Video ”Mircea’s on fire”. Rednic nu s-a mai abținut și a ”îngenuncheat” în fața jucătorilor de la UTA
Video Rednic jubilează după UTA - Oțelul 3-1: ”Obiectivul este realizat!”
Costin Amzăr, după 1-1 cu FC Voluntari: ”Suntem blestemați”
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
1 - 1
Politehnica Iași Politehnica Iași
Du 12.07.2020 19:00

Dinamo - Poli Iași 1-1. Meciul, decis de două penalty-uri. "Câinii" au avut și două bare

12.07.2020, 19:40

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Dinamo a început în forță meciul cu Poli Iași, din etapa a 9-a a play-out-ului, cu bara lui Andreas Mihaiu, din minutul 2.

În minutul 8, "câinii" au primit penalty, iar Sorescu a transformat. A fost apoi rândul ieșenilor să irosească șanse mari până la pauză, prin Luckassen și Grădinaru.

Dinamo - Poli Iași 1-1

În partea secundă, moldovenii au presat, iar Omoh l-a pus la încercare pe Straton. Dinamoviștii au mai avut o bară, la bomba lui Neicuțescu.

Dinamoviștii puteau marca în minutul 72, prin Daniel Popa, care nu a putut marca singur cu portarul. Apoi ieșenii au mai avut două șanse, prin Omoh și Cristea, însă surpriza a venit în minutul 84, când ieșenii au primit penalty, iar Cristea a transformat. Dinamo - Poli Iași s-a terminat 1-1.

Meciul Dinamo București - Poli Iași, din cadrul etapei a noua a play-out-ului Ligii 1, se dispută duminică, de la ora 18:00, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și în aplicația Digi Online, de către abonații RCS-RDS.

Înaintea meciului direct, Dinamo este pe locul 13 în Liga 1, cu 20 de puncte, cu o lungime în spatele formației antrenate de Mircea Rednic, ocupanta poziției de baraj, care are două meciuri mai mult disputate.

LIVE VIDEO Dinamo - Poli Iași, ora 18:00, pe Digi Sport 1

Dinamo caută, în premieră, în partida cu Poli Iași, a doua victorie din actualul sezon al play-out-ului, după ce a reușit să învingă Academica Clinceni, scor 3-1, în etapa trecută.

Adversara formației lui Adrian Mihalcea de duminică vine, de asemenea, după o victorie în precedenta etapă, 3-1 cu Sepsi.

Meciul direct este primul pentru cele două formații după eliminarea din Cupa României, unde au cedat, în faza semifinalelor, în fața celor de la FCSB, respectiv Sepsi.

Dinamo - Poli Iași, echipele probabile:

• Dinamo: Straton - Sorescu, Puljic, Popescu, Skovajsa - Răuță, Mrzljak - Bani, Fabbrini, Borcea -Popa
  • Poli Iași: Rusu - Cabral, Klimavicius, Frăsinescu, Șerban - Horșia, Passaglia, de Iriondo, Grădinaru - Omoh, Luckassen
  • 90+4 fr2

Final de meci. Dinamo - Poli Iași se termină 1-1.

• 85 g g

GOOOOL Poli Iași! Andrei Cristea transformă lovitura de pedeapsă.

• 84 cg cg

Skovajsa primește cartonaș galben.

• 84 p p

Penalty pentru Poli Iași. Skovajsa îl faultează în careu pe De Iriondo.

• 81 s s

Șerban intră în locul lui Răuță.

• 76 oc oc

Ocazie Iași. Omoh îi pasează lui Cristea în fața porții, dar Straton prinde din picioarele atacantului ieșenilor.

• 74 cg cg

Popescu primește cartonaș galben.

• 74 oc oc

Ocazie Iași. Luckassen îi așează mingea cu pieptul lui Omoh, care trage tare din afara careului, dar mingea e deviată ușor în corner.

• 72 oc oc

Ocazie mare Dinamo. Frăsinescu greșește în fața lui Daniel Popa, care scapă spre poartă, dar șutează exact pe direcția portarului.

• 70 s s

Andrei Cristea intră în locul lui Passaglia.

• 70 s s

Chacana intră în locul lui Grădinaru.

• 67 s s

Moldoveanu intră în locul lui Neicuțescu.

• 66 oc oc

Bară Dinamo. Neicuțescu prinde un șut-bombă din afara careului, mingea se duce în transversală și apoi ajunge la porarul Axinte.