Kyros Vassaras a contrazis pe toată lumea, după marele conflict de la Universitatea Craiova - Dinamo: ”Asta e concluzia”
articol scris de Digi Sport04.05.2026, 17:05
Kyros Vassaras, președintele CCA, a reacționat, după scandalul de la Universitatea Craiova - Dinamo 2-1.
SuperLiga Media: Fotbal Club, joi, 20:00, DGS 1
Media: Fotbal European, joi, 22:50, DGS 1
Concret, în minutul 90+1, la scorul de 1-1, Steven Nsimba a marcat pentru olteni, însă la începutul fazei se afla în ofsaid, lucru care nu l-a împiedicat pe arbitrul Szabolcs Kovacs să valideze golul spre nemulțumirea dinamoviștilor.
Kyros Vassaras a dat verdictul: golul lui Steven Nsimba a fost corect validat
După nenumărate reacții, președintele Comisiei Centrale a Arbitrilor a ieșit și el în față și a dat verdictul.
Kyros Vassaras a analizat golul marcat de Steven Nsimba și spus direct: reușita a fost validată corect.
”Cu mult înainte ca Craiova să marcheze, un fotbalist a fost în poziție de ofsaid. Din păcate, nu a fost detectată de arbitrul asistent numărul 2. Apoi, un fundaș al lui Dinamo, sub presiune, respinge mingea către un jucător al Craiovei. Din acest moment, dacă jucătorul Craiovei ar fi trimis imediat mingea în față către un coechipier și s-ar fi marcat, atunci arbitrul VAR l-ar fi chemat pe arbitru pentru a revedea faza la monitor.
Conform protocolului VAR, determinarea punctului la care faza de atac este subiectivă și este necesar ca arbitrul să decidă. Din cauză că echipa în apărare nu a avut controlul clar al mingii, adversarii ar fi marcat un gol în același APP și golul ar fi trebuit anulat. Un alt APP a început și jucătorii chiar au pasat înapoi, în propria jumătate. Având în vedere situația cu pasele dintre jucători care nu au loc aproape de suprafața de pedeapsă adversă.
Concluzia, conform protocolului VAR, decizia de a acorda golul marcat în noul APP este corectă. VAR nu are voie să intervină în nicio altă posibilă abatere înaintea acestui nou APP”, a spus Kyros Vassaras, citat de FRF.
VIDEO Faza golului lui Nsimba din Universitatea Craiova - Dinamo
VIDEO Rezumat Universitatea Craiova - Dinamo 2-1
Concluzia trasă de Kyros Vassaras este una contradictorie, în contextul în care Marius Avram, Ion Crăciunescu și Cristi Balaj, toți foști arbitri FIFA, au transmis că golul trebuia anulat.
”Popa Cătălin este unul dintre cei mai buni arbitri români VAR. Sunt surprins că nu a intervenit la această fază. Dinamo nu intră în controlul balonului niciodată clar, există două atingeri de balon. Ar fi trebuit sancționat acel ofsaid”, a declarat Avram.
”Am rămas consecvent, ce este foarte clar e greșeala asistentului (n.r. Adrian Vornicu). Trebuia să ridice ofsaid în momentul jocului, avem un jucător de la Craiova care participă activ la joc din poziție de ofsaid. Nu avea voie să continue faza. Este greșeala majoră a asistentului. Este un asistent, care în prima repriză a mai dormit la o fază, când un jucător de la Dinamo a șutat și un coechipier de-al lui era șase, șapte metri în ofsaid. Cei din camera VAR trebuiau să intervină”, a concluzionat Cristi Balaj.
Etichete: liga 1 , superliga , kyros vassaras , video craiova dinamo , steven nsimba
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Ministerul Afacerilor Externe al Germaniei a înăsprit recomandările privind călătoriile în Rusia și...