Rică Răducanu știe cine ar trebui să fie antrenorul Rapidului: ”Să intre puțin în ei”
Dunărea Călăraşi Dunărea Călăraşi
1 - 2
Politehnica Iași Politehnica Iași
Sb 16.03.2019 13:00

Dunărea Călărași - Poli Iași 1-2. Ieșenii au întors scorul, după un gol magnific al lui Iancu, direct din corner

16.03.2019, 15:00

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Poli Iași s-a impus nesperat pe terenul celor de la Dunărea Călărași, după ce oamenii lui Alexa începuseră ca din tun. Gazdele au ratat două ocazii uriașe în prima repriză și alte două la fel de mari în cea de-a doua, însă portarul Mino a fost pe fază. În minutul 69, spaniolul din poarta ieșenilor sa făcut de râs, după ce a ieșit greșit, iar Gabi Iancu a deschis scorul, cu o execuție de senzație, direct din corner.

Avantajul gazdelor nu a ținut mult, iar Platini a egalat în minutul 81, din pasa lui Nascimento, care a ridiculizat defensiva adversă. Cu trei minute înainte de final, trupa lui Stoican a dat lovitura. La un corner bătut scurt, Nascimento a centrat, iar Gardoș a trimis în plasă. Fundașul ieșenilor a marcat astfel primul gol pentru ieșeni.

• 90 fr2

Final de meci. Poli Iași se impune pe terenul Dunării, după ce, la un moment dat, era resemnată, mai ales datorită jocului gazdelor.

• 87 g g

GOOOOOL Poli Iași! După un corner bătut scurt, Nascimento centrează, iar Gardoș marchează pentru 2-1.

• 82 s s

Bădic intră în locul lui Cioinac.

• 81 g g

GOOOOOL Poli Iași! Nascimento păcălește defensiva adversă, îi pasează lui Platini, care  trage plasat de la marginea careului și îl învinge pe Calancea.

• 79 cg cg

Gardoș primește cartonaș galben.

• 78 s s

Valentin Munteanu intră în locul lui Gabi Ianci.

• 70 s s

Burlacu intră în locul lui Patrick Petre.

• 69 g g

GOOOOOL Dunărea! Iancu marchează direct din corner, după o gafă a portarului.

• 65 oc oc

După driblinguri repetate la limita careului, Keyta îl deschide pe Ammari pe stânga, iar acesta trage tare, la colțul lung, însă portarul spaniol deviază cu vârful degetelor.

• 64 s s

Keyta intră în locul lui Souda.

• 63 oc oc

Patrick Petre trimite în plasa laterală.

• 52 oc oc

Ocazie uriașă a gazdelor. După o lovitură liberă bătută de Iancu, Souda trimite spre poartă, iar portarul respinge spectaculos mingea care se ducea în vinclu.

Începe repriza secundă.

La pauză, Dunărea Călărași și Poli Iași sunt la egalitate, 0-0.

• 42 oc oc

Prima ocazie a ieșenilor a venit după o aruncare de la margine. Mingea s-a plimbat prin careu, iar Platini a șutat puțin pe lângă după o bâlbîială a defensivei Dunării.

• 36 oc oc

Iancu execută o lovitură liberă, mingea e deviată de Cioinac, aflat în zid, și trece la o palmă peste vincu.

• 31 oc oc

Cea ma mare ocazie a meciului le aparține tot gazdelor. Ammari șutează de la 20 de metri, din poziție centrală, dar portarul Mino respinge greu, de la rădăcina barei.

• 8 oc oc

Prima ocazie a meciului aparține Dunării. Gabi Iancu centrează de pe dreapta, epre colțul lung, mingea e recentrată, iar Souda reia cu capul din 10 metri Souda, direct în brațele lui Mino.

Începe meciul. Dunărea are lovitura de start.