Ilie Dumitrescu a spus ce ar face dacă l-ar vedea pe Dan Petrescu pe stradă! Cei doi nu își mai vorbesc
FC Seoul v Jeonbuk Hyundai Motors, 2023 K League 1, football, Seoul World Cub Stadium, Seoul, South Korea - 08 Oct 2023
Exclusiv Ilie Dumitrescu, detalii în premieră. A spus de ce Dan Petrescu n-a ajuns antrenor în Anglia
skriniar1
Atenție ”tricolori”! Starul unei adversare de la EURO 2024 a revenit la antrenamente
Stirile Digi Sport
Botoşani Botoşani
0 - 2
CFR Cluj CFR Cluj
Sb 20.06.2020 21:00

Botoșani - CFR Cluj 0-2. Campioana a rezolvat victoria în primele 12 minute și e la 10 puncte de FCSB

20.06.2020, 21:50

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Dan Petrescu s-a temut de meciul de la Botoșani, mai ales că Arlauskis și Susic, oamenii-meciului cu FCSB, s-au accidentat, numai că elevii lui Marius Croitoru au părut că nu au ieșit din starea de letargie din pandemie.

Campioana a rezolvat ecuația în doar 12 minute, grație lui Omrani, care a scos un penalty chiar în minutul 2 și lui Deac. Mijlocașul, care și-a tras o freză a la Cristiano Ronaldo, a marcat ambele goluri ale ardelenilor care au pus iar 10 puncte între ei și FCSB.

Doar Craiova pare a-i mai amenința pe campionii celor mai recente două ediții din Liga 1, deși și aici este o distanță de 7 puncte.

Meciul FC Botoșani - CFR Cluj se dispută ACUM, și poate fi urmărit în direct pe Digi Sport 1, dar și în aplicația Digi Online, de către abonații RCS-RDS.

Partida din etapa a patra a play-off-ului Ligii 1 este prima jucată de FC Botoșani după pauza forțată, meciul cu Universitatea Craiova fiind reprogramat după ce mediul formației patronate de Valeriu Iftime a fost depistat pozitiv cu COVID-19. De partea cealaltă, CFR Cluj vine după victoria cu FCSB din Gruia, scor 1-0.

FC Botoșani - CFR Cluj, primul meci pentru moldoveni după pauza forțată

Înaintea meciului direct, FC Botoșani este pe locul cinci în play-off, însă are două meciuri mai puțin disputate decât Astra, aflată cu o poziție mai sus, cu un punct avans, în timp formația lui Dan Petrescu este lider.

Cele două formații s-au mai întâlnit de trei ori în acest sezon, în sezonul regular și în șaisprezecimile de finală ale Cupei României.

În campionat, CFR Cluj și FC Botoșani și-au împărțit victoriile, fiecare formație reușind să se impună în meciul disputat pe teren propriu, iar partida din Cupă a fost câștigată de echipa antrenată de Marius Croitoru, după executarea loviturilor de departajare.

• 57 oc oc

OCAZIE CFR CLUJ! Hankic, portarul gazdelor, a fost la un pas de o mare eroare. La o pasă banală din partea lui Țigănașu, Hankic nu a fost deloc atent și era să scape balonul în propria-i poartă. A reușit să salveze rușinea cu o degajare în ultimul moment de pe linia porții.

• 45+3 fr1

PAUZĂ!

• 45+2 oc oc

OCAZIE BOTOȘANI! Chindriș a trimis cu capul, din interioul careului, dar Hindrich s-a opus foarte bine.

• 12 g g

GOOOOOL CFR CLUJ: 0-2, DEAC! Mijlocașul a majorat diferența cu un gol superb marcat din lovitură liberă, de la marginea careului de 16 metri

• 8 cg cg

CARTONAȘ GALBEN ASHKOVSKI!

• 3 gp gp

GOOOOOL CFR CLUJ: 0-1, DEAC! Mijlocașul campionilor a transformat, fără emoții, lovitura de la 11 metri.

• 2 p p

PENALTY PENTRU CFR CLUJ! Omrani a căzut în careu la un duel cu Chindriș și Cătălin Popa a dictat penalty