Ionuț Lupescu are mână liberă la CS Dinamo. Conducerea a fixat primul obiectiv
articol scris de Digi Sport18.10.2023, 09:20
Ionuț Lupescu (54 de ani) s-a înțeles cu CS Dinamo și revine în fotbalul românesc. ”Kaiserul” se va ocupa de Academia de copii.
![ionut lupescu-yt](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMDkl/MkYwOCUyRjE3OTYxMDZfMTc5NjEwNl9p/b251dC1sdXBlc2N1LXl0LmpwZyZ3PTEw/NjAmaD02MzYmaGFzaD0yZDVhZDQ2ZGFlYjNjMjQ5YTkxZWJkMjBlNDg5M2RkNA==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Ionuț Popa, comandantul lui Dinamo, a declarat că rolul lui Lupescu la CS Dinamo va fi să pună la punct o Academie de copii și juniori care să aibă un nivel foarte înalt. Mai mult decât atât, fostul internațional român va avea mână liberă la CS Dinamo.
- Citește și: Ionuț Lupescu a oferit un răspuns surprinzător când a fost întrebat cine și-ar dori să câștige titlul
Obiectivul lui Ionuț Lupescu la CS Dinamo este să facă o academie de nivel internațional
”Rolul lui principal va fi de a crea o Academie de copii după un model internațional. El auditează acum academia pe care o avem, vrea să vadă mecanismele care au fost folosite. Va veni cu o soluție pentru a face o Academie profitabilă din punct de vedere sportiv și material.
După ce va audita două luni de zile Academia, poate schimba chiar toată componența, are mână liberă. I-am spus: '`Fă tot ce consideri tu că e mai bine să ridicăm fotbalul și să fie din nou un mare Dinamo.'”, a declarat comandantul lui Dinamo.
Ionuț Popa susține că există posibilitatea fuziunii lui CS Dinamo cu echipa din SuperLigă
Comandantul lui CS Dinamo a declarat că proiectul de fuziune cu echipa din primul eșalon al fotbalului din România încă este luat un calcul. Ionuț Popa a mai adăugat că a primit un mesaj de la Andrei Nicolescu, administratorul special al lui Dinamo, privind acest subiect, în urmă cu trei zile.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
”După ce s-a terminat sezonul, nu acuz pe nimeni, e normal, ei s-au gândit că au intrat pe un drum bun, că vor veni sponsorii. Voiau să mențină o Academie a lor.
Probabil că lucrurile nu au ieșit așa cum și-au calculat și acum au revenit la ideea de a face o Academie împreună cu noi. Singura soluție e ieșirea din insolvență, altfel nu putem discuta de așa ceva”, a spus Ionuț Popa, potrivit Sport.ro.
Etichete: ionut popa , academie , ionut lupescu , cs dinamo , lupescu la dinamo
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnMuaXcucm8lMkZnYXRld2F5JTJGZyUy/RlptbHNaVk52ZFhKalpUMW9kSFJ3SlRO/QkpUSkdKVEpHJTJGYzNSdmNtRm5aVEE0/ZEhKaGJuTmpiMlJsY2k1eVkzTXQlMkZj/bVJ6TG5KdkpUSkdjM1J2Y21GblpTVXlS/akl3TWpRbCUyRk1rWXdOeVV5UmpJMkpU/SkdNakF6TXpRM01WOHlNRE16JTJGTkRj/eFgxWnBkbWxoYmkxS1pXNXVZUzFYYVd4/emIyNHQlMkZjMmt0Uld4dmJpMU5kWE5y/TG1wd1p5WjNQVFU1TUNabyUyRlBUTXpN/Q1pvWVhOb1BUZ3hNRFE1WkRreU5tUTFa/amd5T0RrME1EYzNObUZqWTJZd09UUmpP/VGhsLnRodW1iLmpwZyZ3PTM4MCZoPTIy/OCZoYXNoPTg4ZTVjYzliYmNhN2U2OTdkM2Q0OTU2ODNlZDFmYTI4.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...