FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (2.04.2023)
Exclusiv Ce se întâmplă, de fapt, cu Eugen Neagoe, dorit de Petrolul: ”Realitatea e asta”
Exclusiv Radu Paraschivescu a reacționat: ”Care sunt meritele lui Neagoe? Dar ale lui Dică? Ține de doza de parodic”
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
0 - 2
Argeș Argeș
Sb 06.02.2021 14:00

Astra Giurgiu - FC Argeș 0-2. Victorie mare pentru piteșteni! Budescu, eliminat direct

06.02.2021, 16:00

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Partida Astra Giurgiu - FC Argeș s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 2-0. Cele două formații au făcut rocadă în clasamentul Ligii 1.

După o primă repriză albă, în care doar Malele a amenințat buturile adverse, la un sfert de oră după revenirea de la cabine, Ionuț Șerban, căpitanul piteștenilor, a deschis scorul cu o execuție superbă din marginea careului. După o mare ocazie a noului intrat la gazde, Montini, FC Argeș și-a dublat avantajul prin Luka Maric.

Fundașul grupării din Trivale a profitat de o greșeală în defensiva giurgiuvenilor și a stabilit scorul final. În minutul 85, Astra a avut un gol anulat, după semnalizarea unei poziții de ofsaid la Boe-Kane, iar în ultimul minut de joc, Constantin Budescu a văzut cartonașul roșu direct, după ce a protestat vehement la adresa centralului.

A fost al 8-lea meci consecutiv fără înfrângere al lui FC Argeș, care a depășit-o pe Astra în clasament. Piteștenii ocupă poziția a 12-a, cu 23 de puncte, în timp ce giurgiuvenii sunt pe 13, cu un punct mai puțin.

Rezumat Astra - FC Argeș 0-2

LIVE VIDEO Astra - FC Argeș, ora 14:00, Digi Sport 1

FC Argeș, poziția 13, cu 20 de puncte, are un start de an excelent, cu cinci meciuri consecutive fără eșec. Antrenorii Mihăiță Ianovschi și Andrei Prepeliță au reușit să-i scoată pe piteșteni de pe ultimul loc, iar o victorie astăzi ar produce rocada între Astra și FC Argeș.

"Programul ne-a fost dat un pic peste cap de amânarea meciului cu Sepsi OSK. Nu ştiu dacă e bine sau rău, cert e că eram într-o formă bună şi ne doream să jucăm. Însă acum urmează un meci greu cu Astra. I-am analizat pe adversari, au un antrenor bun, jucători de calitate în ofensivă.

Îl ştie toată lumea pe Budescu, un jucător care oricând poate decide singur un meci. Dar echipa noastră are un moral bun şi mergem la Giurgiu să scoatem un rezultat bun", a spus antrenorul piteștenilor, Andrei Prepeliță, înaintea meciului Astra.

De partea cealaltă, Eugen Neagoe s-a plâns de programul foarte încărcat din Liga 1.

"Băieții mei au fost admirabili, au depus un efort fantastic, chiar dacă erau obosiți după meciul cu Viitorul.

V-am zis, sâmbătă se fac nouă zile, iar noi avem patru jocuri foarte grele. Ne așteaptă un meci greu cu FC Argeș", declara Neagoe, după victoria cu FC Voluntari, din etapa trecută.

În partida tur, de pe terenul lui FC Argeș, piteștenii s-au impus la limită contra Astrei, scor 1-0, după un penalty transformat de Șerban.

Argeș Argeș
  • 90+4 final

Partida se încheie cu victoria oaspeților, scor 0-2.

• 90 cr cr

Constantin Budescu a văzut cartonașul roșu direct în urma unor proteste la adresa arbitrului Antonie.

• 85 fm fm

Gol anulat Astra! Boe-Kane reia în plasă centrarea lui Budescu, însă golul este anulat pentru ofsaid.

• 83 g g

GOOOL FC Argeș! Luka Maric îndeplinește o simplă formalitate după o eroare în lanț a defensivei Astrei.

• 79 oc oc

Autorul singurului gol al meciului, Ionuț Șerban, execută o lovitură liberă, iar Popa respinge în corner.

• 76 oc oc

Montini reia cu capul puțin peste poartă, dintr-o poziție excelentă.

• 70 s s

Montini intră în locul lui Valentin Gheorghe.

• 70 s s
  • 60 cg cg

Valentin Gheorghe este avertizat și va lipsi în runda următoare.

• 60 g g

GOOOL FC Argeș! Ionuț Șerban, căpitanul oaspeților, înscrie superb cu un șut din afara careului.

• 59 s s

A doua schimbare la gazde. Iese Wuthrich, intră Stahl.

• 58 cg cg

Boe-Kane vede cartonașul galben după o intrare asupra lui Dumitru.

• 57 oc oc

Sulejman Krpic șutează puternic din marginea careului, însă Greab este la post și respinge.

• 47 fm fm

În urma unui corner executat de Budescu, Grahovac este lovit de un fundaș al piteștenilor, iar giurgiuvenii cer penalty.

Eugen Neagoe îl trimite în teren pe Krpic în locul lui Merloi.

• 46 sr2 sr2

Începe actul secund.

Centralul Andrei Antonie flueieră finalul primei părți.

• 32 oc oc

Cea mai mare șansă de gol a partidei! Malele deviază mingea cu capul, dar Popa intervine cu o paradă de efect și trimite mingea în corner.

• 23 oc oc

Constantin Budescu execută o lovitură liberă, însă mingea trece peste poarta apărată de Greab.