FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023
Exclusiv S-a aflat verdictul în cazul lui Florinel Coman. Dorința fotbalistului înaintea meciului cu Farul
laca
Exclusiv Marius Lăcătuș a spus de ce ”Șumudică nu ar putea face acum pasul la Rapid”
Liga Digi Sport
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
1 - 2
Sepsi Sepsi
Lu 23.11.2020 18:00

Chindia Târgoviște - Sepsi 1-2. "Torpila" lui Achahbar a întors soarta meciului de la Giurgiu

23.11.2020, 19:55

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Sepsi OSK s-a impus la Giurgiu, în fața Chindiei Târgoviște, scor 2-1, în etapa a 11-a din Liga 1, în direct la Digi Sport 1.

Gazdele au condus la pauză, dar oaspeții au întors scorul grație golurilor marcate în minutele 69 și 77.

Chindia a deschis scorul prin Denis Dumitraşcu (38), după o greşeală a lui Răzvan Tincu. Sepsi OSK a egalat în min. 69, prin croatul Adnan Aganovic, cu un şut din marginea careului. Golul victoriei echipei oaspete a fost reuşit de olandezul de origine marocană Anass Achahbar (77), cu un şut de la 22-23 de metri. Ambele goluri ale covăsnenilor s-au marcat din zona centrală a defensivei gazdelor.

Chindia a suferit a treia sa înfrângere din ultimele patru etape (are o singură victorie, cu Universitatea, la Craiova).

Sepsi OSK a reuşit a treia sa victorie în deplasare în acest campionat.

VIDEO Rezumatul partidei Chindia - Sepsi 1-2

Meciul Chindia Târgoviște - Sepsi Sfântu Gheorghe, din cadrul etapei a 11-a a Ligii 1 se joacă ACUM și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe digisport.ro, în format live video și text.

Chindia Târgoviște este pe locul opt în Liga 1, cu 14 puncte, iar o victorie în fața lui Sepsi ar duce-o pe poziția a șasea, de play-off, ocupată acum chiar de către adversara din aceasta etapă.

LIVE VIDEO Chindia Târgoviște - Sepsi, ora 18:00, la Digi Sport 1

De partea cealaltă, Sepsi va urca o poziție în clasament în cazul unei victorii cu Chindia, ajungând la 19 puncte, trei în plus față de prima echipă aflată sub linia de play-off, Viitorul.

Înaintea pauzei internaționale, Chindia Târgoviște a reușit să producă una dintre marile surprize ale acestui început de sezon, învingând Universitatea Craiova, scor 1-0, liderul de la acel moment, chiar în Bănie.

Dacă echipa lui Emil Săndoi a intrat în pauza competițională după o victorie, Sepsi nu a reușit să se impună în ultimele două etape, 0-2 cu Academica Clinceni și 1-1 pe teren propriu cu Hermannstadt.

LIVE VIDEO Chindia Târgoviște - Sepsi, echipele probabile:

• Chindia: Aioani - Martac, Pițian, Fomba, Ioniță - Neguț, Rață, Cherchez, Neicuțescu - Popa, Florea
  • Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Tincu, Fofana, Ștefan - Achahbar, Vașvari - Mitrea, Fulop, Petrila - Safranko
Sepsi Sepsi
  • 90+3 final

Fluier final! Chindia a condus la pauză, dar Sepsi a întors scorul în repriza secundă și câștigă la Giurgiu, scor 2-1.

• 89 cg cg

Cartonaș galben pentru Florin Ștefan.

• 85 s s

Schimbare la Chindia: Intră Mihai Neicuțescu, iese Daniel Popa.

• 85 s s

Schimbare la Sepsi: Intră Peter Gal, iese Florin Purece.

• 81 s s

Schimbare la Chindia: Intră Cristian Cherchez, iese Vadim Rață.

• 77 g g

GOOOL Sepsi! Anass Achahbar înscrie cu "o rachetă" din afara careului și oaspeții întorc scorul în mai puțin de zece minute.

• 69 g g

GOOOL Sepsi! Adnan Aganovic egalează la scurt timp după ce a fost introdus pe teren. Aioani a fost păcălit de șutul adversarului.

• 65 cg cg

Cartonaș galben pentru Daniel Florea.

• 63 s

Schimbare la Sepsi: Intră Adnan Aganovic, iese Cătălin Golofca. Leo Grozavu mai are o schimbare la dispoziție.

• 63 s

Schimbare la Sepsi: Intră Pavol Safranko, iese Admir Bajrovic.

• 60 cg

Cartonaș galben pentru Marco Dulca.

• 56 cg

Cartonaș galben pentru Cătălin Golofca.

• 46 sr2 sr2

S-a reluat partida! Sepsi a efectuat două modificări la pauză, Chindia rămâne cu același sistem.

• 46 s s

Schimbare la Sepsi: Intră Anass Achahbar, iese Claudiu Petrila.

• 46 s s

Schimbare la Sepsi: intră Istvan Fulop, iese Boubacar Fofana.

• 45+1 fr1

Pauză la Giurgiu! Chindia conduce cu 1-0, grație golului marcat de Denis Dumitrașcu.

• 39 g g

GOOOL Chindia! Denis Dumitrașcu a profitat de o respingere eronată a oaspeților și l-a învins pe Jesus Fernandez cu o execuție splendidă, din afara careului.

• 29 oc oc

Portarul Marian Aioani intervine la șutul lui Claudiu Petrila. Prima minge expediată pe cadrul porții o trecem în contul lui Sepsi OSK.

• 25 cg cg

Cartonaș galben pentru Vadim Rață, primul al partidei.

• 1 sr1 sr1

Start la Giurgiu! A început meciul dintre Chindia și Sepsi, primul al zilei de luni, în direct la Digi Sport 1.