Întrebarea pe care a adresat-o Stoican, înainte de a semna cu Farul. ”Chiar a fost”
articol scris de Digi Sport14.04.2026, 11:00
Flavius Stoican (49 de ani) este de luni, 13 aprilie 2026, noul antrenor al celor de la Farul, asta după ce Ianis Zicu (42 de ani) a decis să nu mai continue cu ”Marinarii”.
SuperLiga Media: Fotbal European, vineri, 21:00, DGS 1
Media: Digi Sport Special, vineri, 19:00, DGS 1
Noul ”principal” al grupării din Ovidiu a spus de ce a acceptat oferta pe care i-a făcut-o Gică Popescu (58 de ani), noul acționar majoritar al celor de la Farul, după ce Gică Hagi (61 de ani) a făcut un pas în spate și a rămas cu doar 10%, pentru a avea liber spre echipa națională.
Flavius Stoican a discutat cu Gică Popescu înainte de a semna cu Farul
Stoican a dezvăluit ce a vorbit cu Gică Popescu, iar, la un moment dat, înainte de a semna, l-a întrebat pe acesta dacă jucătorii sunt afectați atunci când echipa pierde.
”A fost una dintre întrebările pe care i le-am pus lui Gică, dacă jucătorii sunt dezamăgiți atunci când se termină un meci care se pierde.
Mi-a spus că da. Este un lucru important să nu treci nepăsător, iar ei chiar suferă atunci când pierd. Au simțit că pot mult mai mult. Sper să arătăm pe teren lucrul acesta”, a spus Stoican, la conferința de presă.
Stoican a dezvăluit și care este primul său obiectiv la Farul, mai ales că va debuta contra celor de la FCSB, lunea viitoare, 20 aprilie, de la 20:30, la Ovidiu, în direct la Digi Sport 1.
”Vă dați seama că mi-a plăcut că am fost căutat cu Farul! Să lucrezi cu Gică Popescu e o mândrie. În primul rând, ne dorim să continuăm în SuperLiga
Chiar dacă suntem foarte optimiști că jucătorii au calități, în fotbal se poate întâmpla orice, trebuie să fim foarte atenți la lucrul acesta.
Acum ne interesează să acumulăm puncte. Mai ales că jucăm în următoarea etapă cu FCSB, echipă care în ultimul meci a jucat bine.”, a mai spus Stoican.
Stoican a spus că va avea o discuție și cu Zicu
”Atunci când este destul de greu îmi place să cred că reușesc. Fără ajutorul jucătorilor, practic este imposibil. Ceea ce mă bucură este faptul că în discuția cu Gică Popescu despre fiecare jucător în parte au fost doar cuvinte de laudă. Pot spune că echipa a avut și ghinion, a pierdut multe puncte în ultimele minute.
Cred că nu au avut șansă în anumite momente. Sigur, în anumite meciuri au avut șanse care s-au ratat, apoi s-a întâmplat ce s-a întâmplat. Una peste alta, sunt multe puncte acumulate, iar pentru asta vreau să îl felicit pe Ianis Zicu. O să am o discuție cu el chiar astăzi, o să îl apelez.
Vreau să știu mai multe despre ceea ce s-a întâmplat la echipă. Am o relație specială cu el, ne cunoaștem de foarte mult timp. Sunt optimist, sper să reușim să jucăm bine și să acumulăm puncte.
Cred că putem face lucrul ăsta, sunt jucători care au calități. Chiar a fost una dintre întrebările pe care i le-am pus lui Gică, dacă jucătorii sunt dezamăgiți atunci când se termină un meci care se pierde.
Mi-a spus că da. Este un lucru important să nu treci nepăsător, iar ei chiar suferă atunci când pierd. Au simțit că pot mult mai mult”, a mai declarat Flavius Stoican.
Etichete: gica popescu , ianis zicu , flavius stoican , flavius stoican farul
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Liderul suprem al Iranului, Mojtaba Khamenei, a declarat că a aprobat memorandumul de înțelegere...