FOTBAL:RAPID BUCURESTI-CFR CLUJ, LIGA 1 CASA PARIURILOR (17.10.2021)
Dan Petrescu, șase ani la CFR Cluj! Anunțul lui Ioan Varga
CLUJ-NAPOCA: CFR CLUJ - CELTIC FC, Uefa Champions League
Dan Petrescu vine, jucătorii pleacă! E OUT fotbalistul care nu a mai evoluat de 17 luni pentru CFR
sucu-14
Video&Foto Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova
4 - 0
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
Vi 22.11.2019 20:30

CFR Cluj - Chindia Târgoviște 4-0. Reușita lui Itu, dubla lui Bordeianu și golul lui Camora au scris istoria meciului

22.11.2019, 22:20

• EHF European League: Skjern - Dinamo, marți, 19:45, DGS 2

• Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid, marți, 22:00, DGS 1

În direct la Digi Sport 1, CFR Cluj a deschis scorul după numai 3 minute în meciul cu Chindia, din etapa a 17-a. În minutul 3, Itu a profitat de gafa portarului Aioani și a înscris. Același Aioani s-a revanșat și a parat șutul lui Camora.

Chindia a avut prima ocazie în minutul 20, dar Arlauskis a fost la post. Apoi Dumiter nu a nimerit poarta. Până la pauză, Costache a mai ratat o șansă uriașă, iar Omrani a încercat o scăriță, dar a nimerit bara, în timp ce la poarta cealală, Rață și Dumiter l-au pus la treabă din nou pe Arlauskis.

CFR Cluj - Chindia Târgoviște 4-0. Bordeianu, prima dublă din carieră

Repriza secundă a început cu dubla ocazie a clujenilor, semnată de Deac și Costache, iar apoi a urmat dubla lui Bordeianu, din minutele 71 și 79. Camora a închis tabela cu un șut perfect plasat, în diagonală, din marginea careului, iar CFR Cluj - Chindia Târgoviște s-a terminat 4-0.

Meciul de deschidere al etapei este chiar cel al campioanei CFR Cluj, împotriva Chindiei. Ultima partidă pentru echipa lui Dan Petrescu înaintea întâlnirii cu Lazio va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la 20:30.

Pentru a-şi ţine rivalele în spate, Dan Petrescu are nevoie de victorie în fața Chindiei. Doar două puncte are CFR Cluj peste Viitorul înainte să deschidă etapa a 17-a.

La fel ca echipa lui Hagi, şi Astra, Craiova şi FCSB abia aşteaptă un ajutor din partea târgoviştenilor.

"A pus probleme la toată lumea Chindia. A bătut pe Dinamo, a făcut egal cu Craiova, a bătut pe Astra, a pierdut la limită cu FCSB, iar cu Viitorul au avut foarte mare ghinion", a declarat Dan Petrescu.

"Am nevoie de o echipă nervoasă cu nervii, în sensul bun al cuvântului, să avem nerv, flacără şi să ardem flacăra", a spus şi antrenorul Chindiei, Viorel Moldovan.

Programul din următoarea lună îi dă mari bătăi de cap lui Dan Petrescu.

"Când mai avem o lună şi opt meciuri, putem fi ori pe primul loc, ori pe 2, ori pe 3, ori pe 5, ori pe 6. Pe o rază de şase puncte sunt cinci echipe şi se poate întâmpla orice până la Sărbători, adică până la Crăciun", a mai spus Petrescu.

CFR Cluj încă n-a rezolvat calificarea în primăvara Europa League. O poate face în deplasarea cu Lazio, în direct la Digi Sport, joia viitoare, de la ora 22:00.

CFR Cluj - Chindia va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la ora 20:30. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

• 90+3 fr2

Final de meci. CFR Cluj - Chindia Târgoviște 4-0.

• 86 g g

GOOOOOOL CFR Cluj! Camora primește o pasă scurtă de la Păun și face 4-0 cu un șut în diagonală, din marginea careului.

• 82 s s

Luis Aurelio intră în locul lui Bordeianu.

• 79 g g

GOOOOOOOL CFR Cluj! După o centrare de pe stânga, o minge respinsă ajunge la Bordeianu, care prinde un șut cu efect, din afara careului și reușește dubla.

• 71 g g

GOOOOOOOL CFR Cluj! Păun bate un corner până la Bordeianu, care trage, dar Aioani respinge până la colegul său, Yameogo, care vrea să paseze la un coechipier, dar trimite prea scurt și mingea ajunge din nou la Bordeianu, iar acesta înscrie din careu, cu un șut la colțul lung.

• 51 oc oc

Ocazie CFR Cluj. Deac stă perfect la limita offside-ului, primește o pasă în careu și trage, Aioani respinge incredibil doar până la Costache, care urmărește mingea și șutează, dar Aioani respinge din nou, însă arbitrul a arătat un offside reactivat la mijlocașul clujenilor.

Începe repriza a doua.

La pauză, CFR Cluj - Chindia Târgoviște 1-0.

• 45 oc oc

După un corner de pe partea stângă, Dumiter e nemarcat în careu și trimite cu capul din apropierea porții, dar lovește defectuos, iar Arlauskis prinde cu emoții.

• 44 oc oc

Ocazie Chindia. Rață șutează din afara careului, dar Arlauskis respinge peste.

• 43 oc oc

Bară CFR. Omrani este lansat perfect spre poartă de Bordeianu, rămâne singur cu portarul și încearcă o scăriță de efect, dar mingea lovește bara.

• 43 oc oc

Ocazie CFR! După o centrare de pe stânga, fundașii Chindiei resping până la Costache, liber în careu, iar acesta șutează în jucătorii adverși.

• 35 oc oc

Ocazie Chindia. Cherchez centrează, din lovitură liberă, iar Dumiter reia cu capul puțin peste transversală.

• 34 cg cg

Bordeianu primește cartonaș galben.

• 20 oc oc

Ocazie Chindia. Pe un contraatac, Rață îi pasează lui Dumiter, care șutează din prima, dar apără Arlauskis.

• 7 oc oc

Ocazie CFR. Aioani are un reflex foarte bun și respinge șutul lui Camora.

• 3 g g

GOOOOOL CFR Cluj! Aioani degajează greșit o minge, până la Itu, care deschide scorul.