.

Câteva minute mai târziu, sibienii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri obținută de Alhassan, în urma unui duel cu Vâlceanu.

Paraschiv l-a învins pe portarul ilfovenilor de la punctul cu var.

Au urmat apoi două eliminări pentru FC Voluntari. Matricardi a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 76, iar Armaș a văzut direct cartonașul roșu în minutul 80.

Cinci minute mai târziu, Hermannstadt a punctat pentru 3-1 prin Petrișor Petrescu.

VIDEO Rezumatul partidei Hermannstadt - Voluntari 3-1

Înainte de a fluierul de start al acestei partide, care se dispută pe Stadionul Muncicipal din Sibiu, atât Hermannstadt, cât și Voluntari, vin cu un moral scăzut.

Dacă sibienii nu au mai cunoscut gustul victoriei de 5 etape (în care au înregistrat 3 egaluri: 1-1 cu Sepsi Sfântu Gheorghe, în deplasare, 2-2 cu Universitatea Cluj, pe teren propriu, și 2-2 cu FC Botoșani, în deplasare / două înfrângeri: 0-1 cu Universitatea Craiova, în deplasare, și 3-2, în deplasare, cu CFR Cluj), ilfovenii nu au mai câștigat de 4 etape (în care au înregistrat 3 înfrângeri: 1-3 cu FCU 1948 Craiova, în deplasare, 2-3 cu Dinamo, pe teren propriu, și 1-4 cu CFR Cluj, pe teren propriu / un egal: 2-2, în deplasare, cu Oțelul Galați).

În prezent, FC Voluntari se află pe locul al 9-lea în clasamentul SuperLigii, cu 10 puncte acumulate după primele 8 runde, în timp ce Hermannstadt ocupă poziția a 10-a, cu 9 puncte strânse după priele 7 meciuri (sibienii au un meci mai puțin, restanța cu FCSB).

Între Hermannstadt și Voluntari s-au consumat până acum 16 meciuri directe, iar rezultatele înregistrate pe teren sunt ușor în favoarea ardelenilor: 6 victorii Hermannstadt, 5 egaluri, 5 victorii Voluntari. Însă, ilfovenii nu au reușit niciodată în istorie să se impună pe terenul sibienilor.

În sezonul trecut, Hermannstadt și Voluntari și-au împărțit punctele în mod egal. Astfel, în meciul tur, jucat la Sibiu, Hermannstadt s-a impus cu 2-1, în timp ce în returul sezonului regulat au câștigat cei de la FC Voluntari, pe teren propriu, cu scorul de 3-0.

În meciul direct din play-out-ul sezonului trecut, cele două echipe au remizat pe terenul Voluntariului cu scorul de 1-1.

Echipe probabile

Hermannstadt: Căbuz - Butean, Găman, Stoica, Oroian - Balaure, Murgia, Alhassan, Jipa - Paraschiv, G. Iancu

Rezerve: Muțiu, Medina, Bejan, Petrescu, D. Iancu, Bărbuț, Bucuroiu, Biceanu, Fonseca

Antrenor: Marius Măldărășanu

FC Voluntari: Vâlceanu - Ricardinho, Matricardi, Armaș, Aliji - Bococ, Rață, Crepulja, Doru Andrei - Sigurjonsson, Nemec

Rezerve: Fernandez, Paz, Răduț, Dumiter, Florea, Niță, Cocian, Andreș, Voican, Munteanu

Gol Hermannstadt

Paraschiv îi pasează în careu lui Petrișor Petrescu, acesta are o execuție superbă și îl învinge pe Vâlceanu

• 81 s

Florea este înlocuit cu Carnat.

• 80 cr
    Cartonaş roşu FC Voluntari

Armaș este eliminat, după un fault dur comis asupra lui Balaure. Inițial, Hațegan arătase cartonașul galben, însă a revenit asupra deciziei după ce a mers la monitorul VAR.

• 77 s

Alhassan este înlocuit cu Murgia.

• 77 s

Balaure este înlocuit cu Petrescu.

• 76 cgr
    Cartonaş galben-roşu FC Voluntari

Matricardi vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.