”Jucătorul român e foarte talentat, dar trebuie pus la muncă”. Cum l-a numit Dorinel Munteanu pe puștiul cu golul de 3 puncte
articol scris de Digi Sport08.04.2024, 23:05
Oțelul Galați s-a impus in extremis în fața celor de la Dinamo, scor 1-0, în ultima partidă a etapei a treia din play-out-ul SuperLigii.
![dorinel-munteanu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDQl/MkYwOCUyRjE5NDc5OTVfMTk0Nzk5NV9k/b3JpbmVsLW11bnRlYW51LnBuZyZ3PTEw/NjAmaD02MzYmaGFzaD1kYmZlNjhhYjY4OGM3NTJkMDEwNmRkODVjODY3YjA0MA==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
După 92 de minute anoste, unicul gol al partidei a fost marcat de Răzvan Tănasă (20 de ani) în minutul 90+3, la ultima fază a jocului. În urma acestui succes, Oțelul a urcat pe poziția a treia în play-out, cu 26 de puncte, la o lungime în urma liderului UTA Arad, în timp ce Dinamo rămâne penultima, pe loc direct retrogradabil, cu 16 puncte.
Dorinel Munteanu, după Oțelul - Dinamo 1-0: ”Am făcut o partidă foarte bună”
La flash-interviu, Dorinel Munteanu, antrenorul Oțelului, a avut doar cuvinte de laudă la adresa jucătorilor săi. Antrenorul a spus că nu a apucat să-l felicite pe Tănasă, pe care l-a numit ”Tănase”, și a readus aminte de pregătirea din cantonamentul din iarnă, de la Vatra Dornei, în urma căruia a fost ironizat de multe voci din fotbalul românesc.
”Jocul s-a desfășurat așa cum îmi imaginam. Foarte greu, am stat foarte bine tactic, am fost agresivi. Am dat adversarului foarte puține șanse, în schimb ne-am creat câteva ocazii clare. Eu spun că victoria e meritată, chiar dacă am marcat în minutul 93.
Felicit echipa, suporterii și felicit Galațiul. Echipa e bine pregătită, toți jucătorii au reacționat fantastic. Tănase (n.r.- Tănasă) trebuie să marcheze mai mult. Nu am avut timp să-l felicit, dar nu prea o fac, să nu li se urce la cap. Merită toți felicitări, am făcut o partidă foarte bună.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Din păcate, știți foarte bine că nu ne-am atins obiectivul de a fi în play-off. Dacă aveam mai mult timp în vara trecută să omogenizez echipa, poate eram în altă parte acum. Dar e OK. S-a văzut un progres la echipă, prestăm un fotbal modern. Puteam să mergem și în Austria, dacă aveam bani. O perioadă de 10 zile nu strică niciunei echipe (n.r.- la Vatra Dornei).
Să meargă la munte, să-și încarce bateriile. Jucătorul român e foarte talentat, dar trebuie pus la muncă. De mâine facem recuperare și ne gândim la Voluntari pentru că nu vreau să ne oprim aici”, a spus Munteanu.
VIDEO Rezumat Oțelul - Dinamo 1-0
Etichete: dorinel munteanu , antrenor otelul , otelul dinamo
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...